Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Knihy

Jana Beňová: Café Hyena

Foto: TASR/www.book.review.sk

Po troch zbierkach poézie a dvoch prozaických dielach je Café Hyena v poradí treťou autorkinou prózou, románom o Petržalke.

Bratislava 13. decembra (TASR) - Prvýkrát vyšla táto knižočka v roku 2008 vo vydavateľstve KK Bagala, pod názvom Plán odprevádzania (Café Hyena).

Druhýkrát vyšla v roku 2012 vo vydavateľstve Marenčin PT, pod názvom Café Hyena (Plán odprevádzania). Už samotná variabilita (pod)titulov naznačuje, že v podaní Beňovej pôjde o (zámerne viac či menej) prešpekulovanú lyricko-epickú hru.

Po troch zbierkach poézie a dvoch prozaických dielach je Café Hyena v poradí treťou autorkinou prózou, románom o Petržalke. Kto ale pozná Beňovej štýl, vie, že také priamočiare to nie je - ,,Niekto dostane sračku, keď sa vyberie do Egypta. My sme ju dostali vždy, keď sme sa vrátili domov. Do Petržalky,“ alebo inde ,,Petržalka je územie, kde čas nehrá rolu. Žijú tu tvory, o ktorých si ostatná časť zemegule myslí, že už neexistujú, že vyhynuli. Dobré aj zlé.“ V najväčšom sídlisku Slovenska žijú všetci osamelo nakope / oddelení papierovými stenami / prežívajúci životy iných. V Petržalke sa dá zablúdiť ako v zrkadlovom bludisku, Petržalčania strácajú identitu, sú na jedno kopyto, ich tváre pripomínajú lievanec.

V takomto prostredí si žijú protagonisti svoje prózy, Elza a Ian (trochu viac), Rebeka a Lukas Elfman (trochu menej). Ide o dva páry, stretajúce sa pravidelne, dvakrát denne, v Café Hyena, ,,aby si dohodli stratégiu. Spočívala v tom, že vždy jeden z nich pracoval a zarábal peniaze, kým ostatní tvorili. Posedávali v kaviarni, chodili po meste, študovali, pozorovali, bojovali o život.“ Jednoducho štipendisti, alebo inak - ,,Bolo zjavné, že túto Štvoricu tvoria samí umelci.“

Petržalka azda tvorí akúsi metaforou obyčajného, pulzujúceho života, z ktorého sa snažia hlavné postavy vymaniť. Ian vytvorením bytu v byte, Elza vytvorením mileneckého vzťahu s Kalistom Tanzim alias minotaurom. Ten obráti všetko naruby, v jeho labyrinte sa Elza stráca, topí - zabára tvárou do dna. Snáď preto, aby sa neskôr, keď sa jej Kalisto zunuje, všetko vrátilo na miesto a ,,rieka bola opäť v koryte“. Na pozadí Petržalskej všehochuti, ako refrén pravidelne, znie ,,Ach, víločka, keby si ty vedela, čo som ja všetko prežil...“, zvukovo dotvorený hudbou obchodných sietí ,,PIK... PIK... PIKPIK... PIKPIKPIK... PIK...“.

Ľudská psychika (CarlSolomon), nevera (Kalisto Tanzi), odprevádzanie blízkych (Plán odprevádzania)... mnohé zážitky (Detstvo; Mladosť atď.) = kúsky ľudského života. A hoci od poviedok Jána Meda uplynulo desať rokov, Beňová naďalej tvorí (aj v prozaickejšom, románovom diele) v akýchsi krátkych obrazoch. S tým rozdielom, že výsledok je pomerne uceleným komplexom, zmesou humoru, či skôr irónie, nadľahčovania, poetiky, intertextovosti či nepočutých/nečítaných metafor.

(Pod)titul Plán odprevádzania by pokojne mohol tvoriť synonymum k plánu žitia či k plánu zotrvávania, pretože autorka prináša prioritne obraz tých, ktorí zostávajú. ,,Chlapec zakresľuje do mapy mesta plán odprevádzania. Večer ide do kina s dievčaťom. Na mape hľadá najdlhšiu trasu: kino – dom dievčaťa. Najväčšiu okľuku. Príšerný cikcak. Divný labyrint. Keď začala Mama zomierať, syn Ian si vybral rovnaký spôsob odprevádzania.“ V Beňovej štýle je miestami čosi živočíšne (už v samotnom názve knihy), absurdné, viac trpké, ako sladké, avšak žije sa aj smrťou a lúčenie patrí k životu. Zakotvené to môže byť už v spojení Café Hyena - kaviareň ako asociácia príjemného a zviera, ktoré sa živí zdochlinami ako čosi nepríjemné.

Kniha, ktorá získala, spolu s ďalšími jedenástimi dielami, v roku 2012 Cenu Európskej únie za literatúru, je postavená na hre. Hre, v ktorej nikto neuhádne správne riešenie, avšak mnohý si nájde to svoje – svoju (vý)hru.

Autor recenzie: Karolína Lacová
Autor knihy: Jana Beňová
Vydavateľstvo: Marenčin PT
Počet strán: 152 strán
Väzba: pevná väzba
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 9788081141287


Kniha na týždeň je projekt TASR, ktorý pripravujeme v spolupráci s recenzným portálom www.book.review.sk

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.