Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Publicistika

CHMELÁR: Le Penová pripomína Belousovovú. Macron je podľa HRABKA učeň

Na snímke Eduard Chmelár (vľavo) a Juraj Hrabko (vpravo) v diskusnej relácii Tablet.TV. Foto: Tablet.TV

K prezidentským voľbám vo Francúzsku, summitu v Bratislave, ale aj aktuálnym kauzám s otváraním listov v NR SR a premlčaným trestným činom I.Matoviča v TABLET.TV diskutoval J.Hrabko a E.Chmelár.

Bratislava 28. apríla (Teraz.sk) – Antieurópska prezidentská kandidátka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová sa dlhodobo snaží robiť kroky preto, aby bola prijateľná pre podstatne širšie vrstvy voličov, než býval jej otec. Hoci jasným favoritom druhého kola volieb hlavy štátu je jej centristický protikandidát Emmanuel Macron, na konci dňa rozhodujú voliči hlasovaním a preto si ani on nemôže dovoliť vypustiť záver kampane. Vyplynulo to z diskusie publicistu Juraja Hrabka a politického analytika Eduarda Chmelára v TABLET.TV.

Zakladateľom Národného frontu bol otec Marine Le Penovej Jean – Marie, politik, podľa ktorého boli plynové komory počas II. svetovej vojny „historický detail“. Jeho dcéra sa však snaží ostrú rétoriku zmierniť. „Le Penová nie je to, čo jej otec, v určitých veciach skôr pripomína Andreja Danka alebo Annu Belousovovú. Snaží sa zbaviť tých najextrémnejších radikálov a vyznievať pre verejnosť prijateľnejšie,“ povedal Chmelár. „Mätie pri nej jedna vec, jej kritika globalizácie je niečo, pod čo sa podpíšu aj štandardní sociálni demokrati,“ povedal s tým, že v tomto ohľade sa podobne vyjadrujú aj niektorí renomovaní ekonómovia. „Problém nie je v jej kritike, ale v tom, čo navrhuje,“ dodal.



Za favorita volieb považuje Macrona, otázkou je podľa neho skôr to, čo bude po voľbách. „Nadšenie je predčasné, ale nie preto, že by Macrona ohrozovala Le Penová. Môže mu komplikovať cestu, ale potenciál poraziť ho, keď sa pozerám, odkiaľ ešte môže zbierať hlasy, v tejto chvíli nemá,“ povedal. „Le Penová si je vedomá, že všetko nad 35 percent je pre ňu úspechom a že v týchto voľbách prehrá. Problémom ale je, ako sa Macron ujme funkcie. Dve tretiny Francúzov si želalo zásadnú zmenu a nakoniec to vyhrá kandidát establishmentu. Macron je považovaný za miláčika trhov, priaznivca TTIP, je to bývalý investičný bankár, ktorý bude presadzovať škrty. Vo Francúzsku, kde keď siahnete učiteľom na platy, vyjde do ulíc Paríža 60.000 ľudí, to môže spôsobiť problémy. Závisí aj od toho, aký bude mať parlament. Ale ak to nezvládne, v ďalších voľbách tu máme Le Penovú ako na koni,“ vyhlásil Chmelár. Za porazenú považuje v týchto voľbách ľavicu, ktorá rozdrobila svoje hlasy medzi viacerých kandidátov. „Mélenchonovi chýbalo 1,8 percenta a vyradil by Le Penovú z boja,“ pripomenul.

Podľa Hrabka vo voľbách neprehrala len ľavica, ale aj obidve tradičné veľké strany, socialistická, aj republikánska. „Sme svedkami zrodu nového Francúzska, bez ohľadu na to, či vyhrá Le Penová alebo Macron. Vychádzam aj z toho, že tradičné strany, nie len socialisti, ale aj republikáni, sa úplne prepadli a odchádzajú na smetisko dejín. Väčšie šance má Macron. Ale ak sa uspokojí s výsledkami prvého kola, môže voľby napokon aj prehrať. Ak však pôjde až na doraz celé dva týždne, myslím, že má oveľa väčšie šance,“ poznamenal.

Podľa oboch analytikov budú pre ďalší vývoj Francúzska dôležité aj nadchádzajúce parlamentné voľby a vyriešenie dilemy, ako sa prezidentská prehra podpíše na parlamentných výsledkoch tradičných strán. „Pokiaľ viem, Macronovo hnutie Vpred postaví v parlamentných voľbách kandidáta v každom okrese. Možno zaberie tá logika, že ak sme si zvolili za prezidenta Macrona, mali by sme mu dať šancu reálne vládnuť,“ odhadol Hrabko.

„Macron je politický učeň, bez ohľadu na to, že bol v Hollandovej vláde. Teraz dostane mandát od voličov a to je veľký rozdiel. Neviem, akým bude prezidentom, ale viem si predstaviť, aká prezidentka by bola Le Penová,“ poznamenal Hrabko.

Rizikové voľby a summit v Bratislave


Po holandských sú to už druhé tohoročné voľby, pri ktorých sa hovorí, že by pri určitom volebnom výsledku mohli spôsobiť rozpad Európskej únie. Bude sa napokon EÚ pri každých významnejších voľbách vo veľkom štáte obávať o svoju existenciu? „Pýtate sa, dokedy to bude pokračovať? Dovtedy, kým si európske elity neuvedomia vážnosť problému. V septembri na summite v Bratislave hovorili európski lídri o tom, že sa začína bratislavský proces a na jeho konci, pri oslavách Rímskych zmlúv, tu mal byť návrh reforiem. O pol roka, pri oslavách, sa dozvedáme, z úst Jeana - Claude Junckera, že sa začína nová etapa diskusií o reformách. Robia si z nás srandu? Prešľapujeme na mieste a to vyvoláva extrémizmus. Samotní extrémisti sú len figúrky, ktoré sa vezú na vlne nespokojnosti, my musíme odstrániť jej príčiny,“ povedal Chmelár. Dodal, že možno zásadnejšie návrhy vzídu práve zo spolupráce nového francúzskeho prezidenta s novým alebo staronovým nemeckým kancelárom.
„Ak európske elity nevymyslia niečo, čo nás pohne z miesta, raz príde chvíľa, keď to extrémisti prevezmú,“ povedal Chmelár. Hrabko oponoval, že tieto otázky nie sú len vecou elít, ale aj snaženia sa samotných občanov únie. „Nie je to iba vecou elít, ale každého z nás. Extrémizmus nastúpiť nemusí,“ povedal.

„Väčšiu zodpovednosť za európske riešenia musia prebrať národní lídri,“ reagoval Chmelár. „Ono je to tak aj doteraz. Ale systém umožňuje lídrom, ktorí rozhodujú v Rade ministrov, prisvojiť si dobré riešenia a pri tých zlých sa vyhovoriť na Brusel. Verejnosť akoby nerozumela tomu, že rozhodnutia neprijíma abstraktný Brusel a už vôbec nie sú pravdivé bludy o úradníkoch, že to robia naši lídri, ktorí hovoria niečo iné doma a iné v Bruseli,“ podčiarkol. V tejto súvislosti označil za prínosný aj aktuálny summit parlamentných delegácií v Bratislave.
„Myslím si, že je pozitívne, že táto iniciatíva Andreja Danka vedie k tomu, že je tu určité fórum na výmenu názorov. Ale netreba to zasa preceňovať. Ak bude táto debata viesť k posilneniu parlamentarizmu a demokratických funkcií, tak to z dlhodobého hľadiska má zmysel. Ale nie je to platforma, na ktorej by sa rozhodovalo,“ poznamenal Chmelár.
Podľa Hrabka mali delegácie preddohodnuté, že sa na summite dohodnú na mechanizme kontroly Europolu, a to sa aj stalo. „Bol tam jeden bod, ktorý sa týkal parlamentného dozoru nad Europolom. Inak to bolo obvyklé stretnutie, ktoré býva po každom predsedníctve. Diapazón otázok a prejavov bol široký. Každý prišiel, povedal, čo chcel, a odišiel. Zvládli sme to so cťou, nikomu sa nič nestalo. Nič svetoborného tam nezaznelo, ale ani sa nedalo očakávať, že odznie,“ povedal Hrabko.

Listová kauza a Matovič


Obaja sa vyjadrili aj k aktuálnym kauzám súvisiacim s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom. Zhodli sa na tom, že ak pracovníci NR SR čítali listy poslancov a hodnotili ich z obsahového hľadiska, teda či obsahujú vulgarizmy alebo nie, ide o vážne porušenie ústavy, ktoré by malo mať konsekvencie (pozn. TASR: diskusia Chmelára s Hrabkom prebehla vo štvrtok 27. apríla ešte pred tlačovou konferenciou vedúceho kancelárie NR SR Daniela Guspana, na ktorej vyhlásil, že zamestnanci NR SR v žiadnom prípade listy nečítali, hodnotili len vizuál obálok a texty na pohľadniciach. Text usmernenia, ktorý by mohol naznačovať opak, bol podľa neho formulovaný nešťastne).

Podľa Chmelára prax otvárania listov v prípade, že sa preverovala bezpečnostná hrozba, existuje v Národnej rade už od čias, kedy ju riadil Jozef Migaš. „Kontrola listov nie je Dankova novinka, fungovala už za Migaša, keď sa po útokoch na Dvojičky začala hystéria okolo antraxu. Sprísnili sa podmienky doručovania listov a boli tam nové bezpečnostné predpisy,“ spomína Chmelár. Listy sa však nikdy nesmeli čítať. „Ak sa bavíme o otváraní listov, či tam nie sú vulgarizmy, vraciame sa do päťdesiatych rokov,“ dodáva analytik s tým, že takýto postup by považoval za „škandál“.

„Ústava hovorí, že nikto nemôže narušiť listové tajomstvo. To, čo sa stalo, je nepredstaviteľné. To sa nedá vymyslieť, to sa muselo stať. Nehovoríme o otváraní listov, kontrole obálky, či niečo obsahuje, alebo nie, ale o čítaní listov. Ak by to Andrej Danko urobil dobre, pán Guspan už nie je šéfom kancelárie. Pretože on je na tom podpísaný. Politickú zodpovednosť bude niesť Andrej Danko, ale aj jemu by sa ľahšie argumentovalo, ak by pán Guspan už nebol vo funkcii,“ vyhlásil Hrabko. Chmelár dodal, že koalícia stopercentne Andreja Danka vo funkcii podrží, tento problém je však legitímnym dôvodom na jeho odvolávanie.

Na rozdiel od Hrabka však Chmelár považuje Matovičov problém s premlčaným trestným činom krátenia dane za rovnako závažný, ako je kauza s listami. Matovič sa okrem toho nepokúsil vyriešiť svoju nespokojnosť s listovou praxou sťažnosťou adresovanou NR SR, v ktorej by žiadal nápravu, ale viac ako dva týždne po vydaní usmernenia rovno organizoval tlačovú besedu. „Aj z toho vidno tú účelovosť. Jednoducho jedna kauza nemôže prekrývať druhú,“ vyhlásil Chmelár.

„Nemôžeme odkloniť pozornosť ani od Matovičovej kauzy. Krátenie dane je trestný čin, aj keď je už premlčaný. Ale to, čo vyšlo na svetlo, je niečo, za čo by sa Igor Matovič mal nie len hanbiť, ale aj zodpovedať,“ tvrdí Chmelár. „Mne na slovenskej politickej scéne vadí, že každá líška si chváli ten svoj chvost. Vytvorili sa tu skupinky, ktoré vidia veľa neprávostí na tej druhej strane, ale tie isté kritériá na seba neaplikujú. To sa týka poslanca Matoviča, ktorý niekoľkokrát porušil zákon, dokonca aj ústavný, ale aj poslanca Beblavého, o ktorom sa minulý týždeň písalo, že kryl a ospravedlňoval Dzurindove kauzy a dnes je z neho bojovník proti korupcii,“ povedal Chmelár.

Podľa Hrabka nie je možné porovnávať rozmer problému Igora Matoviča s listovou kauzou, kde vzniká podozrenie, že štátny orgán porušoval listové tajomstvo občanov, ktorí písali poslancom. „To, čo urobil Matovič, urobil ako ústavný činiteľ, to s tými listami urobil orgán verejnej moci. A to je diametrálny rozdiel. Je rozdiel medzi tým, ako nakladá so svojou mocou štátny orgán a hocijaký, hoc aj pochabý, ústavný činiteľ,“ povedal Hrabko. Dodal, že Matovič, by mohol občanom, ktorí mohli byť postupom NR SR poškodení, zaplatiť právnika na vypracovanie podania na súd. Hoci by rozhodnutie možno prišlo až po rokoch, Slovensko by malo jasný výklad s pečiatkou súdu o tom, čo je a čo nie je možné robiť pri nakladaní s korešpondenciou.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.