Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Import

Berlusconiho hlasovanie narušila polonahá aktivistka hnutia Femen

Bývalý taliansky premiér líder strany Vpred Taliansko Silvio Berlusconi vo volebnej miestnosti, vpravo protestuje polonahá aktivistka hnutia Femen s nápisom na hrudi "Berlusconi, už si za zenitom" počas parlamentných volieb 4. marca 2018 v Miláne. V Taliansku sa v nedeľu o 07.00 h SEČ začali parlamentné voľby, ktoré mnohí analytici označujú za najdôležitejšie hlasovanie tohto roku v Európe. Právo voliť má v Taliansku 46 miliónov ľudí. Prvé výsledky hlasovania by mali byť známe po 23.00 h SEČ, keď sa zatvoria volebné miestnosti. Foto: TASR/AP

V Ríme sa medzitým voliči sťažovali, že hlasovacie lístky sú príliš komplikované, aby im porozumeli.

Rím 4. marca (TASR) - Polonahá aktivistka hnutia Femen narušila v nedeľu počas talianskych parlamentných volieb hlasovanie expremiérovi Silviovi Berlusconimu.

Prečítajte si: V Taliansku sa začali parlamentné voľby, ktoré sleduje aj celá Európa

Žena mala na hrudi nápis "Berlusconi, už si za zenitom" a vyskočila na stôl rovno pred bývalého premiéra, ktorý chcel hlasovať vo volebnej miestnosti v Miláne. V následnom chaose sa fotografi strkali v zápase o čo najlepšiu pozíciu. Berlusconi rýchlo opustil miestnosť a o niečo neskôr z nej vyniesli čiernovlasú aktivistku.

Podľa agentúry AP aktivistky ženského hnutia Femen narušili Berlusconiho hlasovanie aj v roku 2013.

Talianske ministerstvo vnútra uviedlo, že volebná účasť bola o 12.00 h SEČ 19,3 percenta. Vo volebných miestnostiach čakali dlhé rady voličov v Ríme, Miláne a v iných mestách.

Predseda talianskeho Senátu Pietro Grasso vyjadril znepokojenie, že niektoré volebné miestnosti v sicílskom Palerme boli aj niekoľko hodín po začiatku parlamentných volieb zatvorené, pretože sa tam oneskorilo doručenie správnych hlasovacích lístkov. Podobné problémy hlásili aj z niektorých iných miest.

Grasso na Twitteri uviedol, že takéto zdržania a chyby sú "neakceptovateľné". Predseda Senátu, ktorý odišiel z vládnej Demokratickej strany a založil novú stredoľavicovú stranu, vyjadril nádej, že takéto problémy neodradia voličov od hlasovania.

Agentúra AP pripomína, že úrady v Palerme museli cez noc nanovo vytlačiť 200.000 hlasovacích lístkov, pretože tam predtým doručili zlé lístky. Tým sa oneskorilo otvorenie niektorých volebných miestností.

V Ríme sa medzitým voliči sťažovali, že hlasovacie lístky sú príliš komplikované, aby im porozumeli. Tlačová agentúra ANSA pokladá za pravdepodobné, že výsledky volieb budú mať v dôsledku nezrovnalostí dohru na súde.

Viac ako 46 miliónov Talianov má právo voliť v parlamentných voľbách, ktoré mnohí analytici označujú za najdôležitejšie hlasovanie tohto roku v Európe. Môžu medziiným určiť, či sa Taliansko podvolí populistickým, antiestablišmentovým a krajne pravicovým náladám, ktoré rezonovali v minulých rokoch vo veľkej časti Európy.