Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Michal Kováč

Slovenská pošta vydáva v deň pohrebu M. Kováča príležitostnú pečiatku

Slavnostné spustenie novej balíkovej triediacej linky v priestoroch budovy Slovenskej pošty na Tomášikovej 54 v Bratislave. Podujatia sa zúčastnil generálny riaditeľ Slovenskej pošty Tomáš Drucker a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek. V Bratislave 16. júna 2015. Foto: TASR/Andrej Galica

Vydávanie príležitostných poštových pečiatok k úmrtiu prezidenta má na Slovensku dlhú tradíciu. Prvá bola vydaná k úmrtiu prvého československého prezidenta T. G. Masaryka 15. septembra 1937.

Bratislava 13. októbra (TASR) – Slovenská pošta vydáva v deň pohrebu prvého slovenského prezidenta Michala Kováča príležitostnú poštovú pečiatku. Informovala o tom jej hovorkyňa Iveta Dorčáková.

Príležitostná poštová pečiatka sa začne používať dnes, v deň štátneho pohrebu na Hlavnej pošte Bratislava 1. Týždeň tu bude k dispozícii pre potenciálnych záujemcov odtlačok pečiatky. Jej výtvarný návrh vytvoril Adrian Ferda.

Vydávanie príležitostných poštových pečiatok k úmrtiu prezidenta má na Slovensku dlhú tradíciu. Prvá bola vydaná k úmrtiu prvého československého prezidenta T. G. Masaryka 15. septembra 1937. V tradícii pokračuje Česká pošta, ktorá príležitostnú pečiatku pripravila pri príležitosti poslednej rozlúčky s českým prezidentom Václavom Havlom 23. decembra 2011.

"Najnovšie sa k tejto tradícii hlási aj Slovenská pošta vydaním aktuálnej príležitostnej poštovej pečiatky, ktorej odtlačok na poštových celistvostiach sa v budúcnosti môže stať dôležitým historickým dokumentom zachytávajúcim túto udalosť," uviedla Dorčáková. Typickým znakom týchto pečiatok je, že nezobrazujú portrét zosnulých osobností, ale ich podpisy alebo iné signifikantné znaky, či už piktogramy alebo monogramy.

Prezidentovi Kováčovi pošta v minulosti venovala dve emisie poštových známok. Prvú vydala v deň jeho inaugurácie 2. marca 1993 v čierno-modrej farebnosti s nominálnou hodnotou 2 Sk. Jej autorom bol jeden z najvýznamnejších slovenských zámkových tvorcov Martin Činovský, priblížila Dorčáková. Ďalšia poštová známka bola vydaná 3. novembra 1993 podľa pôvodnej rytiny Činovského v hnedo-červenej farebnosti a so zmenenou nominálnou hodnotou 3 Sk.