Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Kultúra

Eurovíziu vyhrala speváčka z Ukrajiny

Ukrajinská speváčka Jamala sa teší po víťazstve v autorskej piesňovej súťaži Eurovision Song Concert 2016 vo švédskom hlavnom meste Štokholm 14. mája 2016. Sympatická 32-ročná speváčka zvíťazila s piesňou 1944. Foto: TASR/AP

Je to pre Ukrajinu druhé víťazstvo, to prvé získala v roku 2004 v tureckom Istanbule speváčka Ruslana s piesňou Wild Dances.

Bratislava 15. mája (TASR) – Ukrajinská speváčka Jamala s piesňou 1944 si v sobotu večer (14.5.) vo švédskom hlavnom meste Štokholm vyspievala víťazstvo v autorskej piesňovej súťaži Eurovision Song Concert 2016. Sympatická 32-ročná speváčka získala vo finále celkom 534 bodov, čo bol súčet bodovania národných porôt a sms hlasovania jednotlivých krajín. Je to pre Ukrajinu druhé víťazstvo, to prvé získala v roku 2004 v tureckom Istanbule speváčka Ruslana s piesňou Wild Dances.

Jamala, civilným menom Susana Jamaladinova (*27.8.1983) získala prvý veľký úspech na medzinárodnej súťaži mladých spevákov New Wave 2009 v lotyšskej Jurmale. V roku 2011 vydala debutový album For Every Heart. Dnes jej diskografia ráta päť vydaných albumov.



Druhé miesto získala 27-ročná austrálska speváčka Dami Im s piesňou Sound Of Silence (511 bodov), tretie miesto získal pre Rusko 33-ročný spevák Sergey Lazarev so skladbou You Are The Only One (491 bodov). Na štvrtej pozícii skončila 29-ročná bulharská speváčka Poli Genova s piesňou If Love Was A Crime (307 bodov), piate miesto pre domáce Švédsko vyspieval iba 17-ročný spevák Frans s piesňou If I Were Sorry (261 bodov), na šiestej pozícii skončil 31-ročný francúzsky spevák Amir so skladbou J'ai cherché.

Austrálska speváčka kórejského pôvodu Dami Im spieva pieseň Sound Of Silence vo finále autorskej piesňovej súťaže Eurovision Song Concert 2016 vo švédskom hlavnom meste Štokholm 14. mája 2016.
Foto: TASR/AP


Gabriela Gunčíková, ktorá reprezentovala Českú republiku s piesňou I Stand, získala vo finále 41 bodov, ktoré jej stačili na 25. miesto. Vo finále 61. ročníka zaznelo celkom 26 piesní.

Premiérový ročník Veľkej ceny Eurovízie 24. mája 1956 vo švajčiarskom Lugane vyhrala domáca speváčka Lys Assia so skladbou Refrain. Zúčastnilo sa na ňom sedem štátov - Holandsko, Belgicko, Nemecko (v tej dobe Nemecká spolková republika), Francúzsko, Luxembursko, Taliansko a domáce Švajčiarsko. Každý z interpretov zaspieval dve piesne, porotu tvorili dvaja zástupcovia z každej zúčastnenej krajiny a vyhlásili iba prvé miesto.

Česká speváčka Gabriela Gunčíková spieva vo finále autorskej piesňovej súťaže Eurovision Song Concert 2016 vo švédskom hlavnom meste Štokholm 14. mája 2016.
Foto: TASR/AP


Najúspešnejšou krajinou z doterajších 61 ročníkov je Írsko, ktoré vyhralo sedemkrát, v rokoch 1970, 1980, 1987, potom trikrát po sebe v rokoch 1992, 1993, 1994 a siedmykrát v roku 1996. Švédsko má na svojom konte šesť víťazstiev, Francúzsko, Luxembursko a Veľká Británia vyhrali päťkrát, Holandsko štyrikrát.

Podľa pravidiel súťaže je usporiadateľom nasledujúceho ročníka víťazná krajina, takže právo organizovať 62. ročník získala Ukrajina.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS rokovať až v utorok 15. apríla.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok varovala Čínu pred eskaláciou obchodného konfliktu, ktorý vyvolali rozsiahle americké clá.

- Trestný zákon má po novom obsahovať ustanovenia, ktoré sa budú týkať skutkovej podstaty trestného činu porušenia reštriktívneho opatrenia Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z novelizácie Trestného zákona.

- Vo svete dochádza k bezprecedentnému porušovaniu a erózii medzinárodného a humanitárneho práva. Vyhlásil to v utorok minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD).

- V pamätnom komplexe na mieste bývalého koncentračného tábora Dora-Mittelbau v nemeckej spolkovej krajine Durínsko sa v pondelok uskutočnila slávnosť pri príležitosti 80. výročia oslobodenia tohto tábora.