Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Kultúra

I. BIZMAYER: S hlinou ešte stále pracujem, to ma drží

Foto: TASR/Vladimír Benko

Majster figurálnej keramickej tvorby označil stretnutie s Ivanom Gašparovičom za veľmi príjemné.

Bratislava 18. apríla (TASR) - Medailu prezidenta Slovenskej republiky si dnes z Prezidentského paláca odniesol národný umelec Ignác Bizmayer. Hlava štátu vyznamenala výtvarníka pri príležitosti významného životného jubilea - 90 rokov. Majster figurálnej keramickej tvorby označil stretnutie s Ivanom Gašparovičom za veľmi príjemné. "Sľúbil mi, že príde aj do Harmónie na návštevu, tak som veľmi rád," povedal v rozhovore pre TASR Ignác Bizmayer.

Slávny keramikár sa napriek vysokému veku drží v dobrej kondícii. "Nemyslím na roky, zdravotne sa cítim dobre, nohy trošku neposlúchajú. Pred 20 rokmi som bol operovaný na srdce, mám chlopňu a chvalabohu funguje to," prezradil oslávenec, ktorý dodnes pracuje v dielni v Modre-Harmónii ako profesionálny umelec. Práve tvorbou sa udržiava vo forme. "S hlinou ešte stále pracujem, to ma drží. Stále si niekto objedná nejakú figúrku a snažím sa vyhovieť, pokiaľ môžem. V Harmónii máme záhradu, tam sa pohybujem, tak možnože aj ten dobrý vzduch to robí," poznamenal s úsmevom.

Ignác Bizmayer sa vo svojej tvorbe zameral na výtvarné stvárnenie bohatých slovenských krojov, remeselníkov, muzikantov, svätcov a početných slovenských ľudových tradícií a zvykov. "Chodil som po dedinách a sledoval ľudí, ako pracujú, ako sa obliekajú, zabávajú sa. Sú to pekné spomienky, ako som chodil po Slovensku, keď som ešte mohol dobre behať," zaspomínal si národný umelec, od roku 2003 držiteľ najvyššieho štátneho vyznamenania Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a figurálnej tvorby.

Jediným snom známeho slovenského keramikára, ktorý sa narodil 20. apríla 1922 v Košolnej pri Trnave, je podľa jeho vlastných slov možnosť aj ďalej tvoriť a pracovať. "Ešte mám také, čo si ešte pamätám z mladšej doby, všelijaké námety, tak by som chcel ešte niečo urobiť. Uvidíme, ako to pôjde," dodal.


Ignác Bizmayer sa narodil 20. apríla 1922 v Košolnej, okres Trnava, pochádza z rodiny habánskeho pôvodu. Jeho celoživotná tvorba sa viaže k výrobe majoliky a najmä keramickej plastiky. Študoval na Keramickej škole v Modre (1936-1939) a potom pracoval ako maliar keramických výrobkov. Neskôr (1939-1954) bol umeleckým vedúcim dielne Keramika v Modre. V roku 1957 odišiel z funkcie umeleckého vedúceho do vlastného ateliéru v Modre–Harmónii, ako umelec v slobodnom povolaní.

Sústredil sa na výtvarné stvárnenie bohatých slovenských krojov remeselníkov, muzikantov, svätcov a početných ľudových tradícií a zvykov. Bizmayer vo svojej tvorbe preukázal mieru stotožnenia sa s ľudovými tradíciami, potvrdil v nej svoju národnú príslušnosť, lyrickosť a idylickosť, vzťah k domovine a jej krásam.

Z jeho diel sú známe napríklad Vynášanie Moreny (keramický objekt), Jánošíkovská družina (keramický objekt), Vinohradnícky rok (keramický figurálny cyklus), keramický krb pre slovenskú kolibu na svetovej výstave EXPO 67 (Montreal - Kanada), súbor figurálnych reliéfov (Detské mestečko, Trenčín-Zlatovce), Na pomoc horám (keramika).

Samostatne vystavoval v mestách: Praha ( dnes ČR, 1955, 1982), Bratislava (1972, 1982), Banská Bystrica (1972), Martin (1972), Trenčín (1987). V zahraničí samostatne vystavoval v Maďarsku (1974), Bulharsku (1975) a Egypte (1977).

Zúčastnil sa na ďalších výstavách v Prahe (ČR, 1950, 1955, 1965-1966), Bratislave (1958, 1965-1966, 1979, 1981), Nitre (1982), Modre (1983) a v zahraničí v Bulharsku (1956), Kanade (1967), ZSSR (1975, 1977, 1982), Švédsku (1977), Nemecku (1978) a v Rakúsku (1982).

V roku 2010 boli jeho diela súčasťou výstavy Hodnoty a odkazy - slovenské umenie proti fašizmu v Ruskom dome vedy a umenia v nemeckom Berlíne, ktorú zorganizoval Slovenský inštitút v Berlíne.

Počas Svetového kongresu keramikárov v roku 1994 sprístupnili v Modre Galériu Ignáca Bizmayera, ktorá je súčasťou Múzea Ľudovíta Štúra.

Ignácovi Bizmayerovi udelili titul zaslúžilý umelec (1972), Cenu užitého umenia a priemyslového výtvarníctva (1975), Cenu Zväzu slovenských výtvarných umelcov (1975) a titul národný umelec.

V roku 2003 Bizmayerovi udelil prezident SR Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a figurálnej tvorby. V júni 2011 si Ignác Bizmayer prevzal ocenenie Identifikačný kód Slovenska.

Modra a mestské Múzeum Ľudovíta Štúra pri príležitosti jeho životného jubilea organizujú slávnostný večer, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 19. apríla v modranskej Galérii Ignáca Bizmayera a Kultúrnom dome Ľudovíta Štúra.

Kamenický: Oslobodenie živnostníkov by stálo 200 miliónov

Podčiarkol, že daň z finančných transakcií prispieva ku konsolidácii, a to sumou 700 miliónov eur.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa ohradil voči slovám vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaje Kallasovej, ktorá vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- Vládna koalícia zvažuje podľa opozičných poslancov zníženie rodinných prídavkov zo 60 na 30 eur.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) očakáva, že v priebehu tohto mesiaca sa rozhodne o finálnej lokalite novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii. Podotkol, že sú vo finálnej fáze.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte pricestoval v utorok na vopred neohlásenú návštevu ukrajinského mesta Odesa, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Súdna rada SR zvolila na svojom utorkovom zasadnutí za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR predsedu jeho trestnoprávneho kolégiá Františka Moznera.

- Ukrajinská vláda v utorok schválila návrh na odvolanie Volodymyra Arťucha z funkcie gubernátora Sumskej oblasti, ktorú zastával od apríla 2023.

- Prezident SR Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve. V rámci nej samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb (DPFO) v celkovej sume 150 miliónov eur.

- Polícia v priebehu minulého týždňa zaznamenala po celom Slovensku 4514 vodičov, ktorí prekročili maximálnu dovolenú rýchlosť. Realizovala akciu s názvom Speed.

- Zo siedmeho poschodia obytného domu na bratislavskej Stavbárskej ulici vypadol v utorok poobede sedemročný chlapec. Zraneniam na mieste podľahol.

- Rozpočet Fondu na podporu športu (FnPŠ) sa zvýši zo súčasných 20 na 60 miliónov eur ročne. Rozšíri sa aj predmet jeho činnosti či počet členov dozornej rady.

- Transakčná daň spôsobuje v zdravotníctve vážne komplikácie. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) odcestuje v stredu (16. 4.) na oficiálnu návštevu Chorvátska. Stretne sa s predsedom vlády Chorvátska Andrejom Plenkovičom, prezidentom Zoranom Milanovičom či s predsedom parlamentu Gordanom Jandrokovičom.

- Vo veku 83 rokov zomrel v pondelok (14. 4.) významný vedec, pedagóg, archeológ, historik a organizátor vedy Alexander Ruttkay. Informoval o tom Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied.

- Zamestnanci nebudú mať možnosť požiadať o štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie k tretiemu výročiu vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine z dielne opozičného PS.

- Vláda plánuje v treťom balíku konsolidačných opatrení siahnuť na prídavky na deti. Upozornili na to opoziční poslanci Veronika Remišová a Július Jakab (obaja Slovensko, KÚ, Za ľudí). Podľa nich Ministerstvo financií zvažuje zníženie prídavku zo 60 na 30 eur.

- Nadbytok regulácií v EÚ a ťažkopádnosť jej reakcií dnes neohrozujú len hospodársky rast členských krajín, ale aj bezpečnosť Európy.

- Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý) žiada Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR o výnimku na odlov 100 kusov medveďa hnedého v oblasti Poľany a Podpoľania.

- Čína v utorok odmietla manipuláciu a rozruch okolo dvoch svojich občanov zajatých na Ukrajine po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Moskvu, že zatiahla Peking do vojny.