Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 1. apríl 2025Meniny má Hugo
< sekcia

Košice sa pripojili k ČSR až dva mesiace po jeho vyhlásení

Dominanta Košíc - Dóm svätej Alžbety. Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Proces začlenenia mesta do ČSR bol fakticky zavŕšený vstupom československého vojska na územie Košíc bez boja nasledujúci deň – 29. decembra 1918.

Košice 30. decembra (TASR) - Druhé najväčšie mesto na Slovensku sa pred sto rokmi – v nedeľu 29. decembra 1918 – začlenilo do novovytvorenej Československej republiky (ČSR). „Stalo sa tak teda až dva mesiace po vyhlásení nového štátu, 28. októbra 1918, ktorý vznikol na troskách zaniknutého Rakúsko-Uhorska ako jeden z dôsledkov prvej svetovej vojny,“ uviedol Marián Gladiš z Filozofickej fakulty Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach.

Vláda Maďarskej republiky pod vedením Mihálya Károlyiho vyvinula značné politické, diplomatické a vojenské úsilie, aby udržala čo najväčšie územie bývalej monarchie v rámci novovzniknutého Maďarska. To sa týkalo aj väčšiny územia dnešného Slovenska a osobitne mesta Košice, ktoré patrilo k najvýznamnejším centrám dovtedajšieho Uhorského kráľovstva. „Obsadzovanie Slovenska československým vojskom postupovalo od západu na východ. Vláda Károlyiho zatiaľ intenzívne pracovala na tom, aby aspoň východ Slovenska – 'najväčšmi' zasiahnutý násilnou maďarizáciou – zotrval v Maďarsku,“ ozrejmil Gladiš s tým, že súčasťou plánu bolo aj vyhlásenie „slovjackej“ republiky, tzv. Slovenskej ľudovej republiky, na území východného Slovenska, nezávislej od Prahy a úzko spojenej s Budapešťou, k čomu napokon došlo 11. decembra 1918 v Košiciach.

„Košice ako významné uhorské kráľovské mesto boli po rozpade monarchie vnímané ako prirodzená súčasť Maďarska nielen tamojšou vládou, ale aj verejnosťou. Vedomie štátnej kontinuity upevňovali pokyny z maďarských úradov a ministerstiev, ktoré aj po vzniku ČSR denne prichádzali na košický magistrát a župný úrad v snahe „stabilizovať situáciu“ v meste, župe a napokon aj v celej krajine,“ vysvetľuje Gladiš. Dodáva, že odhodlanie postaviť sa na odpor blížiacemu sa vojsku ČSR a brániť mesto proti jeho začleneniu do Československa, prejavili príslušníci občianskej stráže Maďarskej národnej rady, podporovaní Ligou na ochranu územnej celistvosti Maďarska.

Perspektívu na zotrvanie Košíc ako územnej súčasti Maďarskej republiky čiastočne dávali aj pokračujúce rokovania o demarkačnej línii. To sa však podľa Gladiša zásadne zmenilo 23. decembra 1918, keď bola schválená demarkačná čiara oddeľujúca Maďarsko a Československo vrátane mesta Košice. „Vedúci vojenskej misie dohodových mocností, francúzsky podplukovník Fernand Vix nasledujúci deň odovzdal vláde Károlyiho požiadavku na urýchlené uvoľnenie územia, ktoré pripadlo Československu,“ doplnil s tým, že dohoda o odovzdaní Košíc pod československú správu bola podpísaná 28. decembra 1918 a proces začlenenia mesta do ČSR bol fakticky zavŕšený vstupom československého vojska na územie Košíc bez boja nasledujúci deň – 29. decembra 1918.

Schôdzu k odvolaniu Kaliňáka neotvorili, ďalší pokus bude v stredu

Poslanci neboli uznášaniaschopní.

,aktualizované 

- Európska únia bude v prípade potreby pripravená prijať prísne protiopatrenia voči obchodným clám zo strany Spojených štátov, vyhlásila v utorok v Štrasburgu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zverejnilo programovú vyhlášku týkajúcu sa prerozdelenia financií pre zdravotníctvo na tento rok.

- Počet obetí piatkového zemetrasenia v Mjanmarsku podľa údajov zverejnených v utorok ráno stúpol na 2719 osôb. Ďalších 400 je nezvestných a viac ako 4500 sa zranilo. Podľa vodcu mjanmarskej vojenskej junty Min Aung Hlaina by počet úmrtí mohol presiahnuť 3000.

- Svetoznámy taliansky tenorista Andrea Bocelli prichádza do Bratislavy s veľkolepým koncertom. Nezabudnuteľný večer plný hudby a emócií sa uskutoční už 6. septembra v Tipos aréne.

- Koncertnú sieň Slovenskej filharmónie (SF) rozozvučí hudba z filmov. Koncerty filmovej hudby zaznejú v interpretácii orchestra SF vo štvrtok, piatok a v sobotu 3., 4. a 5. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú v utorok piaty rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o návrhoch z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Ide napríklad o novelu zákona o všeobecnej bezpečnosti výrobkov či patentového zákona.

- V areáli Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Lučenci bolo v pondelok (31. 3.) nájdené telo muža bez známok života. Prípadom sa zaoberá polícia.

- Ďalšie dve lietadlá F-16 by na Slovensko mali priletieť v najbližších dňoch. Pre TASR to potvrdil hovorca Ozbrojených síl (OS) SR Štefan Zemanovič.

- Odchádzajúca ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok začala rozlúčkovú návštevu Ukrajiny. Po príchode do Kyjeva vyzvala Spojené štáty, aby pri rokovaniach o prímerí nepodľahli „taktike zdržiavania“ ruského prezidenta Vladimira Putina.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok nerokovali o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD). Pri otváraní schôdze neboli ani na druhý pokus uznášaniaschopní.

- Ceny ropy zaznamenali v utorok rast, pričom cena Brentu sa posunula k hranici 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch stále čiastočne ovplyvňuje neistota ďalšieho vývoja dodávok ropy po hrozbách amerického prezidenta Donalda Trumpa v voči Rusku a Iránu.

- Slovenskí hokejisti Šimon Nemec, Tomáš Tatar ani Martin Pospíšil sa v nočných zápasoch NHL nezapísali do kanadského bodovania. Do štatistík im pribudli mínusové body, no radosť mali z víťazstiev.

- Ministri zahraničných vecí viacerých európskych krajín potvrdili na svojom pondelňajšom stretnutí v Madride „neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny“, informuje TASR podľa agentúry DPA.

- Futbalisti Manchestru City sa budú musieť bližšie nešpecifikovaný čas zaobísť bez nórskeho kanoniera Erlinga Haalanda. Dôvodom je zranenie členka, ktoré utrpel v nedeľnom štvrťfinálovom dueli FA Cupu, v ktorom prispel gólom k triumfu nad Bournemouthom 2:1.

- Marine Le Penová v pondelok v rozhovore pre televíziu TF1 odsúdila „politické rozhodnutie“ súdu s údajným cieľom zabrániť jej kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027, v ktorých je podľa posledných prieskumov favoritkou.

- Drogovú sieť v Maďarsku nebude ľahké eliminovať, ale vláda bude v tomto úsilí vytrvalá. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v pondelok v obci Tarnazsadány v Hevešskej stolici predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

- Švédsko poskytne Ukrajine novú vojenskú pomoc vo výške 16 miliárd švédskych korún (1,48 miliardy eur). Oznámil to v pondelok švédsky minister obrany Pal Jonson. Ide o dosiaľ najväčší balík pomoci z tejto severskej krajiny od vypuknutia ruskej invázie.

- Vo viacerých okresoch Slovenska sa môže utorok (1. 4.) výraznejšie rozfúkať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Moldavské ministerstvo zahraničných vecí odovzdalo v pondelok ruskému veľvyslancovi Olegovi Ozerovovi diplomatickú nótu, v ktorej vyhlásilo troch zamestnancov ruského veľvyslanectva za nežiaduce osoby. Rusko v reakcii na to oznámilo, že dá „primeranú odpoveď“.

- Americký miliardár Elon Musk v pondelok odsúdil údajné „zneužitie súdneho systému“ vo Francúzsku, kde krajne pravicová politička Marine Le Penová dostala päťročný súdny zákaz politickej činnosti.