Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia

Barkov, Matthews a J. Staal sú finalisti na zisk Selke Trophy

Na archívnej snímke center Floridy Panthers Aleksander Barkov (16) skóroval proti brankárovi Tampy Bay Lightning Andrei Vasilevskiy (88). Foto: TASR/AP

Aleksander Barkov bol druhý najvyťaženejší útočník Panthers, v základnej časti odohral v priemere 19:38 minút na zápas, z toho takmer dve minúty v oslabeniach.

New York 6. mája (TASR) - Aleksander Barkov z Floridy, Auston Matthews z Toronta a Jordan Staal z Caroliny sú traja finalisti na zisk Selke Trophy pre najlepšie brániaceho útočníka zámorskej hokejovej NHL. O držiteľovi ceny rozhodujú hlasovaním členovia Asociácie profesionálnych hokejových novinárov.

Barkov bol druhý najvyťaženejší útočník Panthers, v základnej časti odohral v priemere 19:38 minút na zápas, z toho takmer dve minúty v oslabeniach. Na buly mal úspešnosť 57,3 percenta, v tíme bol najlepší v počte získaných pukov (61) a štvrtý najlepší v počte zblokovaných striel (50). V 73 zápasoch nazbieral 80 kanadských (23+57) a 33 plusových bodov. Fínsky center sa medzi trojicu finalistov na zisk Selke Trophy dostal tretíkrát za uplynulé štyri roky, v roku 2021 sa stal jej držiteľom.

Matthews bol s 69 gólmi suverénne najlepší strelec základnej časti a získal tak Maurice Richard Trophy. Kanonier Toronta vyprodukoval v 81 stretnutiach 107 bodov, čím si zlepšil kariérové maximum. Nazbieral aj 31 plusiek, priemerný "icetime" mal 20:58 minút (43 sekúnd v oslabeniach). Na vhadzovaniach dosiahol úspešnosť 53,5 percenta. S 93 zblokovanými strelami a 85 získanými pukmi bol druhý najlepší útočník v celej lige. Američan je premiérovo finalista Selke Trophy, z hráčov Maple Leafs ju naposledy dostal Doug Gilmour v sezóne 1992/93. Matthews je aj v nominácii na Lady Byng Trophy pre najväčšieho "džentlmena" ligy.

Staal nazbieral v 80 dueloch základnej časti 30 bodov (10+20). V priemere odohral 15:23 min. na zápas, z toho 2:07 v oslabeniach - najviac spomedzi útočníkov Hurricanes. Kanadský center absolvoval dokopy 1375 vhadzovaní (14. miesto v lige), pričom v nich dosiahol úspešnosť 58,1 percenta (7. v NHL). Zblokoval 41 súperových striel a spomedzi útočníkov tímu rozdal najviac hitov (142). Kapitán "hurikánov" je dvojnásobný finalista na zisk Selke Trophy, v sezóne 2009/2010 skončil v hlasovaní tretí. Cenu môže dostať ako prvý hráč Caroliny od ročníka 2006/2007, keď ju vyhral Rod Brind'Amour, súčasný tréner Hurricanes.

Vlani získal Selke Trophy center Bostonu Patrice Bergeron, rekordný šesťnásobný víťaz ceny ukončil kariéru po sezóne 2022/2023. Informoval o tom oficiálny web zámorskej profiligy.