Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Kultúra

Maďarič: V slovenskom éteri sa nehrá ani desať percent našej produkcie

Na snímke minister kultúry SR Marek Maďarič, archívne foto Foto: TASR - Martin Baumann

Rádiá podporujú zahraničné vydavateľstvá a je mi ľúto, že viac slovenskej hudby v našom éteri musíme pretlačiť do zákona," povedal.

Bratislava 1. júla (TASR) - V slovenských rádiách sa hrá menej než desať percent domácej produkcie. Ročne pritom vyjde na CD nosičoch okolo 1300 nových slovenských diel. Povedal to dnes minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) v rozprave k novele zákona o vysielaní a retransmisii, ktorá zavádza kvóty pre domácu tvorbu v rádiách.

"Kde máme hrať slovenskú hudbu, ak nie v našich rádiách? Nevidím nič zlé na tom, že našim hudobníkom budú chodiť tantiémy. Rádiá podporujú zahraničné vydavateľstvá a je mi ľúto, že viac slovenskej hudby v našom éteri musíme pretlačiť do zákona," povedal.

Poslanec Viliam Novotný (nezaradený) kvóty kritizuje. Je to podľa neho nezmyselné. "Podľa výpočtov vychádza, že v súkromnom rádiu bude každá tretia pesnička slovenská a vo verejnoprávnom vysielaní by šlo o každú druhú. Naplniť éter kvalitnou hudbou, ktorá bude konkurovať anglosaskej, je nemožné, kvóty sú neprimerane vysoké," uviedol. Na porovnanie poukázal na 40-percentné kvóty pre domácu produkciu vo Francúzsku. Asi 500 miliónov francúzsky hovoriacich ľudí nevyprodukuje podľa jeho slov toľko hudby, aby mohla ísť jedna ku jednej k tej anglosaskej. "Nemusím sa už ďalej hrať s číslami, aby každému došlo, že v éteri sa budú musieť hrať stále dookola staré slovenské pesničky, ktoré som za socializmu počúval ešte ako mladý. Kvalita vysielania bude klesať," podotkol. Za kvótami vidí snahu zakryť kauzy "typu Váhostav a schránkové firmy či zabezpečiť tantiémy pre zabudnutých umelcov".



Maďarič Novotnému oponoval. "Novela predsa hovorí o tom, že z kvót majú jednu pätinu tvoriť nové pesničky, o akej starej hudbe zo socializmu to hovoríte?" Novotného reči o Váhostave pohoršili Dušana Bublavého (Smer-SD). "Spájať tento návrh s korupciou je scestné," myslí si. Ján Senko (Smer-SD) si myslí, že poslucháči slovenskú hudbu chcú. Poukázal na "prieskum jednej agentúry", ktorá ukázala, že ľudia vyšší podiel slovenskej hudby v rádiách neodmietajú. "Zákon prispeje k rozvoju domácej tvorby," povedal.

Martin Poliačik (SaS) dodal, že hoci slovenskú tvorbu podporuje a sám ju často počúva, kvóty neschvaľuje. "Zamedzí sa nimi totiž priestor kvalitnej zahraničnej tvorbe v éteri," dodal.



Súkromné rádiá budú musieť podľa návrhu od apríla budúceho roka vyčleniť najmenej 20 percent a od roku 2017 najmenej 25 percent vysielacieho času mesačne pre slovenskú hudbu. V prípade verejnoprávneho rozhlasu to bude najskôr 30 a potom minimálne 35 percent. Takýto podiel má dosiahnuť na každom zo svojich okruhov. Z toho aspoň jednu pätinu majú tvoriť nové pesničky. Do stanoveného podielu sa započítajú iba tie, ktoré odznejú od 06.00 do 24.00 h.