Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia

V Kośiciach predviedli novú terapiu pre pacientov s poškodením mozgu

V Košiciach v rámci programu Švajčiarsko – Slovenskej spolupráce predstavili GIGER MD terapiu, ktorá dáva novú šancu pacientom s poškodením mozgu a poruchami pohybového aparátu. Foto: TASR/František Iván

Terapia pomáha malým pacientom s detskou mozgovou obrnou, rázštepom chrbtice, ale i dospelým, ktorým zasiahlo do života krvácanie do mozgu, Parkinsonova choroba, či skleróza multiplex.

Košice 19. septembra (TASR) - Terapiu, ktorá dáva novú šancu na plnohodnotný život pre pacientov s poruchami podporného a pohybového aparátu, spôsobených rôznymi príčinami, najmä poškodením mozgu, môžu využívať pacienti v Košiciach. Takzvaná Giger MD terapia dnes bola v Košiciach prvýkrát predstavená širokej odbornej i laickej verejnosti, počas workshopu realizovanom Centrom Liberta v rámci programu Švajčiarsko–Slovenskej spolupráce.

„Terapia pomáha malým pacientom s detskou mozgovou obrnou, rázštepom chrbtice, ale i dospelým, ktorým zasiahlo do života krvácanie do mozgu, Parkinsonova choroba, či skleróza multiplex,“ uviedol majiteľ Giger MD Adrian Giger. Dodal že, ide o terapeutické zariadenie, ktoré umožňuje umiestniť pacienta tak, aby boli všetky jeho končatiny kinematicky prepojené. Prístrojom vytváraný trojrozmerný koordinovaný pohyb následne prechádza telom ako špirálová vlna. Prístroj eliminuje pôsobenie gravitácie, čo umožňuje minimalizovať pacientovu únavu a zvyšovať jeho výkon. „Dôležitým je tiež priebežný biofeedback, teda akási rýchla spätná väzba o správnosti vykonávaných pohybov. Tú nám poskytuje prepojenie pacienta na terapeutickom zariadení na počítač,“ doplnila fyzioterapeutka Lucia Dumont. Ako spresnila, počítač používa svetlo, hudbu, film alebo elektrické indikátory, ktoré stimulujú malého pacienta a informujú o správnosti vykonávaného pohybu.



Výsledkom absolvovanej terapie je zníženie spasticity - svalového napätia, zvýšenie svalovej sily, zlepšenie mobility, či postupné prekonávanie problémov s pohybom. Terapia pomáha predchádzať preležaninám a znižuje riziko zranenia svalov a kĺbov. U pacientov sú zároveň zaznamenané zlepšenia ovládania močového mechúra, čriev, zlepšuje sa dýchanie, kardiovaskulárne funkcie a zabraňuje sa vzniku trombózy. Terapia je pre pacienta bezbolestná a nemá žiadne obmedzenia.