Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. február 2025Meniny má Valentín
< sekcia Publicistika

R.FICO: Na hrobe mladých ľudí tancovali politici,tretí sektor aj herci

Robert Fico v Tablet.tv Foto: TABLET.TV

Nikto nevie, aký bol motív vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pravda je, že bola hrubo zneužitá na politické ciele, povedal v TABLET.TV Robert Fico.

Bratislava 20. júna (Teraz.sk) – Hoci dodnes nie je známy motív vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica to nebránilo niektorým médiám, opozičným politikom a tretiemu sektoru ponúkať verejnosti vlastné „výmysly“ o tom, kto má byť za ňu zodpovedný. „Vedia, kto bol vrah a už ho aj odsúdili. Ja by som bol veľmi opatrný pri vynášaní takýchto súdov. Pravda je, že vražda bola hrubo zneužitá na politické ciele a týmto politickým cieľom bolo povaliť vládu,“ povedal Fico v diskusii na TABLET.TV.

„Nechajme políciu, prokuratúry a súdy, nech pracujú. Bol vytvorený medzinárodný tím. Nech hľadajú vraha. Či bol jeden alebo viacerí, to dnes nikto nevie,“ povedal predseda Smeru-SD. Demonštrácie, ktoré boli oficiálne zvolané na podporu vyšetrenia zločinu, mali podľa neho v skutočnosti iné ciele a vraždu iba využili.

„Na hrobe týchto mladých ľudí tancovali mnohí politici, herci aj tretí sektor a jediným cieľom bol pád vlády. A keď sa pozriete na organizátorov týchto demonštrácií, vždy tam nájdete nejaké prepojenie na Georgea Sorosa,“ tvrdí Robert Fico. Dodáva, že rovnaké prepojenie vidí aj u súčasného prezidenta Andreja Kisku. Organizátori demonštrácií Za slušné Slovensko, ktorí na expremiéra podali trestné oznámenie, tvrdia, že Robert Fico vytvára o ich prepojení na finančníka Georgea Sorosa naratív.

„Mám teraz povedať, že to tak nebolo? Že ľudia, ktorí to celé zorganizovali, len tak za 24 hodín mali všetko k dispozícii, peniaze, mali k dispozícii ozvučenia, mali k dispozícii tribúny, mali k dispozícii občerstvenie?,“ pýta sa predseda Smeru-SD. „Veď si pozrite organizátorov, jedného za druhým, a nájdete ich prepojenia alebo priamo aktívne pôsobenie v organizáciách, ktoré sú financované pánom Sorosom,“ tvrdí Robert Fico.

V Európe podľa neho existuje hnutie, ktoré sa snaží pôsobiť proti vládam s konzervatívnymi názormi na etické otázky, prípadne odmietajúcim proimigračnú politiku. „Prichádza tretí sektor financovaný zo zahraničia a pokúša sa tieto vlády zvaliť. Takýto pokus bol v Maďarsku, aj v Poľsku. A bol aj na Slovensku a bol neúspešný,“ vyhlásil expremiér. „Bol to pokus o zmarenie výsledkov volieb z roku 2016, najmä aby vznikla úradnícka vláda, na tom najviac záležalo pánovi Kiskovi, lebo má za ušami toľko podvodov, volebných a daňových, že sa bojí, že raz bude predmetom trestného stíhania,“ povedal Robert Fico.



Realita však podľa neho bola taká, že koaličné strany boli schopné udržať si parlamentnú väčšinu a tým pádom aj vládu. „Je tu parlamentná demokracia, legitímna vláda, ktorá je postavená na väčšine v parlamente a parlament je funkčný. Prečo by sme mali ustupovať niekomu, čo si želá pád tejto vlády?,“ opýtal sa.

Dodal, že reakciou Smeru-SD budú na jeseň legislatívne zmeny, ktoré by mali priniesť vyššiu transparentnosť do fungovania mimovládnych organizácií. „Moja odpoveď pre tretí sektor? Na jeseň ide zákon do parlamentu a pri každej organizácii bude napísané, kto ju financuje, či je to financovanie zo zahraničia alebo nie je zo zahraničia,“ vyhlásil Robert Fico.

Smer-SD rovnako presadzuje aj to, aby sa prezidentskí kandidáti vzdali daňového tajomstva. Na námietky opozície, že návrh by mal byť širší a týkať sa aj iných politikov, Robert Fico reaguje, že s rozšírením návrhu on osobne problém nemá. „Môžeme povedať, nech je daňového tajomstva zbavený každý ústavný činiteľ. Ja s tým nemám absolútne žiadny problém,“ vyhlásil Robert Fico.


Pozícia Slovenska a plány Smeru-SD


Dodal, že sa nestotožňuje ani s príliš negativistickým videním Slovenska zo strany niektorých médií a opozičných politikov. „Bol by som rád, keby sme o tejto krajine hovorili aj trochu inak. Veď nie všetko v tejto krajine je zlé. Urobilo sa aj veľa dobrých vecí. Ak sa pozrieme ako sme zvládli slovenské predsedníctvo v EÚ, ak sa pozrieme ako sa na nás dívajú zo zahraničia. Táto krajina nemá dôvod sa takto bičovať ako sa bičuje,“ povedal.

Pripomenul dobre rozbehnutú ekonomiku a rekordne nízku nezamestnanosť. „Ja som nastavil celý rad konkrétnych opatrení, pokiaľ ide o boj proti korupcii. Vytvorili sme na Úrade vlády špeciálne oddelenie, ktoré sa touto témou zaoberá. Boli poprijímané také zákony a také opatrenia, ktoré sú v iných častiach Európy možno nevídané,“ povedal predseda Smeru-SD.

Dodal, že na rozdiel od pravice, ktoré navrhuje šetrenie tak v časoch krízy, ako aj počas konjunktúry, Smer-SD sa chce o hospodársky úspech deliť s voličmi. „My máme jasný názor. Udržať zdravé verejné financie, my ich máme vďaka Petrovi Kažimírovi, a ak sa štátu darí, poďme ľuďom niečo z toho hospodárskeho úspechu dať,“ pripomenul navrhované sociálne opatrenia, od ďalšieho zvýšenia minimálnej mzdy až po obedy v školách zadarmo.

Cieľom Roberta Fica je doviesť Smer-SD k ďalšiemu víťazstvu v parlamentných voľbách. Potom bude na stranách, ktoré postúpia do parlamentu, či budú tento fakt rešpektovať, alebo sa pokúsia víťaza volieb obísť a vytvoriť vládu bez neho. Dodal, že vytvorenie stabilnej vlády bez najsilnejšej strany je problematické a v prípade kabinetu Ivety Radičovej vydržalo len jeden a pol roka.


Nový kabinet


V tomto volebnom období Smer-SD pokračuje tak, že posty premiéra a predsedu strany zastávajú dve rôzne osobnosti. Podľa Roberta Fica svoju premiérsku funkciu musel obetovať, ak chcel zabrániť scenáru úradníckej vlády a predčasným voľbám, ale dnes vidí v novom modeli vládnutia aj výhody.

„Dnes máte rok 2018. Zoberte si mladého človeka, ktorý má dnes tridsať rokov. Od roku 2006, keď mal 17 – 18 rokov, možno po prvý krát začal vnímať politiku, nevidí nikoho iného, iba Smer a Fica. Áno, je tu prirodzená únava. A preto je veľmi dôležitý tento refresh. A Peter Pellegrini ho prináša. Nebol tak involvovaný do politiky ako ja. Bol podpredsedom strany, členom vlády, ale predsa len nebol takým politickým cieľom, ako som bol ja alebo Robert Kaliňák. Treba tento potenciál využiť. Máme premiéra, ktorý nie je „okukaný“, ako som už bol možno ja. A na druhej strane, ja mám priestor na prácu s ľuďmi, cítim obrovskú podporu našich členov a sympatizantov,“ povedal Fico.

V nadchádzajúcich komunálnych voľbách Smer chce obhájiť pozíciu regionálne najúspešnejšej strany a prezidentského kandidáta chce vybrať až v septembri alebo októbri. Na poznámku, že v takomto časovom kontexte by už mali málo času predstaviť verejnosti úplne novú a neznámu osobnosť, Robert Fico reagoval, že uvažujú o verejne známom kandidátovi. „Ano, chceme ísť skôr na známeho človeka. Nechceme ísť s úplne novou osobou, ktorú nikto nepozná a ktorá by sa musela veľmi náročne prebojovávať. Takže bude to skôr filozofia známeho človeka a rozhodneme sa v septembri alebo októbri,“ uzavrel.

Prezident: Zásadnou otázkou bude, akú úlohu bude hrať EÚ pri mieri

Pellegrini odcestuje do Mníchova, kde sa zúčastní na 61. Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

- Americký prezident Donald Trump vo štvrtok podpísal prezidentské memorandum o pláne na zavedenie recipročných ciel. Tie však nezačnú platiť okamžite. TASR o tom informuje na základe správ DPA, CNBC a Reuters.

- Slovenská atlétka Gabriela Gajanová prekonala na zlatom mítingu vo francúzskom Liévine vlastný národný halový rekord na 800 m. Druhá v slovenskej ankete Športovec roka 2024 obsadila časom 2:01,55 min. šieste miesto.

- Zásadnou otázkou dnes bude, akú úlohu, a či vôbec bude hrať Európska únia (EÚ) v procese nastoľovania mieru na Ukrajine. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini.

- Mimoriadna schôdza parlamentu k odvolávaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) sa začne v utorok (18. 2.) o 11.00 h. TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Národnej rady (NR) SR.

- Panama prijala prvé americké vojenské lietadlo so 119 deportovanými osobami rôznych národností, ktoré budú repatriované do svojich krajín.

- Európsky parlament (EP) vo štvrtok vyzval Európsku Úniu, aby pozastavila dohodu o mineráloch s Rwandou.

- Slovenské národné parky budú mať k dispozícii 22,9 milióna eur na rozvoj turizmu, envirovýchovy a zlepšenie biodiverzity. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR podpísalo v tejto súvislosti dohodu so Švajčiarskom.

- Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) víta iniciatívu amerického prezidenta Donalda Trumpa k začatiu mierových rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine. Uviedol to v stanovisku v reakcii na telefonát Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

- Rast slovenskej ekonomiky v tomto roku mierne spomalí na 1,9 % z minuloročných 2 %. Stimuly do ekonomiky budú prichádzať najmä z predpokladaného rýchlejšieho čerpania plánu obnovy v objeme vyše 2 miliárd eur a zo strany domáceho dopytu.

- Talianska lyžiarka Federica Brignoneová sa stala novou majsterkou sveta v obrovskom slalome na svetovom šampionáte v rakúskom Saalbachu.

- Drony vypustené ruskou armádou nad Ukrajinu narušili v noci na štvrtok vzdušný priestor Moldavska i Rumunska, ktoré je členským štátom NATO.

- Európska únia (EÚ) bude musieť rýchlo vytriezvieť z "vojenského šialenstva" a uvedomiť si, že musí byť suverénna v názoroch a postojoch, aby prežila. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union upozorňujú na podvodnú SMS kampaň. Cieľom správ je podľa nich získať údaje z platobnej karty pod zámienkou zaplatenia prepravných nákladov za kartu poistenca.

- Koalícia smeruje k dohode, ktorá by mala zabezpečiť väčšinu v Národnej rade (NR) SR. Avizoval to líder koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Polícia pripomína vodičom plánované uzatvorenie diaľnice D1 smerom do Bratislavy, a to v úseku od križovatky Bernolákovo po križovatku Zlaté piesky. Uzávera D1 sa má začať v piatok (14. 2.) o 14.00 h a trvať by mala do pondelka (17. 2.) do skorých ranných hodín.

- Opozičné KDH predstavilo svoje návrhy na zmenu Ústavy SR. Za kľúčové považuje jasne zakotviť, že kultúrno-etické otázky nie sú súčasťou presunu kompetencií na EÚ.

- Opozičná strana SaS plánuje napísať programové vyhlásenie vlády. Následne ho chce ponúknuť partnerom z opozície - PS a KDH. Avizoval to líder strany a poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling.

- Do skupiny ľudí v nemeckom meste Mníchov vo štvrtok vrazilo auto, zranených je najmenej 15 osôb, napísal podľa agentúry Reuters denník Bild.

- Slovensko v roku 2024 vyplatilo v rámci príspevku na ubytovanie vyše 48.000 odídencov z Ukrajiny viac ako 46 miliónov eur. Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR, ktoré TASR sprístupnil hovorca rezortu Matej Neumann.

- V prípade atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v súčasnosti prebieha preštudovanie spisu oprávnenými osobami a následne vyšetrovateľ predloží spis s návrhom na konečné opatrenie dozorovému prokurátorovi.