Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Rudolf
< sekcia Kultúra

GEISLEROVÁ: Trojan mal Hercovu misiu o rok skôr, ale som mu v pätách

Laureátka ceny Hercova misia, česká herečka Anna Geislerová počas tlačovej konferencie na 23. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest, 20. júna 2015 v Trenčianskych Tepliciach. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Jedným z motivátorov jej hereckej práce je minuloročný držiteľ ocenenia Hercova misia, český herec Ivan Trojan.

Trenčianske Teplice 20. júna (TASR) – Česká herečka Anna Geislerová je ďalšou hviezdou medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne (19. – 26. 6.). Mosadzná tabuľka s jej menom pribudne dnes popoludní na most vo Festivalovom parku k osobnostiam svetovej kinematografie a stane sa laureátkou prestížneho ocenenia Hercova misia.

"O filmových cenách si myslím, že sú odmenou, ktorú dostávame za to, že nemáme to publikum ako divadelní herci. Ja divadlo nerobím a ocenenie beriem ako malý potlesk, ktorý si môžem užiť. Znamená to pre mňa, že viac ako dvaja ľudia sa zhodli na tom, že niečo robím dobre. Bez ohľadu na to, za čo tá cena je, je to dobrý pocit," okomentovala udelenie prestížnej ceny česká herečka.



Anna Geislerová patrí k najobsadzovanejším českým herečkám. Nedokončila pražské konzervatórium, už ako 14-ročná sa venovala modelingu v Miláne. Prvú filmovú úlohu stvárnila v roku 1990 vo filme Ondřeja Trojana Pejme píseň dohola. Do povedomia divákov, režisérov i kritikov sa dostala o rok neskôr postavou vo filme Filipa Renča Requiem pro panenku. Je držiteľkou piatich Českých levov. Získala ich za herecké výkony vo filmoch Návrat idiota (1999), Želary (2003), Kráska v nesnázích (2006) a Nevinnost (2011). Jej filmografia obsahuje asi 75 filmových titulov, stvárnila niekoľko desiatok televíznych postáv, účinkovala v mnohých dokumentárnych filmoch.

Jedným z motivátorov jej hereckej práce je minuloročný držiteľ ocenenia Hercova misia, český herec Ivan Trojan. "Robila som rozhovor do Českého rozhlasu o tom, že budem preberať túto cenu. Počúvala som ho v aute zo záznamu a hneď ako skončil, volal mi Trojan. Spýtal sa, či viem, že on tú cenu už má. Odpovedala som, že viem, a že som mu tesne v pätách. Veľmi ma baví tá fiktívna súťaž s ním. Českých levov má o jedného viac, rovnako detí má o jedno viac," doplnila s úsmevom Geislerová s tým, že Trojan je pre ňu inšpirujúci.



V najbližšom období na obľúbenú herečku čaká natáčanie dvoch filmov. Jedným bude psychologický horor Polednice a druhým film o atentáte na Heydricha Antropoid. Na ten sa podľa vlastných slov mimoriadne teší. "Okrem toho začínam rekonštruovať dom a vydávam knihu. Tú Trojan ešte nemá. Ale ja zase nemám dcéru," odľahčila na záver dnešnej tlačovej konferencie.

Anna Geislerová si z pracovných dôvodov nemohla prevziať krištáľovú repliku ocenenia Hercova misia na piatkovom (19. 6.) slávnostnom otvorení festivalu, z rúk prezidenta Art Film Festu Milana Lasicu si ju prevzala dnes.

Poslanci schválili novelu zákona o neziskových organizáciách

Novela má byť účinná od 1. júna.

,aktualizované 

- Futbalisti Arsenalu FC sa po šestnástich rokoch predstavia v semifinále Ligy majstrov, v stredu večer postúpili spolu s nimi aj hráči Interu Miláno.

- Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v stredu oznámil zrušenie centra pre boj proti zahraničným dezinformačným kampaniam, ktoré pôsobilo v rámci jeho rezortu.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že od obnovenia operácií v palestínskom Pásme Gazy vytvorila na 30 percentách jeho územia bezpečnostnú nárazníkovú zónu, zaútočila na približne 1200 teroristických cieľov a vykonala viac ako 100 cielených eliminácií.

- Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala tretiu prehru za sebou. V úvodnom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch podľahla Nemecku 2:3.

- Slovensko a Chorvátsko sa zhodli na spolupráci pri presadzovaní priorít oboch štátov v pripravovanom Viacročnom finančnom rámci (VFR) Európskej únie na roky 2028 – 2034 s cieľom vyjednať čo najlepšie podmienky v kohéznej a spoločnej poľnohospodárskej podpore.

- Finančná situácia nemocníc je napätá. Peniaze majú len na niekoľko mesiacov a nevystačia im do konca roka. V súvislosti so zmluvnými vzťahmi so zdravotnými poisťovňami to uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) po rokovaní svojej rady.

- Pápež František by vo štvrtok mal zavítať do väznice Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu, uviedla v stredu agentúra ANSA s odvolaním sa na vatikánske zdroje.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR podpísalo v stredu s Finančnou správou memorandum o spolupráci v oblasti zavádzania a rozširovania digitálnej identity a elektronických dokladov medzi inštitúciami.

- Americký prezident Donald Trump v spore s renomovanou Harvardovou univerzitou spochybnil v stredu jej kvalitu. Na svojej platforme Truth Social uviedol, že Harvard už nemožno považovať ani za dôstojnú vzdelávaciu inštitúciu.

- Srbský parlament v stredu schválil politicky neskúseného profesora medicíny Djura Macuta za predsedu vlády. Nová vláda sa ujíma moci v čase pokračujúcich protikorupčných protestov, ktoré viedli k demisii Miloša Vučeviča z postu premiéra.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa s novelou zákona o neziskových organizáciách po jej doručení dôkladne oboznámi. Následne prijme svoje ústavne rozhodnutie.

- Slovenskí hokejisti nastúpili v stredajšom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch proti Nemecku v bráne s Patrikom Rybárom.

- Americký viceprezident J. D. Vance spolu so svojou rodinou odcestuje tento týždeň na návštevu Talianska a Indie, kde má naplánované stretnutia s politickými lídrami a návštevu miestnych pamätihodností, píše TASR.

- Väznice vo Francúzsku zasiahla v noci na stredu druhá vlna podpaľačských útokov. Došlo k nim v mestách Tarascon v južnom Francúzsku, kde boli na služobnom parkovisku väznice podpálené tri autá.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu podvečer 33. schôdzu po tom, čo odhlasovali legislatívu k neziskovým organizáciám.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS.

- Ministerstvo financií (MF) SR sa dôrazne ohradzuje voči klamstvám, ktoré šíria opoziční politici o pripravovanej konsolidácii. Ide o zavádzanie a šírenie nepravdivých informácií. Rezort tak reagoval na viaceré vyjadrenia predstaviteľov opozície z uplynulých dní.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal a vrátil Národnej rade SR s pripomienkami na opätovné prerokovanie novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.

- Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) chce do dvoch týždňov na vládu predložiť uznesenie, ktorým umožní spoluprácu armády s ministerstvom životného prostredia pri mapovaní medveďov.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.