Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. máj 2025Meniny má Zina
< sekcia

Taliansky senát vyjadril dôveru novej vláde

Taliansky premiér Giuseppe Conte (uprostred) reční pred hlasovaním o vyslovení dôvery jeho novej vláde v dolnej komore talianskeho parlamentu v Ríme 9. septembra 2019.Vľavo je ministerka vnútra Luciana Lamorgeseová, vpravo šéf talianskej diplomacie Luigi Di Maio. Foto: TASR/AP

Počas rozpravy pred hlasovaním prebehla búrlivá výmena názorov medzi staronovým premiérom G.Contem a jeho bývalým koaličným partnerom M.Salvinim z krajne pravicovej strany Liga Severu.

Rím 10. septembra (TASR) - Taliansky Senát vyslovil v pondelok večer dôveru novej vláde Giuseppeho Conteho. Za Conteho vládu hlasovalo 169 senátorov, pričom potrebný bol súhlas 161 členov hornej komory parlamentu. Proti bolo 133 senátorov a piati sa zdržali hlasovania, informovala spravodajská televízia Sky TG24.

Počas rozpravy pred hlasovaním prebehla búrlivá výmena názorov medzi staronovým premiérom Giuseppem Contem a jeho bývalým koaličným partnerom a exministrom vnútra Matteom Salvinim z krajne pravicovej strany Liga Severu.

"Opúšťam miesto vo vašej vláde, ale zachovávam si česť a priazeň miliónov Talianov," povedal podľa agentúry DPA Salvini počas rozpravy.
Mateo Salvini z pravicovej Ligy Severu v hornej komore talianskeho parlamentu, pred hlasovaním o vyslovení dôvery novej vláde premiéra Giuseppeho Conteho 10. septembra 2019 v Ríme.
Foto: TASR/AP

V pondelok vyslovila dôveru Conteho vláde dolná komora talianskeho parlamentu, Poslanecká snemovňa, kde za ňu hlasovalo 343 poslancov a 263 bolo proti. Kabinet tak teraz môže začať naplno pracovať.

V poradí 66. talianska povojnová vláda zložila prísahu do rúk prezidenta Sergia Mattarellu vo štvrtok. Druhý kabinet 55-ročného Conteho má 21 ministrov, medzi nimi má zastúpenie aj sedem žien. Koaličnú vládu vytvorili dve doteraz rivalizujúce strany — protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a stredoľavicová Demokratická strana (PD).

Chronológia talianskych vlád v priebehu posledných 25 rokov



Taliansky Senát vyslovil v utorok večer dôveru novej vláde premiéra Giuseppeho Conteho. Už deň predtým tak urobila dolná komora talianskeho parlamentu, Poslanecká snemovňa. Kabinet tak teraz môže začať naplno pracovať.

TASR v tejto súvislosti prináša chronológiu talianskych premiérov a vlád za posledných 25 rokov:

Carlo Azeglio Ciampi – nezávislý
28. apríla 1993 – 10. mája 1994

Širokú koalíciu tvorili kresťanskí demokrati (Democrazia Cristiana, DC), socialisti a ľavica (PSI-PDS), Talianska liberálna strana (PLI), Talianska republikánska strana (PRI), sociálni demokrati (PDSI) a Federácia zelených (FdV).

Silvio Berlusconi — Forza Italia (Taliansko vpred)
11. mája 1994 – 17. januára 1995

Forza Italia (Taliansko vpred) bola v širokej koalícii s Ligou Severu a tiež s Národnou alianciou, ktorá bola spájaná s neofašistami. Berlusconiho kabinet bol prvou pravicovou vládou v Taliansku od roku 1945.

Lamberto Dini (1995-1996) — nezávislý
17. januára 1995 – 17. mája 1996

Po prvý raz v histórii Talianska bol nový 21-členný vládny kabinet zostavený väčšinou z nadstraníckych odborníkov. Kabinet podporila ľavica, sociálni demokrati, ale napríklad aj Liga Severu.

Romano Prodi – Olivovník
18. mája 1996 – 21. októbra 1998

Prodiho ľavicová koalícia Olivovník získala najviac hlasov v aprílových všeobecných voľbách, vládu podporovala aj Strana komunistickej obnovy (Partito della Rifondazione Comunista, PRC).

Massimo D'Alema – Demokratická strana ľavice
21. októbra 1998 – 22. decembra 1999
22. decembra 1999 — 25. apríla 2000

Vláda predsedu Demokratickej strany ľavice (PDS) vystriedala predošlý ľavicovo-centristický kabinet Romana Prodiho, ktorý 9. októbra iba o jeden hlas neprešiel hlasovaním o dôvere v dolnej komore parlamentu. Medzi novými ministrami boli aj členovia umiernenej Marxistickej strany talianskych komunistov, ktorá sa odštiepila od PRC.

Giuliano Amato – Olivovník
26. apríla 2000 – 11. júna 2001

V koalícii boli Demokratická strana ľavice (PDS), Talianska ľudová strana (PPI), Obnova Talianska (RI), Strana komunistickej obnovy (PRC), Demokratický zväz pre republiku (UDR), Talianski socialistickí demokrati (SDI).

Silvio Berlusconi – Forza Italia (Taliansko vpred)
11. júna 2001 — 23. apríla 2005
23. apríl 2005 — 17. mája 2006

V kabinete mali okrem Berlusconiho strany Forza Italia zastúpenie jeho spojenci Národná aliancia (AN), Liga Severu (LN) a Kresťanskodemokratický stred (CCD) s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU). V ďalšom období, po 23. apríli 2005, pribudol nový koaličný partner Kresťanskodemokratický stred (UDC-centre).

Romano Prodi — Olivovník, Demokratická strana
17. mája 2006 – 8. mája 2008

Vláda stredoľavicovej koalície zahŕňala až deväť strán od katolíkov po komunistov.

Silvio Berlusconi — Ľud slobody
8. mája 2008 – 16. novembra 2011

Stredopravicovú koalíciu tvorilo Berlusconiho nové hnutie Ľud slobody (PdL), Liga Severu (LN) a Hnutie za autonómiu juhu. Berlusconi podal demisiu pod tlakom dlhovej a hospodárskej krízy.

Mario Monti — nezávislý
16. novembra 2011 – 28. apríla 2013

Montiho vládu podporovali subjekty ako Demokratická strana (PD), konzervatívna strana Ľud slobody (PdL) expremiéra Silvia Berlusconiho, Centristická únia (UdC), Budúcnosť a sloboda (FLI) či Aliancia pre Taliansko (ApI).

Enrico Letta – Demokratická strana
28. apríla 2013 – 22. februára 2014

Veľkú koalíciu tvorili stredopravicová Demokratická strana (PD), Ľud slobody (PdL) a Scelta Civica (centristi Maria Montiho).

Matteo Renzi - Demokratická strana
22. februára 2014 – 12. decembra 2016

Stredoľavicová koalícia zvíťazila vo voľbách do dolnej komory talianskeho parlamentu, keď získala 29,5 percenta hlasov. Renzi bol najmladším premiérom v dejinách Talianska ako republiky i v Európskej únii. Priemerný vek členov jeho kabinetu bol 46 rokov.

Paolo Gentiloni — Demokratická strana
12. decembra 2016 – 1. júna 2018

Jeho vláda mala 19 ministrov vrátane jedenástich členov niekdajšieho Renziho kabinetu. Koaličným partnerom PD bol Nový pravý stred (NCD) spolu s Ľudovou alternatívou a tiež Centristi za Európu.

Giuseppe Conte — nezávislý
1. júna 2018 - 20. augusta 2019 (rezignácia)

Conteho nominovali na premiéra Hnutie piatich hviezd (M5S) a Liga Severu (LN) v rámci dohody o koaličnej vláde, ktorá mala 18 ministrov a ktorej súčasťou boli aj nezávislí experti.

Premiér Conte predložil 20. augusta 2019 rezignáciu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi. Stalo sa tak po rozprave o vládnej kríze v Senáte, v ktorej premiér obvinil ministra vnútra a predsedu LN Mattea Salviniho z nezodpovedného správania. M5S a Demokratická strana (PD) sa dohodli na vytvorení vládnucej koalície a zabránili tak predčasným voľbám. Líder M5S Luigi Di Maio požiadal prezidenta Sergia Mattarellu, aby zostavením vlády poveril doterajšieho premiéra Giuseppeho Conteho.

Prezident vymenoval za nového predsedu Najvyššieho súdu F. Moznera

Mozner nahradil na poste Jána Šikutu, ktorému v utorok (20. 5.) uplynulo päťročné funkčné obdobie.

,aktualizované 

- Rusko a Spojené štáty komunikujú o výmene väzňov, na ktorej sa dohodli ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký náprotivok Donald Trump.

- Košický mestský súd vyniesol rozsudok v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pri krádeži v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka.

- Strana Sloboda a Solidarita chce s pomocou ďalších opozičných strán zvolať mimoriadne rokovanie Národnej rady SR, ktoré by sa malo zaoberať dotáciami na podporu turizmu vyplatenými prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

- Pápež Lev XIV. v stredu počas svojej prvej generálnej audiencie vyzval na umožnenie prísunu dostatočného množstva humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, kde je podľa humanitárnych organizácií z dôvodu izraelského blokovania pomoci nedostatok potravín a liekov.

- Hlavné pojednávanie s obžalovaným exministrom spravodlivosti Gáborom G. pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku čítaním listinných dôkazov predložených obhajobou.

- Legendárni Iron Maiden oslavujú 50 rokov svojej existencie vo veľkom štýle - turné Run For Your Lives World Tour sa začína už 27. mája v Budapešti a následne navštívi ďalších 31 európskych miest.

- Hlavné pojednávanie v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pre podozrenie z krádeže v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka sa v stredu koná na košickom mestskom súde.

- Maďarský parlament v utorok prerokoval návrh zákona o transparentnosti vo verejnom živote.

- K dohode týkajúcej sa vládnej novely Ústavy SR zatiaľ nedošlo. Prebiehať budú ešte ďalšie rokovania.

- Krajská prokuratúra v Bratislave zrušila z formálno-právnych dôvodov obvinenie voči bývalému ministrovi životného prostredia J. B. Prokurátorka zároveň vyšetrovateľovi uložila, aby opätovne vzniesol obvinenie, avšak zákonným spôsobom.

- Mimoparlamentná strana Demokrati odovzdala do podateľne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR petíciu s viac ako 18.700 podpismi proti strieľaniu psov. To navrhol minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

- Ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa na utorkovom zasadnutí v Bruseli zhodli na podpore mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, povedal po jeho skončení šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár.

- Čína v stredu upozornila, že protiraketový štít Zlatá kupola, plánovaný americkým prezidentom Donaldom Trumpom, „podkopáva stabilitu vo svete“, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

- Slovenská republika považuje za absolútne nevyhnutné, aby bol otvorený koridor pre poskytovanie humanitárnej pomoci pre civilistov v Pásme Gazy, vyhlásil minister zahraničných vecí Juraj Blanár po utorkovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu v Prezidentskom paláci vymenoval za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Františka Moznera.

- Ruský prezident Vladimir Putin zavítal do západoruskej Kurskej oblasti susediacej s Ukrajinou a stretol sa tam s dobrovoľníkmi a zástupcami obcí a miest v regióne. Rokoval aj s úradujúcim gubernátorom Kurskej oblasti Alexandrom Chinštejnom.

- Hokejisti Floridy sa ujali vedenia 1:0 na zápasy vo finále Východnej konferencie v play off NHL. V úvodnom zápase zvíťazili na ľade Caroliny 5:2. Domácim nepomohla k trimfu ani strelecká prevaha 33:20.

- Pravidlá pri prijímaní cudzincov by sa na Slovensku mali zmeniť. Platnosť víz vydaných na požiadanie o pobyt by sa mala predĺžiť z 90 na 120 dní, rovnako by sa mali zrušiť niektoré administratívne povinnosti. Rokovať o tom bude vláda.