Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 30. apríl 2025
< sekcia Kultúra

Folklórny festival Východná oslávi 60 rokov

Ilustračné foto FOTO TASR/Milan Kapusta

Festival je najstarším a najväčším celoslovenským folklórnym festivalom s medzinárodnou účasťou na Slovensku.

Bratislava 20. mája (TASR) - Folklórny festival Východná oslávi 60. výročie, jubilejný ročník sa uskutoční v dňoch 3. až 6. júla. Rázovitá hornoliptovská obec si v tomto roku pripomína hneď dve okrúhle výročia, okrem 60. výročia vzniku folklórneho festivalu rovnakého mena aj 745. výročie prvej písomnej zmienky o obci.

Najväčším ťahákom pre divákov by mali byť vlastne všetky večerné programy, medzi nimi Liptov Slovensku s 280 účinkujúcimi, program Východná, Východná ako história 60 rokov festivalu v skratke, Čiernobiely svet ako originálne autorské dielo, no aj Inakô, čo je veľmi zaujímavá experimentálna produkcia, komunikujúca s mladšou érou folkloristov.

Ako prvý sa predstaví premiérový program ľudovej hudby a speváckej skupiny súboru Lúčnica Vetrík veje. Tento program je naozaj unikátnym počinom aj v rámci bohatej histórie súboru, nakoľko tieto dve zložky ešte nikdy v samostatnom programe nevystupovali. Pôjde teda určite o lúčničiarsku i svetovú premiéru. Ďalší program, Poklady folklóru, bude hudobno-spevácka reflexia 60-ročnej histórie festivalu, v ktorom účinkujú celebrity slovenského folklóru Diabolské husle a Ján Berky Mrenica mladší, Ľudová hudba Miroslava Dudíka, Ján Ambróz s ľudovou hudbou Borievka, speváčky Darina Laščiaková, Hanka Hulejová, Angela Vargicová, Marka Macošková, Monika Kandráčová, Kandráčovci či spevácka skupina Rodokmeň. Snáď nikdy v histórii tohto festivalu sa nepodarilo dať dohromady také silné a originálne zoskupenie umelcov.

Pripravený je celý rad sprievodných podujatí, medzi nimi detské predstavenie Perníková chalúpka, tanečná škola pre deti, Tradičná kuchyňa z Dobrej Nivy, Tancovačka vo Východnej v tanečnom dome, Junácka pasovačka, čo je súťaž mládencov z folklórnych súborov v netradičných disciplínach, do ktorých sa môžu zapojiť aj diváci. V jubilejnom ročníku nebude chýbať kresanie do dreva, prezentácia salašníctva a ovčiarskych prác, jarmok majstrov remesiel, škola remesiel, prezentácia tradičného ľudového odievania obce Východná či výstava akademickej maliarky Yvonny Hanákovej Milovaná Východná.

Návštevníkov Východnej čaká množstvo atraktívnych vystúpení. „Tých zaujímavých programov je viac, určite by mali prísť na program, kde sa stretávajú dve generácie spevákov a ľudových muzikantov, niektorí z nich majú už 82 rokov, sú na svete dlhý čas, pamätajú si veľmi veľa a boli pri zrode a začiatkoch festivalu Východná. Dlhé roky takto spolu neúčinkovali, nám sa pri tomto jubileu podarilo ich zoskupiť. Snažili sme sa osloviť aj mladšiu generáciu, ktorá sa tak často na tento festival nedostáva,“ povedal pre TASR na dnešnom stretnutí s médiami riaditeľ programovej rady festivalu Pavol Pitoňák.

Folklórny festival Východná je najstarším a najväčším celoslovenským folklórnym festivalom s medzinárodnou účasťou na Slovensku, zároveň sa počas svojej 60-ročnej histórie stal vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry. Každoročne na ňom vystúpi v priemere 1400 účinkujúcich v desiatkach pôvodných autorských programoch, medzi ktorými sa prezentujú víťazi celoštátnych súťažných folklórnych prehliadok.

Festival sa po prvýkrát konal v roku 1953 z iniciatívy východnianskej národopisnej družiny Kriváň, ktorej členovia sa po úspechu na slávnostiach v Strážnici rozhodli uskutočniť obdobné slávnosti na Slovensku. Na prvých národopisných Slávnostiach piesní a tancov vystúpili folklórne skupiny z Východnej, Važca, Štrby, Liptovskej Tepličky, Liptovských Sliačov, Hladovky a Sihelného. V roku 1954 bol vybudovaný amfiteáter a v roku 1955 sa z miestnych slávností stala okresná prehliadka, ktorá o rok neskôr získala celoslovenský charakter i nové pomenovanie Slávnosti vo Východnej.

ZAHRAJÚ SI O MEDAILY: Slováci porazili Nemecko 3:2 a sú v semifinále

Slováci začali veľmi aktívne a snažili sa ohroziť Stuhrmanna z každej pozície. Svrček si vytvoril dve veľké šance, ale ani jednu nepremenil.

,aktualizované 

- Futbalisti FC Barcelona remizovali v úvodnom semifinálovom zápase Ligy majstrov s Interom Miláno 3:3. „Nerazzurri“ v dueli viedli 2:0 i 3:2, ale ofenzívne naladení Katalánci dokázali zakaždým odpovedať. Odveta na milánskom San Sire sa odohrá v utorok 6. mája o 21.00 h.

- V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia. Oznámili to v stredu jej organizátori. Súťaž je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie, z ktorej však Rusko vylúčili po tom, ako pred vyše tromi rokmi napadlo Ukrajinu.

- Slovenskí hokejisti sa prebojovali do semifinále MS do 18 rokov v USA. Vo štvrťfinálovom zápase v Allene zdolali Nemecko 3:2 a tretí rok za sebou budú hrať na svetovom šampionáte o medaily.

- India v stredu na viac než tri týždne uzatvorila svoj vzdušný priestor pre pakistanské letecké spoločnosti. Pakistan k rovnakému kroku pristúpil ešte minulý týždeň v reakcii na rozhodnutie Indie pozastaviť vízové služby pre pakistanských občanov.

- Konkláve kardinálov, na ktorom sa má zvoliť nástupca zosnulého pápeža Františka, budú sprevádzať podobné bezpečnostné opatrenia ako počas jeho pohrebu, ktorý sa odohral uplynulú sobotu.

- Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok (28. 4.) Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur, oznámilo v stredu záujmové združenie španielskych podnikateľov CEOE.

- Holandsko počas summitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v pobrežnom meste Haag, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia.

- Obranca majstrovských Košíc Mislav Rosandič a útočník Sebastián Čederle z vicemajstrovskej Nitry sa pripoja k slovenskej hokejovej reprezentácii v príprave pred tohtoročnými MS.

- Vzduch v lezeckých centrách obsahuje potenciálne škodlivé chemikálie uvoľňované z lezeckej obuvi jej oderom počas lezenia. Ich koncentrácia v niektorých prípadoch presahuje hodnoty namerané na rušnej ulici. Vyplýva to z novej štúdie.

- Národné divadlo Košice pripravilo pre divákov najnovšiu hru oceňovanej britskej autorky Beth Steelovej Kým nepadnú hviezdy. Činohra NDKE ju v celoslovenskej premiére uvedie v piatok (2. 5.) na Malej scéne v réžii Michala Náhlíka.

- Devätnásťročný muž utrpel zranenia pri streľbe v belgickej metropole Brusel, ktorá sa odohrala v noci na stredu. Muž má strelné poranenie ľavého stehna, avšak nie je v ohrození života, uviedol v stredu prokurátor.

- Španielska polícia vyslobodila tri nemecké deti, ktoré boli vlastnými rodičmi držané zatvorené v jednom z domov v meste Oviedo v regióne Astúria na severe krajiny od čias pandémie ochorenia COVID-19.

- Rada Fondu na podporu umenia (FPU) odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

- Ukrajina je ochotná pristúpiť na mierové rozhovory v akomkoľvek formáte hneď, ako sa presvedčí, že Rusko je skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru.

- Hlavné mesto upozorňuje na výskyt diviaka v Horskom parku v Bratislave. Vyzýva na opatrnosť. Informuje o tom na sociálnej sieti.

- Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní na Pražskom hrade prijme lídra nemenovanej krajiny, oznámila v stredu jeho kancelária.

- Zdroj agentúry Reuters z prostredia ukrajinskej vlády v stredu uviedol, že Kyjev je pripravený spolu s USA podpísať dohodu o ťažbe nerastných surovín.

- Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.

- Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu skupiny poslancov z roku 2023. Rozhodnutie prijal súd na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

- Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.