Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Kultúra

REZNÍK: Kongres slovenských spisovateľov môže byť zjednocovacím prvkom

Účastníci sledujú vystúpenie jedného z rečníkov počas Kongresu Spolku slovenských spisovateľov, 22. septembra 2016 v Trenčianskych Tepliciach. Foto: TASR/Radova Stoklasa

Na dvojdňovom kongrese sa hovorí pri okrúhlych stoloch o národných literatúrach a spisovateľoch v európskom kontexte, o slovenských literárnych, umeleckých a kultúrno-spoločenských časopisoch.

Trenčianske Teplice 22. septembra (TASR) – Súčasná doba v Európe veľmi pripomína pohyby, ktoré boli v druhej polovici 30. rokov minulého storočia. Proti rozmáhajúcim sa tendenciám fašizmu vtedy (1936 – pozn. TASR) vystúpili spisovatelia na Kongrese slovenských spisovateľov v Trenčianskych Tepliciach. Pri príležitosti Kongresu slovenských spisovateľov, ktorý sa koná po 80 rokoch práve v Trenčianskych Tepliciach, to dnes povedal čestný predseda Spolku slovenských spisovateľov Jaroslav Rezník.

„Nechcem strašiť touto situáciou, no pravda je taká, že aj teraz sa ozývajú sily, ktoré by chceli robiť poriadok v Európe. Publicisti a politici ich nazývajú, že sú to extrémne a populistické sily. Ja to však tak nevidím. Pohyb týchto síl a nástup je len prirodzeným dôsledkom opozičných politických síl, ktoré sa chcú dostať k moci a preto v zápase politického boja konajú tak, ako konajú. Je to veľmi nebezpečné. V tomto chceme nadviazať na odkaz toho trenčianskoteplického kongresu, aby sme do Európy vyslali signál, že vieme o tom, čo sa deje. Toto je zahraničnopolitický aspekt kongresu,“ zdôraznil Rezník s tým, že kongres zároveň chce byť príspevkom k polroku slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Vnútropolitický význam podľa neho rovnako nadväzuje na kongres spred 80 rokov. „Tam sa zišli českí a slovenskí spisovatelia rôzneho politického zamerania a rôznych ideových názorov. Boli tam ľavicoví komunisti, agrárnici, boli tam sociálni demokrati, kresťanskí demokrati, katolíci, evanjelici, ale na základnej myšlienke spoločného vystúpenia proti fašizujúcim sa tendenciám vystúpili a v tomto sa zjednotili. Myslím si, že na tomto postoji sa zjednotíme aj my,“ doplnil čestný predseda Spolku slovenských spisovateľov.

Ako dodal, vnútropolitický význam má aj to, že kongres by mohol byť zjednocovacím prvkom slovenských spisovateľov. „Spisovateľské organizácie a ich členovia nie veľmi medzi sebou komunikovali a ak komunikovali, tak komunikovali dosť podráždene. Aj keď Spolok slovenských spisovateľov zobral na seba hlavnú organizačnú a finančnú ťarchu, ale pridali sa k nám aj spisovatelia iných spisovateľských organizácií a dostali priestor na vystúpenie. Myslím si, že slovenská literatúra je jeden celok a nemôže to byť inak, aj keď sme rôznych politických a ideových názorov,“ uzavrel Rezník.



Kongres Slovenských spisovateľov sa koná dnes a v piatok (23.9.) v Trenčianskych Tepliciach. Jeho organizátormi sú Spolok slovenských spisovateľov (SSS), SC PEN, Klub nezávislých spisovateľov, Klub literatúry faktu a ďalšie inštitúcie.

Na dvojdňovom kongrese sa hovorí pri okrúhlych stoloch o národných literatúrach a spisovateľoch v európskom kontexte, o slovenských literárnych, umeleckých a kultúrno-spoločenských časopisoch. Pripravené sú bloky referátov na tému Spisovateľ a publicista v súčasnosti, čitateľ a literatúra. Odznejú aj prednášky Spisovatelia verzus totalita, Malé národy vo veľkej literatúre, Nové výzvy v čase rozvratu tradičných európskych hodnôt, Limity slobody slova dnes, Postavenie slovenských spisovateľov v zahraničí a mnohé iné. Dvojdňový program ukončí záverečná diskusia a prijatie spoločného vyhlásenia.

R. SCHUSTER: Média často cez peniaze preferujú diela bez umeleckej hodnoty

Dnes je pri písaní literárnych diel sloboda, každý si môže písať čo uzná za vhodné. Horšie je to pri publikovaní, tam už nie je rovnosť. Počas dnešného Kongresu slovenských spisovateľov to pre TASR povedal exprezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster.

„Dnes sú niektorí spisovatelia bohatí ľudia, ktorí na to majú peniaze. Podnikatelia sú aj spisovatelia, lebo na to má peniaze. Má človeka, ktorý mu to napíše a on sa pod to podpíše a potom to vydá. To už nikto neskúma či to napísal, alebo nenapísal,“ pripomenul Schuster.

Média podľa neho často preferujú cez peniaze veci, ktoré umeleckú hodnotu nemajú. „Mnohí spisovatelia sa ani nemôžu vyvíjať, lebo buď sa narodia ako veľký talent, ale nejaký vývoj u nich sledovať nemožno. Mnohí to zabalia, napíšu pár vecí do zásuvky a tým končí. Je na škodu veci, že mnohé talenty dnes zapadnú. Zvyčajne dobrí spisovatelia sú tí, ktorí sú nenápadní. Takí by potrebovali človeka, ktorý by našiel niekoho, kto má peniaze a vydavateľa, ktorý by to vydal,“ skonštatoval exprezident.

V tomto smere by mohol podľa neho viac urobiť pre mladých spisovateľov aj Spolok slovenských spisovateľov. „Lenže aj oni bojujú o svoju záchranu, vieme dobre koľkokrát už zanikol Literárny týždenník, aj sa zase rozbehol. Tu každý bojuje za seba a to je škoda,“ zdôraznil Schuster s tým, že dnes je podpora štátu spisovateľov ešte menšia, ako bola v čase, keď bol prezidentom.

Poukázal na obdobie, keď ako úradujúci prezident nepodpísal zákon o rovnej dani, ktorý všade na západe chválili. „Keď dáte na knihy a časopisy jednotnú 19-percentnú daň, nemohol som to podpísať. Tak isto bola hlúposť 19-percentná daň na základné potraviny a lieky. Aj tam sa už zakladalo zbytočné predražovanie kníh, na tom štátny rozpočet nestál. Mnohých vydavateľov, ktorí sa rozbiehali, sme hneď v začiatkoch zastavili,“ zdôraznil bývalý prezident.
.

Nórsky spisovateľ Knut Odegard prednáša svoj príspevok počas Kongresu Spolku slovenských spisovateľov, 22. septembra 2016 v Trenčianskych Tepliciach.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa


Slovenský spisovateľ Jozef Banáš sleduje rečníkov počas Kongresu Spolku slovenských spisovateľov, 22. septembra 2016 v Trenčianskych Tepliciach.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa


Slovenská spisovateľka a herečka Milka Zimková (uprostred) sleduje rečníkov počas Kongresu Spolku slovenských spisovateľov, 22. septembra 2016 v Trenčianskych Tepliciach.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa


Predseda Spolku slovenských spisovateľov Miroslav Bielik reční počas Kongresu Spolku slovenských spisovateľov, 22. septembra 2016 v Trenčianskych Tepliciach.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa

VIDEO: Rada predsedov VZ OSN prijala Bratislavskú deklaráciu

Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajinu, UNCPGA privítala rokovania týkajúce sa možného prímeria medzi Moskvou a Kyjevom, ktoré sprostredkúvajú Spojené štáty.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.

- Hokejistov HK Nitra delí od postupu do finále Tipos extraligy už len jeden krok. Obhajcovia titulu triumfovali v stredajšom semifinálovom dueli na ľade Žiliny 6:2 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy zvýšili svoje vedenie na 3:1.

- Rada predsedov Valného zhromaždenia (VZ) OSN (UNCPGA) v stredu na záver oficiálnej časti dvojdňového zasadnutia v hlavnom meste SR prijala tzv. Bratislavskú deklaráciu, ktorá okrem iného reaguje na prebiehajúce konflikty na Ukrajine, v Pásme Gazy aj v Sudáne.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov získal na ME v Šamoríne bronzovú medailu vo voľnom štýle v kategórii do 74 kg.

- Európska únia (EÚ) potrebuje podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) úprimnú diskusiu o demokracii aj o tom, čo sa deje na Slovensku a v Srbsku.

- Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý má do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku podpísal prezident SR Peter Pellegrini.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa v stredu stretol v historickej budove Úradu vlády (ÚV) SR s indickou prezidentkou Draupadí Murmúovou.

- Hospodárske subjekty čakajú z dôvodu implementácie euronariadenia o znižovaní odlesňovania nové povinnosti. Prezident SR Peter Pellegrini podpísal nový zákon, ktorým sa vykonávajú opatrenia Európskej únie (EÚ) na zmiernenie globálneho odlesňovania.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Japonský premiér Šigeru Išiba v stredu súhlasil s prehĺbením spolupráce svojej krajiny s NATO v oblasti obrany.

- V štátnej spoločnosti Letecké opravovne Trenčín (LOTN) budú opravovať lietadlá F-16. Dohodu o založení spoločnej organizácie na opravu a údržbu lietadiel F-16 podpísali v stredu.

- Koalícia bude jednotná pri podpore vládneho návrhu novely Ústavy SR. Vyplýva to z vyjadrenia lídra SNS a podpredsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka.

- V stredu zverejnil svoju správu vyšetrovací výbor francúzskeho parlamentu pre násilie vo filmovom, audiovizuálnom, divadelnom, módnom a reklamnom priemysle.

- Členské štáty EÚ v stredu hlasovali za návrh Európskej komisie (EK) na zavedenie obchodných protiopatrení voči Spojeným štátom a zhodli sa na tom, že clo na tovary z USA sa začne vyberať od 15. apríla.

- Blok nemeckých kresťanskodemokratických strán CDU/CSU sa so sociálnymi demokratmi (SPD) dohodol na vytvorení vládnej koalície, potvrdil v stredu na tlačovej konferencii budúci kancelár Friedrich Merz.