Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Import

Reštaurácie aj obchodníci volajú po zmenách v systéme gastrolístkov

Ilustračné foto Foto: Teraz.sk

Z dlhodobého hľadiska by bolo podľa nich najlepším riešením zavedenie dobrovoľnosti vo výbere stravných lístkov. Zamestnávateľ by tak mohol rozhodnúť, či zamestnancom dá gastrolístky alebo hotovosť.

Bratislava 27. septembra (TASR) – Zväz hotelov a reštaurácií (ZHR) SR aj Zväz obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR volajú po úprave systému s gastrolístkami. Z dlhodobého hľadiska by bolo podľa nich najlepším riešením zavedenie dobrovoľnosti vo výbere stravných lístkov. Čiže toho, aby sa zamestnávateľ mohol rozhodnúť, či zamestnancom zabezpečí stravu v podobe gastrolístkov, alebo im poskytne hotovosť, za ktorú si jedlo môžu zabezpečiť.

"Sme za zachovanie tohto benefitu, ale sme aj za to, aby mali možnosť slobodného výberu či už zamestnanci, alebo zamestnávatelia," zdôraznil generálny sekretár ZHR SR Marek Harbuľák na dnešnom diskusnom fóre Hospodárskych novín.

Asociácia emitentov stravovacích poukážok (AESP) však upozorňuje, že v takom prípade by si väčšina ľudí za hotovosť nekúpila teplé jedlo, ale peniaze by použila na iné výdavky. "Z prieskumov jasne vyplýva, že pokiaľ by boli poukážky nahradené hotovosťou, viac než polovica respondentov hovorí, že by sa nechodila denne stravovať," opísal predseda AESP Štefan Petrík.

Zároveň doplnil, že takto by aj samotné reštaurácie pocítili výpadok tržieb, ktorý dnes majú podľa neho vďaka stravným poukážkam garantovaný. S takýmto tvrdením ale Harbuľák nesúhlasí, pretože podľa neho ani dnes všetci ľudia nevyužívajú gastrolístky len na stravovanie sa v reštauráciách. Mnohí za ne nakupujú v obchodoch a niekedy aj iný tovar než potraviny.

Asociácia emitentov stravných poukážok argumentovala aj tým, že výmenou gastrolístkov za hotovosť sa môže zmeniť životný štýl ľudí a nebudú tak často jedávať teplé jedlo. Z toho môžu prameniť zdravotné problémy a to by podľa Petríka mohlo štát stáť o 20 miliónov eur ročne viac na zdravotnej starostlivosti.

Harbuľák však oponoval, že takýto argument neobstojí, keďže ani dnes nemožno zabrániť človeku, aby sa s gastrolístkom išiel naobedovať do fast foodových reštaurácií, alebo si zaň kúpil nezdravé jedlo. Čo sa v konečnom dôsledku môže tiež prejaviť na jeho zdraví.

Gastrolístky v súčasnosti na Slovensku využíva približne 750.000 ľudí. Reštauráciám aj obchodníkom pri nich prekáža predovšetkým systém poplatkov a provízií. Kým v prípade poskytovania stravných lístkov od emitentov zamestnávateľom sú tieto poplatky regulované štátom a je určený ich strop, pri spätnom odkupovaní gastrolístkov od reštaurácií to už tak nie je. ZHR SR aj ZOCR SR preto tvrdia, že poplatky a provízie za spätný odkup gastrolístkov od reštaurácií sú oveľa vyššie ako tie, ktoré idú smerom k zamestnávateľom.

Harbuľák preto ako jednu z možností riešenia tejto situácie pri súčasnom fungovaní systému navrhuje určenie maximálnej marže aj na druhej strane, čiže pri spätnom odkupovaní gastrolístkov. Petrík z AESP ale nevidí priestor na to, ako sa toto mohlo v Zákonníku práce obmedziť. "Veď to by sa vzťahovalo na všetky typy sprostredkovania. A typom sprostredkovania je okrem iného aj maloobchod, veľkoobchod. Takže regulácia by sa dotýkala všetkých," opísal Petrík.

Systém stravných poukážok pritom podľa neho funguje v 42 štátoch sveta a v 17 krajinách EÚ. "Takáto regulácia podľa mojich znalostí nie je nikde, aspoň ja o nej neviem," konštatoval Petrík. Všade podľa neho tieto poplatky fungujú na základe zmluvnej voľnosti, čiže na základe toho, ako sa dohodnú a zakotvia v kontraktoch.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.