80. výročie oslobodenia
Všetky správy
Smrť Michala Kováča spustila na verejnosti podľa Demeša vášnivú diskusiu. Opäť sa nastolila otázka, ako je možné, že páchatelia trestných činov neboli potrestaní.
,aktualizovanéDomáci na svojho rodáka spomínajú s úctou. Jednou zo spomienok na Michala Kováča v Ľubiši je pamätná tabuľa na budove obecného úradu.
Pozostatky prvého slovenského prezidenta uložili na Ondrejskom cintoríne v Bratislave.
Je však zarážajúce, že niektorí sa stále tvária, akoby sa nič nestalo, počas omše za zosnulého exprezidenta to dnes povedal jeho nevlastný brat a historik Dušan Kováč.,aktualizované
Súčasný prezident SR dodal, že pán prezident Kováč vyšiel z boja ako morálny víťaz.,aktualizované
Vojenským ceremoniálom a poctami sa s exprezidentom Michalom Kováčom rozlúčila na nádvorí Prezidentského paláca čestná stráž. ,aktualizované
Na cintoríne budú prítomní aj zástupcovia Čestnej stráže prezidenta SR. Verejnosť sa s ním mohla rozlúčiť na Bratislavskom hrade v stredu (12. 10.).
Prvý prezident samostatného Slovenska zomrel 5. októbra o 19.50 h vo veku 86 rokov v Nemocnici svätého Michala v Bratislave na zlyhanie srdca. Poslednú rozlúčku s ním priniesol Teraz.sk ONLINE.,aktualizované
Smútočný sprievod sa začal presúvať z Bratislavského hradu na predné nádvorie Prezidentského paláca. Cestu Palisádami lemujú príslušníci Ozbrojených síl SR. ,aktualizované
Sulík uviedol, že SaS podporí návrh poslanca Jána Budaja zrušiť mečiarove amnestie. ,aktualizované
Dzurinda je presvedčený, že aj po takmer dvoch desaťročiach má stále zmysel zaoberať sa zrušením amnestií Vladimíra Mečiara z roku 1998, ktoré sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. ,aktualizované
Gašparovič si myslí, že už nemá zmysel riešiť zrušenie amnestií V. Mečiara z roku 1998, ktoré sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny a aj zmareného referenda. ,aktualizované
Podľa exprezidenta je škoda, že sa tak doteraz nestalo. ,aktualizované
Prvá časť pohrebu bude na Bratislavskom hrade, kde smútiaca rodina začne prijímať kondolencie. ,aktualizované
Michal Kováč pôsobil v bankovníctve od roku 1955, kedy nastúpil do služieb Oblastného ústavu Štátnej banky československej.
Má zmysel zaoberať sa mečiarovými amnestiami nielen po deklaratívnej, ale aj právnej rovine, myslí si Radičová.
Vydávanie príležitostných poštových pečiatok k úmrtiu prezidenta má na Slovensku dlhú tradíciu. Prvá bola vydaná k úmrtiu prvého československého prezidenta T. G. Masaryka 15. septembra 1937.
.Kováč bol osobou, ktorá odzrkadľovala problémy Slovenska, myslí si Budaj.
Amnestie udelené v roku 1998 sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda.
Jeho pôsobenie na poste hlavy štátu poznamenali nedorozumenia s premiérom SR a zároveň šéfom HZDS Vladimírom Mečiarom.,aktualizované
Na exkluzívnych fotografiách VHÚ-VHA predstavujeme zosnulého exprezidenta SR Michala Kováča ako veliteľa slovenských ozbrojených síl v rokoch 1993-1998.
Štátny pohreb prezidenta SR Michala Kováča sa uskutoční vo štvrtok 13. októbra.
Truhla so zosnulým M. Kováčom bola vystavená pre verejnosť v Rytierskej sále Bratislavského hradu.,aktualizované
TASR v dokumentačnom materiáli prináša prehľad dobovej tlače, v ktorej sú zachytené prvé hodiny Michala Kováča vo funkcii prezidenta SR.
Prvá divadelná scéna si uctí pamiatku prezidenta Michala Kováča vyvesením čiernej zástavy a spomienkou na túto významnú osobnosť v dejinách Slovenskej republiky.
Premiér Robert Fico ju spolu s prítomnými ministrami odišiel podpísať po dnešnom zasadnutí kabinetu. Kondolenčnú knihu vystavili v Prezidentskom paláci 6. októbra.
Na prerušení schôdze sa dnes dohodli zástupcovia strán na poslaneckom grémiu, ktoré zvolal predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).
Obyvatelia a návštevníci Bratislavy by sa mali pripraviť na obmedzenia v doprave v trase pohrebného sprievodu s rakvou Michala Kováča 13. októbra 2016.
Smútočný sprievod sa v tomto čase začne presúvať z Bratislavského hradu na predné nádvorie Prezidentského paláca. Cestu Palisádami budú lemovať príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Pohreb slovenského exprezidenta Michala Kováča vo štvrtok 13. októbra bude dôstojný, s vojenskými poctami, rakvu s telesnými pozostatkami bude na lafete húfnice ťahať vojenské vozidlo. ,aktualizované
Čierna vlajka sa pri štátnom smútku v Slovenskej republike nepoužíva.
Obmedzenia sú nevyhnutné počas smútočného sprievodu z Bratislavského hradu do Prezidentského paláca, následne do Dómu sv. Martina a Ondrejského cintorína.,aktualizované
Grémium zvolal predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Desiata schôdza Národnej rady sa začína práve v utorok. ,aktualizované
Úprava vlajkovej výzdoby na znak štátneho smútku sa začne vo štvrtok 13. októbra o 08.00 h a ukončí sa v ten istý deň o 17.00 h.
Učitelia plánovali v tento deň neučiť štyri vyučovacie hodiny.
Posledný federálny premiér Jan Stráský si myslí, že v roku 1992 pri rozdeľovaní republiky mali všetci strach, ako to dopadne. Michal Kováč mal tiež strach, ale dokázal s ním zaobchádzať racionálne.
Bývalá vedúca oddelenia hospodárskej politiky Kancelárie prezidenta SR v roku 1993 Brigita Schmögnerová si myslí, že reprezentoval demokratický variant vývoja
To najlepšie zo tohtotýždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko
Gašparovič ale priznal, že s Kováčom sa v mnohých veciach nezhodli, a to najmä vo vtedajších aktuálnych otázkach, rozdielne názory mali tiež na prezentáciu Slovenska ako krajiny.
Posledné pojednávanie v tejto veci sa uskutočnilo 27. júna tohto roka.,aktualizované
Chovatelia dobytka, ktorých ovplyvnila nákaza slintačky a krívačky, budú podľa slov ministra odškodnení z európskych a národných zdrojov.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval veľvyslanectvo Spojených štátov v Kyjeve pre podľa neho neadekvátne vyjadrenie ohľadom piatkových útokov Ruska v meste Kryvyj Rih, pri ktorom zahynulo 18 ľudí.
- Slovenské športové lezkyne Martina Buršíková a Lea Slobodová uspeli v kvalifikácii Európskeho pohára v olympijskej disciplíne bouldering v Ríme, kde postúpili do nedeľňajšieho semifinále.
- Z dôvodu geodetických meraní uzatvoria v nedeľu 6. apríla na hodinu most v Hlohovci. Chodci, cyklisti a záchranné zložky budú mať prejazd povolený.
- Španielska polícia oznámila, že rozbila gang napojený na motorkársky klub Hells Angels (HAMC), ktorý z Južnej Ameriky pašoval do Európy kokaín cez prístav vo Valencii. Pri akcii zaistila približne tonu tejto drogy.
- V Nemecku sa čoraz viac liekov nakupuje cez internet. Online lekárne dosiahli za prvé tri mesiace tohto roka obrat 423,1 milióna eur, čo bolo o 7,8 % viac ako v rovnakom období minulého roka.
- Senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye vyhlásil, že "urobili všetko, čo bolo možné“ pre návrat Mali, Burkiny Faso a Nigeru do Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS).
- Na Slovensku sa uskutoční historicky prvé začlenenie rytierov a dám do Rádu Božieho hrobu. Slávnosť sa začne v trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa predpoludním aj za účasti veľmajstra rádu, kardinála Fernanda Filoniho.
- Slovenská národná strana (SNS) navrhne na koaličnej rade zrušenie transakčnej dane. Ak neuspeje, bude trvať na jej úpravách. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.
- V Iliavčianskej doline pri tenisových kurtoch bol spozorovaný medveď. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.
- Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) uvedie dnes na svojej scéne v bratislavských Rusovciach premiéru dvoch tanečných diel na hudbu Igora Stravinského.
- Opozičná strana SaS bude v sobotu na svojom kongrese v Bratislave voliť členov do republikovej rady, rozhodcovskej komisie a revíznej komisie. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.
- Väčšina nemeckej verejnosti podporuje zákaz predaja oxidu dusného maloletým. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v sobotu zverejnila zdravotná poisťovňa.
- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v noci na sobotu svoj 893. a 894. gól v základnej časti zámorskej NHL a vyrovnal historický rekord Waynea Gretzkého.
- Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou hnutia Igora Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.
- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.
- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).
- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.
- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.
- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.
- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.
Priame prenosy z Národnej rady
zobraziť viac