Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 21. december 2024Meniny má Bohdan
< sekcia

PRIESKUM: Až štyria z desiatich zamestnancov už zabudli pracovné heslo

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jozef Ďurník

Najväčšími zábudlivcami sú tí, ktorí pre prácu potrebujú veľa hesiel. Napríklad ak musí zamestnanec používať vyše 10 hesiel, podľa prieskumu je takmer 75-% pravdepodobnosť, že aspoň jedno zabudne.

Bratislava 3. mája (TASR) - Až 4 z 10 zamestnancov už zabudli pracovné heslo a na prácu je potrebných viac hesiel, ako na súkromné účely. Vyše pätina respondentov používa viac ako päť hesiel na pracovné účely. Čím viac hesiel majú, tým väčšia je pravdepodobnosť, že o nejaké prídu alebo ho zabudnú. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu pre spoločnosť ALEF, ktorý uskutočnila agentúra AKO na vzorke tisíc respondentov od 21. do 26. februára tohto roka.

Ako uviedli vo štvrtok v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia ALEF a agentúry AKO, takmer 43 % ľudí priznáva, že už raz zabudli nejaké heslo potrebné na pracovné účely, že si naň jednoducho nevedeli spomenúť. Častejšie sa to stáva tým zamestnancom, ktorí musia na prácu používať viacero hesiel.

"Ak zamestnanec stratí, zabudne alebo mu ukradnú nejaké heslo potrebné na prístup do pracovných aplikácií či súborov, môže to mať pre firmu vážne následky. Či už v podobe finančných škôd, prezradenia plánov konkurencii alebo útokov hakerov. Veľkým rizikom je, ak zamestnanec používa rovnaké heslá do rôznych prístupov, napríklad do pracovných aj súkromných aplikácií," upozornil produktový expert spoločnosti ALEF Ondrej Kis.

Najväčšími zábudlivcami sú tí, ktorí pre prácu potrebujú veľa hesiel. Napríklad ak musí zamestnanec používať vyše 10 hesiel, podľa prieskumu je takmer 75-% pravdepodobnosť, že aspoň jedno zabudne. Potvrdilo sa teda, že zraniteľnosť zamestnanca sa s každým ďalším prístupom zvyšuje. Takisto platí, že čím častejšie si zamestnanci menia alebo musia meniť pracovné heslá, tým väčšie je riziko zabudnutia hesla.

Podľa Kisa na vine nie sú zamestnanci, ale často samotné firmy. Mnohé majú nesprávne nastavenú bezpečnostnú politiku. Miera ochrany by mala byť efektívna a odzrkadľovať mieru rizika. "Ak nútite zamestnancov meniť si heslo každý týždeň, môže to viesť k tomu, že si budú heslá zaznamenávať na nebezpečných miestach, že heslá zabudnú alebo sa budú snažiť si ich vyberať čo najjednoduchšie. Firma nesmie prenášať zodpovednosť za bezpečnostnú politiku na bežných zamestnancov, takýto prístup predstavuje riziko," zdôraznil Kis.