Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Kultúra

Knižný veľtrh Bibliotéka 2016 dopoludnia otvorili

Z 21. ročníka medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka a 18. ročníka výstavy vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika, ktorý sa koná v dňoch 14. - 17. novembra 2013 v bratislavskej Inchebe. Foto: TASR/Martin Turanovič

Návštevníkom sa na ploche 10.000 štvorcových metrov celkovo predstaví 203 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Dánska, Maďarska, Poľska, Rakúska, Rumunska, Ruska a Srbska.

Bratislava 10. novembra (TASR) – Dnes dopoludnia otvorili v bratislavskej Inchebe knižný veľtrh Bibliotéka 2016. V poradí 24. ročník tohto podujatia ponúkne do nedele 13. novembra tituly, ktorým bude patriť tohtoročná jeseň, rozhovory so známymi spisovateľmi ako aj zaujímavý knižný program pre všetkých milovníkov kníh.

Návštevníkom sa na ploche 10.000 štvorcových metrov celkovo predstaví 203 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Dánska, Maďarska, Poľska, Rakúska, Rumunska, Ruska a Srbska. Nepriamo budú prostredníctvom inštitútov zastúpené Čína, Francúzsko a Španielsko.

Návštevníci na Bibliotéke narazia na žánrovú rozmanitosť vďaka ponuke vystavovateľov z radov vydavateľstiev, kníhkupcov, knižníc i antikvariátov. Okrem bohatého výberu sú lákadlom pre návštevníkov aj výrazné zľavy, vďaka ktorým bude možné zakúpiť si knihy už od jedného eura. Knižný výber doplní množstvo literárnych aktivít. Na siedmich pódiách sú prichystané stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítania či tvorivé dielne pre deti.

Aj tento rok Bibliotéku svojou účasťou obohatí známy autor zo zahraničia, tentoraz pôjde o predstaviteľa mimoriadne obľúbeného severského krimi. Nórsky spisovateľ Samuel Bjork v Literárnej kaviarni Panta Rhei predstaví svoju novinku Sova a priblíži i čitateľom svoju staršiu tvorbu. Jeho prvá kniha Cestujem sama vyvolala v Nórsku senzáciu a úspech zaznamenala aj medzi slovenskými čitateľmi. Okrem Samuela Bjorka sa návštevníci na Bibliotéke môžu stretnúť s ďalšími autormi, medzi nimi sú Ľubomír Feldek, Anton Hykisch, Peter Tóth, Jozef Banáš, Juraj Červenák, Jozef Karika, Gustáv Murín, Andrej Bán, Igor Válek či Katarína Kerekesová.

Knižný veľtrh BIBLIOTÉKA, ktorý prebieha od 8. do 11. novembra 2012 v Bratislave, je na Slovensku sviatkom pre tých, ktorí sa podieľajú na tvorbe knižných diel ako i pre čitateľov a milovníkov kníh. Stretávajú sa tu vydavatelia, spisovatelia, ilustrátori, editori, prekladatelia, tlačiari, distribútori a samozrejme čitatelia.
Foto: TASR


Knižný veľtrh nezabúda ani na najmenších čitateľov, v rozprávkovej dielni Mama, tata, čítajte s nami sa dozvedia, ako vzniká večerníček, čo sa deje na čarokrásnej čistinke kvetinového škriatka Klinčeka a slimáka Maťa a zažijú veľké dobrodružstvo s Herkulesom a Jonášom, kocúrikmi láskavej tety Mily. Miriam Šmahel-Kalisová deťom zo svojej novej knihy vyberie recept na nedeľný koláč. Maličkým čitateľom bude venovaný Babykútik s vybranými publikáciami slovenských vydavateľstiev.

Na pódiu s názvom Deti sú naše knihy sa deti môžu zapojiť napríklad do besedy o knihe Vincenta Šikulu Ďuro pozdrav Ďura, rozprávať sa so šéfredaktorom časopisu Slniečko, zoznámiť sa s autorkou detských kníh Zuzanou Štelbaskou a zažiť rôzne ďalšie dobrodružstvá. V Literárnej kaviarni Panta Rhei sa deti prenesú do rozprávkovej krajiny plnej hudby a zábavy Spievankovo a okrem toho sa môžu sa tešiť aj na youtubera Petra Altofa a speváka Majka Spirita.

V rámci otvorenia Bibliotéky vyhlásili organizátori Incheba a Literárne informačné centrum Cenu Bibliotéky 2016 za najlepšie slovenské knižné dielo ženskej autorky, vydané v predošlom roku. V tomto roku ju získala Vanda Rozenbergová za knihu Sloboda bažantom (Slovart, 2015).

Taký veľký medzinárodný knižný veľtrh je veľmi vítanou a pravidelnou súčasťou knižnej kultúry, ktorá na jednej strane sa rozvíja, ale prieskumy hovoria o tom, že ľudia nečítajú až toľko, ako by mali čítať. Aktuálny hovorí o tom, že tretina ľudí sa priznala, že v uplynulom roku žiadnu knihu neprečítala. Takže o to je dôležitejšie usporadúvať aj veľké veľtrhy, kde si verejnosť môže pozrieť produkciu vydavateľov, v tomto prípade je vystavovateľov vyše dvesto, môžu si knihy aj zakúpiť, čo je vítané ako vec obchodná pre vydavateľov aj vec kultúrna. Ja ako minister kultúry sa na knižný veľtrh dívam ako aj na udalosť prinajmenšom spolovice kultúrnu,“ povedal pre TASR minister kultúry SR Marek Maďarič.

Pellegrini: Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia a obetí

Pellegrini verí, že diplomatické úsilie a dialóg, ktorý sa začal na medzinárodnej scéne, prinesú ukončenie vojny a nastolenie udržateľného mieru.

- Utrpenie a obeta Ukrajincov sú nesmierne. Hanebné zločiny Putinovho režimu sa nedajú ničím ospravedlniť. Vyhlásil to líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka.

- Mier na Ukrajine nemôže byť podľa českého prezidenta Petra Pavla prijatý za každú cenu a akákoľvek dohoda musí byť prijateľná pre Ukrajinu.

- Cesta k mieru na Ukrajine vedie cez rokovania. Ak chceme, aby u východných susedov zavládol skutočný a trvalý mier, je nevyhnutné, aby sa v určitej fáze rokovaní do nich zapojili aj zástupcovia Európskej únie. Povedal to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Ruský súd potvrdil v pondelok trojročný trest odňatia slobody pre francúzskeho vedca Laurenta Vinatiera, ktorého v októbri 2024 odsúdili za porušenie zákona o tzv. zahraničných agentoch.

- Pápež František, ktorý leží v nemocnici v kritickom stave pre obojstranný zápal pľúc, mal dobrú noc a odpočíva, informoval v pondelok Vatikán.

- Horský priechod Čertovica je pre nehodu neprejazdný. Žilinská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

- Krajský súd v Liberci poslal na tri roky do väzenia Artura Simona, ktorý sa chcel pridať k militantnému hnutiu Hizballáh, prípadne k Hamasu.

- Čína a Rusko sú skutoční priatelia, ktorí sa navzájom podporujú, vyhlásil podľa štátnych médií v pondelok prezident Si Ťin-pching počas telefonického rozhovoru so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, píše TASR.

- Česká pozícia v otázke vojny na Ukrajine zostáva podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského nemenná. ČR bude Ukrajinu naďalej podporovať všetkými spôsobmi.

- Úrad vlády (ÚV) SR podáva na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s majetkom štátu.

- Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahujú v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.

- Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v pondelok vyhlásil, že Rusko si želá dlhodobú dohodu o mieri na Ukrajine, ktorá by riešila hlavné príčiny konfliktu.

- Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok schválili 16. balík sankcií proti Rusku.

- Po ukrajinskom dronovom útoku vypukol požiar v ropnej rafinérii v Riazanskej oblasti južne od Moskvy, oznámili v pondelok miestne médiá a oblastný gubernátor Pavel Malkov.

- Ukrajinské zbrojárske firmy vyrobili vlani podľa prezidenta Volodymyra Zelenského 154 kusov delostreleckých húfnic, čo je podľa neho viac ako všetky krajiny NATO dohromady.