Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Knihy

Pavel Vilikovský prešiel od moderny k postmoderne

Na archívnej snímke Pavel Vilikovský. Foto: Jakub Kotian

Vilikovský je súčasťou silnej generácie, ktorej nástup v 60. rokoch 20. storočia zásadným spôsobom zmenil tvár slovenskej prózy. Človeka, dejiny či absurditu života zobrazil vďaka irónii i paródii.

Bratislava 14. októbra (TASR) - Nie je jednoduché určiť, kde sa začínajú dejiny modernej slovenskej literatúry. Dá sa však povedať, že jedným z hlavných medzníkov vstupu moderny do slovenskej literatúry bol vznik prvej Československej republiky (1918-1939). V slovenskej poézii sa objavili prvky surrealizmu a nadrealizmu. Významnú úlohu zohrali aj básnici katolíckej moderny. Vynikli aj autori hlásiaci sa k lyrizovanej próze.

Zlomový moment, ktorý na dlhšie obdobie zastavil progresívny vývin slovenskej literatúry, nastal po 25. februári 1948. Od tohto dátumu sa direktívne nastolil kvalitatívne iný názor na literatúru. Autori boli nútení písať v duchu socialistického realizmu. Literárny historik Vladimír Petrík v rozhovore pre denník Pravda zo 6. marca 2014 povedal: "Po tomto dátume sa literatúra stala slúžkou komunistickej ideológie. Viedlo to k schematizmu a strate kvality".

Uvoľnenie nastalo koncom 50. rokov 20. storočia, keď v roku 1956 vznikol časopis Mladá tvorba. V Mladej tvorbe totiž debutovali všetci autori, ktorí v 60. rokoch 20. storočia zbavili prózu a poéziu ideologických nánosov z predchádzajúceho obdobia. Jedným z autorov, ktorého začiatky sa spájajú s Mladou tvorbou, je aj Pavel Vilikovský.

Prozaik, prekladateľ a publicista Pavel Vilikovský sa narodil 27. júna 1941 v Palúdzke (dnes mestská časť Liptovského Mikuláša), ale dospieval v Bratislave. Jeho matka bola učiteľkou angličtiny a slovenčiny a otec Ján Vilikovský literárny historik staršej českej a slovenskej literatúry.

Mladý Vilikovský v umeleckej oblasti najprv koketoval s filmom. V rokoch 1958-1959 totiž študoval filmovú réžiu na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v dnešnej Českej republike. Po roku sa vrátil do Bratislavy, kde absolvoval angličtinu a slovenčinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Počas a aj po skončení fakulty pracoval ako redaktor v mesačníku Slovenské pohľady. Začiatkom 70. rokov 20. storočia v čase nastupujúcej normalizácie musel mesačník opustiť a zamestnal sa ako redaktor vydavateľstva Tatran. V rokoch 1976-1996 pracoval ako redaktor v časopise Romboid. Okrem vlastnej prozaickej tvorby sa venuje prekladu z angloamerickej literatúry.

Ako prozaik debutoval v roku 1961 v časopise Mladá tvorba poviedkou Viac než kedykoľvek. Knižne debutoval zbierkou poviedok Citová výchova v marci (1965). V čase normalizácie sa na dlhšie obdobie aj z donútenia autorsky odmlčal až do roku 1983, keď vydal novelu Prvá veta spánku. Potom v roku 1989 nasledovali novely Kôň na poschodí, Slepec vo Vrábľoch a legendárna próza Večne je zelený.

Ako vcelku plodný autor sa prejavil aj po roku 1989. V spoločnej knihe s Lajosom Grendelom uverejnil pod súborným názvom Slovenský Casanova (1991) tri intímne, erotické listy straníckeho funkcionára s hviezdoslavovským menom Artuš Vilánni. O rok neskôr mu vyšla novela Peší príbeh. Nasledovali próza s autobiografickými črtami Posledný kôň Pompejí (2001) a súbor poviedok Čarovný papagáj a iné gýče (2005). Autobiografický charakter má aj próza Silberputzen. Leštenie starého striebra (2006).

V roku 2009 vydal román Vlastný životopis zla a v roku 2010 prózu Pes na ceste. V rokoch 2013-2014 mu vyšli novely Prvá a posledná láska, Letmý sneh, Príbeh ozajského človeka. Jeho literárne diela ako napríklad Vlastný životopis zla, Posledný kôň Pompejí či Večne je zelený sú preložené do mnohých cudzích jazykov ako napríklad maďarčiny, angličtiny, francúzštiny či poľštiny.

Diela Pavla Vilikovského sa dočkali aj viacerých literárnych ocenení. Cenu vydavateľstva Slovenský spisovateľ, Cenu Všeobecnej úverovej banky za najlepšiu prózu a Cenu Dominika Tatarku mu v roku 1996 vyniesla zbierka poviedok Krutý strojvodca (1996). V roku 1999 si prevzal Stredoeurópsku cenu Vilenica a Prémiu Litfondu za rok 2001 za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu - román Posledný kôň Pompejí. Je tiež dvojnásobným laureátom prestížnej Ceny Anasoft litera (za roky 2005 a 2014).

Vilikovský je súčasťou silnej generácie, ktorej nástup v 60. rokoch 20. storočia (Johanides, Sloboda, Šikula) zásadným spôsobom zmenil tvár slovenskej prózy. Prostriedkami, ktorými Vilikovský zobrazil človeka, dejiny či absurditu života, sú irónia a paródia.

Prvýkrát najsilnejšie tieto prostriedky využil v novele Večne je zelený, v ktorej sa vysmial z mystifikovania slovenských dejín a jej "hrdinov". V tejto novele, ktorá formálne pripomína učebnicu dejepisu, a v ktorej využil prvky dobrodružnej i odbornej literatúry či ideologický jazyk, posunul vývin slovenskej literatúry od moderny k postmoderne.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.