Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. máj 2025Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Publicistika

J. FIGEĽ: Náboženská sloboda je dnes vo svete menšinový jav

Ján Figeľ, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa slov osobitný vyslanec EÚ pre slobodu náboženstva vo svete je jeho úlohou a zároveň úlohou Európskej únie je túto slobodu v súčasnosti chrániť a podporovať.

Brusel/Bratislava 13. septembra (TASR) - Tam, kde nie je rešpektovaná náboženská sloboda, dochádza nielen k prejavom intolerancie a diskriminácie, ale veľmi často k prenasledovaniu až likvidácii, ktorú medzinárodné právo označuje za genocídu. V rozhovore pre TASR to povedal v utorok osobitný vyslanec EÚ pre slobodu náboženstva vo svete Ján Figeľ. Ako uviedol, jeho úlohou a zároveň úlohou Európskej únie je túto slobodu v súčasnosti chrániť a podporovať.

"Náboženská sloboda je dnes vo svete skôr menšinový jav. To znamená, že veľká väčšina ľudí žije v krajinách, kde sú veľké prekážky pre náboženskú slobodu. Takejto populácie je podľa odborných prehľadov až 79 percent. Vývoj je negatívny a trendom je nárast počtu konfliktov či krajín, kde dochádza k náboženskému prenasledovaniu. Tento stav a vývoj treba zmeniť k lepšiemu," skonštatoval.

V súčasnosti poslanci Európskeho parlamentu (EP) rokujú o posilnení mandátu Jána Figeľa. V rámci týchto zmien navrhujú aj jeho posilnenie z úrovne osobitného vyslanca na osobitného predstaviteľa, čo znamená už aj väzbu na členské štáty zastúpené v Rade EÚ. Podľa Figeľa je jeho funkcia v tomto období skôr v úvodnej fáze - niektorí ju nazvali "prieskumníckou".

"Po dvoch rokoch je evidentný nielen záujem, ale aj dôvera a podpora pre jej ukotvenie, inštitucionalizáciu. Aby to nebolo viazané len na mňa ako osobu alebo na jednoročné mandáty. Mala by to byť stála úloha, ktorá bude posilnená náležitou podporou z hľadiska personálneho i rozpočtového vybavenia, ale aj z hľadiska oprávnení a mandátu. Zmenu môžu priniesť budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu," spresnil.

Ako Figeľ ďalej uviedol, na začiatku svojho mandátu zažíval nedorozumenia a odstup, čo sa však podľa neho už mení. V Pakistane bola jeho návšteva vlani dvakrát odmietnutá, neskôr za ním prišli s pozvánkou samotní predstavitelia vlády. Záujem o dialóg tento rok už prejavila aj egyptská vláda.

"EÚ nemá takú mieru antagonizmu, ako často možno vnímať vo vzťahu k USA. Na jednej strane je to dobré na začiatok dialógu a spolupráce, na druhej strane veľká zodpovednosť, aby sme s pozitívnym potenciálom aj konali a prinášali riešenia a pomoc," myslí si osobitný vyslanec.

Jednou z výziev bola návšteva Sudánu, kde podstúpil viacero diplomatických rozhovorov ohľadom prepustenia českého misionára Petra Jaška. O jeho uväznení sa dozvedel od novinára Daniela Rausa a rozhodol sa v tejto veci angažovať.

"Som vďačný, že máme predstaviteľov v EÚ, ktorí sú ochotní za prenasledovaných kresťanov bojovať, vyvinúť úsilie a cestovať za nimi," povedal pre TASR na margo svojho prepustenia Petr Jašek. Vďaka spomínaným diplomatickým aktivitám spolu s ním prepustili aj osem sudánskych aktivistov.

Figeľ ako prvý zahraničný politik v sudánskom väzení v tom čase navštívil známeho obhajcu ľudských práv Ibrahima Mudawiho. Po návrate do Európy dostal informáciu, že ho prepustia spolu s ďalšími piatimi aktivistami.

"Často nemôžeme urobiť veľa, ale naša zodpovednosť je ozvať sa, apelovať a komunikovať. Európa môže využiť aj ďalšie nástroje, aby pomáhala tým, ktorí sú bezbranní a nemôžu sa ozvať sami, lebo sú umlčaní," dodal.

Po Blízkom východe je pre Figeľa ďalšou dôležitou regionálnou prioritou juhovýchodná Ázia, ktorá je dnes podľa neho "v rastúcom trende radikalizmu, radikalizácie, násilného extrémizmu a porušovania slobody svedomia". V auguste mal v Bangkoku v rámci aktivít tiež osobitné rokovania so zástupcami Indonézie, Malajzie, Vietnamu a Mjanmarska.

"Najväčšie problémy sú dnes v Mjanmarsku, kde došlo k brutálnym zločinom proti ľudskosti, až k prejavom genocídneho prenasledovania moslimských Rohingov. To treba ukončiť nielen z hľadiska prenasledovania, ale aj nastavenia spravodlivosti, ktorá je predpokladom návratu utečencov z Bangladéša," uviedol.

Figeľ do budúcnosti odporúča, aby agenda EÚ o ochrane a podpore slobody náboženstva bola dobre ukotvená vo vnútri Európy a rozvíjaná aj ďalej vo svete. "Ona bude najlepšou odpoveďou na nedostatok ľudskosti v 21. storočí, aby sme ukončili storočie genocíd. Najúčinnejšími spojencami zla sú ľahostajnosť, nevedomosť a strach. Proti nim treba konať vzdelávaním, angažovanosťou proti ľahostajnosti a odvahou."

Vymenovanie Jána Figeľa v roku 2016 do funkcie osobitného vyslanca EÚ pre náboženské slobody bolo odozvou Európskej komisie a jej predsedu Jeana-Clauda Junckera na jednoznačnú výzvu Európskeho parlamentu, vyjadrenú v rezolúcii z februára 2016 proti genocíde v Iraku a v Sýrii páchanej organizáciou Islamského štátu (IS).

Krajiny ako Dánsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo tento rok ustanovili podobných vyslancov vo svojich vládnych štruktúrach. Počas dvoch rokov vo funkcii sa Figeľ zúčastnil na viac ako 100 podujatiach na štyroch kontinentoch vo vyše 40 mestách a takmer 30 krajinách.

Fico: Rezort dopravy naplnil 40 % z cieľov v programovom vyhlásení

Fico ocenil prijatie zákona o strategických investíciách, ktorý je podľa neho prelomový.

- Americká Snemovňa reprezentantov vo štvrtok schválila návrh zákona upravujúci daňové úľavy, sociálne programy či financovanie bezpečnosti na vonkajších hraniciach Spojených štátov.

- Na celom Slovensku, s výnimkou Bratislavského kraja, platia až do polnoci výstrahy prvého stupňa pred búrkami.

- Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 20,9 percenta hlasov. Za ním by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 19,1 percenta voličov.

- Hokejisti USA postúpili do semifinále 88. majstrovstiev sveta. Vo štvrtkovom štvrťfinálovom zápase v Štokholme zdolali Fínsko 5:2.

- Švédsky minister pre zamestnanosť a integráciu Mats Persson vo štvrtok informoval, že plánuje zmapovať „infiltráciu islamistov“ v krajine po tom, čo Francúzsko v novej správe upozornilo na vplyv islamistickej skupiny Moslimské bratstvo.

- V blízkosti sídla americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v Langley v štáte Virgínia postrelili vo štvrtok členovia ochranky jednu osobu, informovali miestne médiá.

- Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici rozhodol o vzatí do väzby troch obvinených v súvislosti s podozrením z činnosti neonacistickej skupiny pôsobiacej na území Bratislavy. Vyhovel tak návrhu prokurátora.

- Predseda SNS Andrej Danko nemá problém so zvýšením volebnej kaucie pre kandidujúce strany, podporuje tzv. demokratizáciu politických strán. Kvórum potrebné na vstup strany do parlamentu vo výške päť percent považuje za štandardné.

- Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) vo štvrtok odvolala Gustáva Murína z funkcie povereného generálneho riaditeľa Slovenského literárneho centra (SLC). Pre TASR to potvrdila riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

- Chorvátsky futbalista Luka Modrič po sezóne ukončí svoje pôsobenie v Reale Madrid. Svoj posledný duel na štadióne Santiago Bernabeu odohrá v sobotu v stretnutí záverečného 38. kola La Ligy proti Realu Sociedad San Sebastian.

- Ak by sa znížil počet poslancov Národnej rady (NR) SR zo súčasných 150 na 100, na zmenu Ústavy SR by stačilo len 60 poslancov. Problém slabej ochrany ústavy by sa tak stal ešte vypuklejším.

- Moskva vo štvrtok vyhlásila, že počas noci vypálila na mesto Pokrov v Dnepropetrovskej oblasti na východe Ukrajiny balistickú strelu Iskander-M a zasiahla dva systémy Patriot a jeden radar typu AN/MPQ-65.

- Polícia upozorňuje na nové formy podvodov, ktoré v poslednom období zaznamenala na území Bratislavského kraja. Podvodníci sa prostredníctvom aplikácie WhatsApp snažia od obetí pod viacerými zámienkami vylákať finančné prostriedky.

- Združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) navrhne ministerstvu financií, aby vláda krajom kompenzovala schválené 800-eurové odmeny pre zamestnancov verejnej správy.

- Združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) povedie aj počas ďalšieho obdobia predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR za jeden a pol roka pôsobenia súčasnej vlády splnilo ciele z programového vyhlásenia vlády (PVV) na 40 %. Zhodnotil to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po stretnutí s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smeru-SD).

- Počas 29. ročníka celoslovenskej zbierky Deň narcisov sa vyzbieralo viac ako 1,34 milióna eur. Definitívna suma bude známa až po sčítaní SMS zbierky. Financie sú určené pre pacientov s rakovinou a ich blízkych.

- Vo Francúzsku tento týždeň zadržali 55 mužov v rámci operácie zameranej na rozbitie predpokladaného pedofilného gangu, ktorý pôsobil prostredníctvom platformy Telegram. Medzi podozrivými je kňaz, učiteľ hudby i záchranár.

- Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, zamietol vo štvrtok návrh Patrika Pachingera, odsúdeného v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest a nepovolil obnovu konania.

- V úseku Podbiel - Dlhá nad Oravou bola v stredu (21.5.) v kilometri 36,360 nahlásená uvoľnená skala vo svahu. Z bezpečnostných dôvodov bola od 7.50 h železničná doprava v tomto úseku prerušená a zavedená bola náhradná autobusová doprava.