Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Kultúra

Máloktorá rodina ovplyvnila život Slovenska tak ako Pietorovci

Ilustračné foto Foto: TASR

Táto rodina vzdelancov ovplyvňuje životy Slovákov až dodnes.

Martin/Bratislava 5. augusta (TASR) - Slovenský právnik a politik Ivan Pietor sa po vypuknutí Slovenského národného povstania (SNP, 1944) stal členom povstaleckej Slovenskej národnej rady (SNR). Od konca marca 1945 bol ministrom vnútorného obchodu prvej československej vlády Národného frontu v Košiciach, od mája 1945 v Prahe. Patril medzi ministrov, ktorí podali vo februári 1948 demisiu. V sobotu 5. augusta uplynie 40 rokov od jeho úmrtia.

Ivan Pietor sa narodil 29. júla 1904 v Turčianskom Svätom Martine (dnes Martin). Gymnázium v rodnom meste absolvoval v roku 1921. Potom študoval na Právnickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Už počas štúdií sa začal verejne angažovať. Bol členom akademického spolku Detvan. Od roku 1930 do roku 1944 pôsobil ako advokát v Bratislave.

Slovenský politik sa po vzniku Slovenskej republiky (1939-1945) zapojil do druhého československého odboja a patril k najbližším spolupracovníkom stúpenca národnej jednoty Čechov a Slovákov Vavra Šrobára. Ivan Pietor sa podieľal na príprave Slovenského národného povstania (SNP) a zasadal v povstaleckej Slovenskej národnej rade a v 1. Zbore povereníkov bol poverencom spravodlivosti (spolu s Jozefom Soltészom), ktorému potom v 2. Zbore povereníkov robil zástupcu.

Organizoval prechody francúzskych zajatcov z Maďarska na Slovensko a ich začlenenie do ozbrojených povstaleckých zložiek. Od októbra 1944 do januára 1945 pôsobil Ivan Pietor v ilegalite. Od februára 1945 sa stal zástupcom povereníka vnútra. Vo 4. Zbore povereníkov na začiatku roka 1945 vykonával funkciu zástupcu povereníka vnútra Gustáva Husáka.

Zastával aj vládne posty. V rokoch 1945-1946 bol ministrom pre vnútorný obchod, v rokoch 1946-1948 ministrom dopravy. Vo februári 1948 podal spolu s ďalšími ministrami za Demokratickú stranu demisiu. Po februárovom prevrate v roku 1948 odišiel z politického života.

Ivan Pietor bol prenasledovaný komunistickým režimom. Neskôr bol vysídlený do Zlatých Moraviec. Ako penzista žil v Trenčíne, amatérsky sa zaoberal maľbou.

Politik získal celý rad ocenení - Rad Slovenského národného povstania, Rad francúzskej čestnej légie a Francúzsky vojnový kríž i poľský Rad Polonia Restituta.

Právnik a politik Ivan Pietor zomrel 5. augusta 1977 v Trenčíne.

Máloktorá rodina sa tak výrazne zapísala do slovenského národnokultúrneho povedomia ako Pietorovci. Ambro Pietor bol popredný národne orientovaný novinár, publicista, politik a ideológ národného hnutia a Slovenskej národnej strany (SNS). Bankár Igor Pietor, ktorý sa usadil v Trenčíne, bol riaditeľom Meštianskej banky a od roku 1918 filiálky martinskej Tatra banky. Ekonóm a podnikateľ Vladimír Pietor svoj život spojil so žilinskou továrňou na celulózu. Medzi potomkov tejto významnej slovenskej rodiny patrí aj herečka Naďa Hejná-Pietrová, režisér a herec Miloš Pietor, jeho syn, scénograf a interiérový dizajnér Miloš Pietor ml. a tiež vnučka - pôvabná televízna moderátorka Mária Pietrová-Chreneková.

Vo voľbách zvíťazili CDU/CSU pred AfD, liberáli sú mimo parlamentu

Vstup do Spolkového snemu len tesne ušiel Aliancii Sahry Wagenknechtovej (BSW), ktorá získala 4,972 percenta hlasov. K prekročeniu päťpercentnej hranice jej chýbalo necelých 14.000 hlasov.

- Úrad vlády (ÚV) SR podáva na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s majetkom štátu.

- Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahujú v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.

- Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v pondelok vyhlásil, že Rusko si želá dlhodobú dohodu o mieri na Ukrajine, ktorá by riešila hlavné príčiny konfliktu.

- Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok schválili 16. balík sankcií proti Rusku.

- Po ukrajinskom dronovom útoku vypukol požiar v ropnej rafinérii v Riazanskej oblasti južne od Moskvy, oznámili v pondelok miestne médiá a oblastný gubernátor Pavel Malkov.

- Ukrajinské zbrojárske firmy vyrobili vlani podľa prezidenta Volodymyra Zelenského 154 kusov delostreleckých húfnic, čo je podľa neho viac ako všetky krajiny NATO dohromady.

- Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar strelil svoj šiesty gól v prebiehajúcej sezóne NHL, ktorým zavŕšil víťazstvo New Jersey na ľade Nashvillu 5:0.

- Palestínske militantné hnutie Hamas zvažuje pozastaviť nepriame rokovania o prímerí s Izraelom, pokiaľ nebude prepustených vyše 600 palestínskych väzňov, ktorí mali byť na slobode ešte v sobotu.

- Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa skončili víťazstvom konzervatívneho bloku CDU/CSU pred Alternatívou pre Nemecko (AfD), sociálnymi demokratmi (SPD), Zelenými a stranou Ľavica.

- Konzervatívny víťaz nemeckých volieb Friedrich Merz v nedeľu večer povedal, že Európa musí vyvíjať vlastné obranné kapacity v čase rastúceho napätia so Spojenými štátmi v súvislosti s Ukrajinou a financovaním NATO.

- Zdravotný stav pápež Františka je naďalej kritický, vyplýva z najnovšej správy Vatikánu z nedeľňajšieho večera. U 88-ročného pápeža podľa nej krvné testy zistili "počiatočné mierne zlyhanie obličiek", na rozdiel od predošlého dňa však nemal respiračné záchvaty.

- Líder nemeckých kresťanských demokratov Friedrich Merz vyzval v nedeľu na čo najskoršie vytvorenie novej vlády po tom, ako prognózy ukázali víťazstvo jeho konzervatívnej únie CDU/CSU v parlamentných voľbách.

- Lídri členských štátov Európskej únie sa 6. marca zídu na mimoriadnom summite, na ktorom budú hovoriť o Ukrajine a európskej obrane. Oznámil to v nedeľu predseda Európskej rady (ER) António Costa, informuje TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

- Izrael je pripravený kedykoľvek obnoviť intenzívne boje v Pásme Gazy, vyhlásil v nedeľu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Prisľúbil, že vojnové ciele krajiny dosiahne buď prostredníctvom rokovaní, alebo inými prostriedkami.