Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Kultúra

Vo veku 70 rokov zomrel spisovateľ Lajos Grendel

Lajos Grendel, archívna snímka. Foto: TASR/Rudolf Bihary

Lajos Grendel patrí k zakladateľom vydavateľstva Kalligram. Súčasne bol šéfredaktorom rovnomenného časopisu, ktorý vychádzal v maďarskom jazyku.

Bratislava 19. decembra (TASR) - Vo veku 70 rokov zomrel spisovateľ Lajos Grendel, významný predstaviteľ maďarskej literatúry na Slovensku. Na sociálnej sieti o tom informoval jeho syn, slovenský politik Gábor Grendel.

Lajos Grendel patrí k zakladateľom vydavateľstva Kalligram. Súčasne bol šéfredaktorom rovnomenného časopisu, ktorý vychádzal v maďarskom jazyku. Písal v maďarčine, jeho beletristické či literárno-historické diela sa prekladali do slovenčiny, pričom najčastejšie spolupracoval s prekladateľom Karolom Wlachovským.

Počas života získal viacero ocenení za literárnu tvorbu.

Profil Lajosa Grendela


Lajos Grendel sa narodil 6. apríla 1948 v Leviciach. Absolvoval levické gymnázium, študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, odbor maďarčina-angličtina.

Od roku 1973 pôsobil ako redaktor a zástupca šéfredaktora vo vydavateľstve Madách. Počas Novembra 1989 bol politicky aktívny, najprv ako jeden zo zakladateľov a hovorcov Maďarskej nezávislej iniciatívy a od februára do júna 1990 ako kooptovaný poslanec Slovenskej národnej rady (SNR).

V rokoch 1990 až 1992 bol šéfredaktorom literárneho mesačníka Irodalmi Szemle. Patrí k zakladateľom vydavateľstva Kalligram, od roku 1994 bol jeho riaditeľom. Súčasne bol šéfredaktorom rovnomenného časopisu, ktorý vychádzal v maďarskom jazyku. Prispieval pravidelne do viacerých slovenských novín a časopisov.

V rokoch 1990-1992 bol predsedom Spolku maďarských spisovateľov v Československu. V období rokov 1997-2000 zastával funkciu predsedu Slovenského centra PEN. V rokoch 1998-2000 popri tom vykonával funkcie predsedu Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska a podpredsedu Csemadoku. V marci 2003 bol zvolený za predsedu Slovenského helsinského výboru.

Od roku 1997 pôsobil na Katedre maďarského jazyka a literatúry na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde vyučoval dejiny modernej maďarskej literatúry a dejiny moderného románu. Pôsobil v Seminári stredoeurópskych štúdií Ústavu slavistických a východoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.

Lajos Grendel písal v maďarčine, jeho beletristické či literárno-historické diela sa prekladali do slovenčiny, pričom najčastejšie spolupracoval s prekladateľom Karolom Wlachovským.

Knižne debutoval v roku 1979 zbierkou poviedok Hütlenek (Neverní). Napísal romány Éleslövészet (Ostrá streľba, 1981), Galeri (Odkundesi, 1982) a Ártelek (Odvodeniny, 1985). Tieto diela, v ktorých sa autor zamýšľa nad históriou strednej Európy od čias tureckých vojen až po dnešok, vyšli v slovenčine pod názvom Odtienené oblomky (1985).

Po slovensky vyšli aj jeho poviedky zo zbierky Böröndök tartalma (1988) pod názvom Obsažná batožina (1989), knihy Okno po erotických snoch (1991), Cudná správa z vrcholu sna (1998), zväzok publicistických textov Moja vlasť, Absurdistan (1998) a román Einsteinove zvony (1998).

Vytvoril tri romány, v ktorých s iróniou popisuje fiktívne mesto a kraj New Hont v oblasti Tekova a Hontu: U nás doma, v New Honte (2001), Hromadný hrob pri New Honte (1999) a Kráľ Matej v New Honte (2005). V roku 2016 vyšli súhrnne pod názvom Newhontská trilógia.

Lajos Grendel získal viacero ocenení za literárnu tvorbu. Bol laureátom Kossuthovej ceny (Maďarsko, 1999), Ceny Sándora Máraiho (Maďarsko), ceny Acerbi (Taliansko, 2006), Ceny Tibora Déryho (Maďarsko, 1988), Ceny Józsefa Attilu (Maďarsko, 1990), Ceny Imre Madácha (Maďarsko, 1990, 1997), Ceny Milana Füsta (Maďarsko) a Ceny Endre Adyho (Maďarsko, 1997). Na Slovensku sa stal držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo za literatúru za rok 1998. V roku 2003 získal jedno z najvyšších slovenských štátnych vyznamenaní, Pribinov kríž I. triedy za literatúru.

Štvrtok bude opäť prevažne oblačný

Teploty 6 až 11 stupňov C.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.

- Hokejistov HK Nitra delí od postupu do finále Tipos extraligy už len jeden krok. Obhajcovia titulu triumfovali v stredajšom semifinálovom dueli na ľade Žiliny 6:2 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy zvýšili svoje vedenie na 3:1.

- Rada predsedov Valného zhromaždenia (VZ) OSN (UNCPGA) v stredu na záver oficiálnej časti dvojdňového zasadnutia v hlavnom meste SR prijala tzv. Bratislavskú deklaráciu, ktorá okrem iného reaguje na prebiehajúce konflikty na Ukrajine, v Pásme Gazy aj v Sudáne.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov získal na ME v Šamoríne bronzovú medailu vo voľnom štýle v kategórii do 74 kg.

- Európska únia (EÚ) potrebuje podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) úprimnú diskusiu o demokracii aj o tom, čo sa deje na Slovensku a v Srbsku.

- Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý má do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku podpísal prezident SR Peter Pellegrini.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa v stredu stretol v historickej budove Úradu vlády (ÚV) SR s indickou prezidentkou Draupadí Murmúovou.

- Hospodárske subjekty čakajú z dôvodu implementácie euronariadenia o znižovaní odlesňovania nové povinnosti. Prezident SR Peter Pellegrini podpísal nový zákon, ktorým sa vykonávajú opatrenia Európskej únie (EÚ) na zmiernenie globálneho odlesňovania.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Japonský premiér Šigeru Išiba v stredu súhlasil s prehĺbením spolupráce svojej krajiny s NATO v oblasti obrany.

- V štátnej spoločnosti Letecké opravovne Trenčín (LOTN) budú opravovať lietadlá F-16. Dohodu o založení spoločnej organizácie na opravu a údržbu lietadiel F-16 podpísali v stredu.

- Koalícia bude jednotná pri podpore vládneho návrhu novely Ústavy SR. Vyplýva to z vyjadrenia lídra SNS a podpredsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka.

- V stredu zverejnil svoju správu vyšetrovací výbor francúzskeho parlamentu pre násilie vo filmovom, audiovizuálnom, divadelnom, módnom a reklamnom priemysle.