Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Kultúra

Zomrel maďarský režisér G. Maár, natáčal aj s J. Kronerom a J. Menzlom

Na archívnej snímke z 15. marca 2010 Gyula Maár Foto: TASR/MTI

Medzi jeho najznámejšie diela patrí film Nakoniec. V hlavných úlohách filmu oceneného hlavnou trofejou Medzinárodného filmového festivalu v Mannheime, žiarili Jozef Kroner a Mari Töröcsiková

Budapešť 21. decembra (TASR) - Významný maďarský filmár, laureát Kossuthovej ceny, vysokých štátnych vyznamenaní a ďalších ocenení Gyula Maár zomrel v piatok večer v jednej z budapeštianskych nemocníc vo veku 79 rokov. Smutnú informáciu priniesla dnes tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na blízkych zosnulého.

Rodák z Budapešti, ktorý skúšal šťastie najskôr ako literát, sa k filmu dostal až v 30 rokoch, pretože mu skôr bránil v štúdiu na príslušnej vysokej škole jeho "netriedny" pôvod. Absolvent núteného štúdia literatúry a histórie na Filozofickej fakulte budapeštianskej Univerzity Loránda Eötvösa si na krátky čas vyskúšal aj povolanie pedagóga.

Čoskoro sa však stal nielen redaktorom renomovaného knižného vydavateľstva Magvető, ale aj známou to postavou filmovej klubovej scény. Štúdium réžie na Vysokej škole divadelného a filmového umenia ukončil napokon v roku 1968.

Medzi najznámejšie diela filmára, ktorý opakovane obsadzoval do svojich prác popredných hercov z niekdajšieho Československa, patrí snímka Nakoniec (1974). V hlavných úlohách tohto filmu, oceneného hlavnou trofejou Medzinárodného filmového festivalu v Mannheime, žiarili Jozef Kroner a Mari Töröcsiková. Po boku tejto slávnej maďarskej herečky, ktorej tretím manželom bol práve Gyula Maár, mohli svoj kumšt naplno rozvinúť aj Jiří Menzel, Hana Maciuchová a Jiří Adamíra, a to v inom jeho filme, na medzinárodnej scéne veľmi pozitívne prijatej snímke Hra v oblakoch (1984).

Filmár, ktorý sa neostýchal ešte pred spoločenskými zmenami siahnuť aj po predlohách kontroverzne vnímaného slávneho spisovateľa Tibora Déryho a ktorý po spoločenských zmenách znázornil ich sprievodné znaky v satirickom príbeh Hoppá (1992), premietanom aj na Berlinale, bol aj dlhoročným spolupracovníkom verejnoprávnej televízie. Stál na pľaci pri vzniku televízneho filmu Levočská biela pani, adaptácie Zločinu a trestu, či pri zrode dokumentu Múmie komunizmu (1990). Pracoval aj ako divadelný a príležitostný operný režisér.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.