Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Kultúra

Sociální síť spojila legendy - M. Horáčka, R. Müllera a M. Pavlíčka

Richard Müller Foto: TASR/František Iván

Práve slovenský spevák prišiel s nápadom vytvoriť spoločnú platňu.


Bratislava 19. októbra (TASR) - Tri hudobné legendy spojila albumová novinka Sociální síť. Ponúka villonské balady z pera českého textára Michala Horáčka, ktoré zhudobnil český gitarista a skladateľ Michal Pavlíček a naspieval ich šansónovým spôsobom Richard Müller. Práve slovenský spevák prišiel s nápadom vytvoriť spoločnú platňu.

"Ja som bol asi tá iskra, ktorá rozpálila ten ohník. S Michalom Horáčkom sme tak špekulovali, či by sme nespravili album zas po dvanástich, pätnástich rokoch," povedal v rozhovore pre TASR Richard Müller, ktorý v roku 2000 vydal so známym českým textárom album Richard Müller - spev, Michal Horáček - slová a na ňom hity ako Nina Ricci, Srdce jako kníže Rohan či Baroko s hudbou Ivana Táslera.

Osloviť na spoluprácu Michala Pavlíčka sa rozhodol napriek tomu, že s ním v minulosti nikdy nepripravoval žiadny projekt a v podstate sa s autorom hitu Země vzdálená nepoznali. "Bol to z mojej strany vzťah na prvý pohľad. Niekde som ho videl hrať, potom som s ním prehodil pár slov a zdalo sa mi, že sa poznáme sto rokov."

Spojenie Horáček - Pavlíček - Müller prinieslo hudobný počin, na ktorom poslucháči nájdu všetko, čo dokáže šíriť sociálna sieť prostredníctvom statusov - od milostného vyznania až po tvrdé výkriky dezilúzie či hnevu. Osobnosti českej a slovenskej hudobnej scény sa na ňom vyslovujú k internetovej dobe, jej špecifickým prednostiam aj chorobám. "Vykúzlili sme album, ktorý stojí za to," zhodnotil Müller, ktorý v minulosti u svojich poslucháčov zabodoval aj s Horáčkovým textom Štěstí je krásna věc a hudbou Petra Hapku.

Vznik náročného albumu Sociální síť inicioval pred troma rokmi, v období, keď u Michala Horáčka "vrcholila láska k villonskej balade". "Je to presne štruktúrovaný stredoveký žáner, ktorý mal pre básnika mnoho náročných pravidiel. Napríklad v celej básni mohol použiť len tri rýmové koncovky," priblížil osobitý žáner textár. "Českí obrodenci ho považovali za dôkaz toho, že čeština 19. storočia sa dostáva medzi tzv. veľké jazyky, že je schopná vyprodukovať niečo, čo vie francúzština. V českom prostredí to bol vždy test jazyka," doplnil Horáček k villonskej balade s tým, že kladie obrovské nároky na skladateľa.

Na albume je 12 skladieb. Moderný rockový šat dal villonským baladám Michal Pavlíček, ktorý pre TASR priznal, že do projektu Sociální síť nešiel s ambíciou prekročiť tieň zosnulého skladateľa Petra Hapku alebo sa ho dotknúť. "Tú platňu som vnímal ako dobrodružstvo, novú story zaujímavých stretnutí a prepojení pocitov, emócií. Nemal som rozklepané kolená - a čo mi k tomu povie Michal, keď je zvyknutý na Hapku?! To vôbec nie."

Album otvára a zakončuje balada zhudobnená a interpretovaná dvoma rôznymi spôsobmi, ale s tými istými slovami aj názvom - Niekto iný. Už názov podčiarkuje inšpiráciu mohutným fenoménom prostredia sociálnych sietí, kde sa ľudia zdôverujú nielen s tým, čo ich skutočne trápi alebo teší, ale prezentujú sa tak, ako by chceli byť vnímaní. "Sú tam za niekoho iného. To ma na sociálnej sieti zaujíma skoro najviac, ako sa ľudia prezentujú," podčiarkol Michal Horáček, ktorý sa vo svojich nových textoch nevyhol ani politike (Na obratníku Bolševika, Proto jsem nešel zvonit klíči). Chýba mu však medzi nimi téma migrantov, ktorej sa venovať nestihol. "Určite by som tam jednu možno aj dve také piesne chcel, ako sa o tom ľudia spolu rozprávajú, to mi tam chýba."

Favoritom Richarda Müllera, ktorý sa na novom albume mení na rôzne internetové postavy a hovorí jazykom diskutujúcich, je pieseň Buď jméno boží pochváleno. Ale dobrý pocit má podľa vlastných slov z celej platne, na ktorej hosťuje aj Bára Basiková, Katarína Knechtová či František Segrado: "Vždy, keď to počúvam, mám z toho veľmi kompaktný pocit. Michal Pavlíček vytvoril neuveriteľne pestrú paletu pesničiek. Nie je prvosignálna, myslím si, že je to doska pre chytrých, múdrych ľudí, ktorí si to pustia a pochopia, že jedenkrát je málo."

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.