Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. január 2025Meniny má Miloš
< sekcia Publicistika

SULÍK: Robert Mistrík je dominantný prezidentský kandidát

Richard Sulík v TABLET.TV Foto: TABLET.TV

Ak sa pravidlá pre voľbu kandidátov na sudcov ústavného súdu nezmenia tak, aby mala šancu aj opozícia, SaS nebude zbytočne nominovať svojich ľudí, povedal v TABLET.TV Richard Sulík.

Bratislava 7. septembra (Teraz.sk) – Dominantným prezidentským kandidátom je v tejto chvíli Robert Mistrík, pričom koalícia doteraz nebola schopná postaviť proti nemu relevantného súpera. V diskusii na TABLET.TV to povedal predseda SaS Richard Sulík.

„Nemáme tu relevantného kandidáta koalície. Smer nevie nikoho nájsť, nazval by som to vyhlásením personálneho bankrotu, SNS otáľa a možno nakoniec všetci podporia Bugára. Nepoznáme ešte skutočných súperov pána Mistríka,“ vyhlásil Sulík.

Hoci jeho strana, podobne ako SPOLU Miroslava Beblavého, Roberta Mistríka podporuje, Sulík ho nepovažuje za kandidáta SaS. „My nemáme vlastného kandidáta, Robert Mistrík je nezávislý kandidát, zbiera si podpisy pod petíciu a my sme sa rozhodli ho podporiť,“ povedal Sulík.

Nepopiera pritom, že politické skúsenosti získal vedec a podnikateľ Mistrík práve v drese SaS. „Nebol iba zakladajúcim členom SaS, bol dokonca v prípravnom výbore ešte v roku 2008 a mne sa s ním spolupracovalo veľmi dobre. V roku 2013 sa rozhodol opustiť SaS, lebo sa chcel venovať svojmu podnikaniu a vede. Teraz sa rozhodol kandidovať a my sme sa rozhodli ho podporiť. Rozhodne je to občiansky kandidát,“ zhrnul Sulík.

Porovnanie Roberta Mistríka s Jiřím Drahošom, známym českým vedcom, ktorého v prezidentských voľbách porazil v druhom kole politicky skúsenejší Miloš Zeman, podľa Sulíka nesedí. „Každý prípad je iný. Pána Drahoša nepoznám osobne a ani som nesledoval jeho kampaň. Robert Mistrík je veľmi sčítaný a za tých päť rokov v SaS, my sme boli v tom čase členmi vládnej koalície, niečo z politiky pochytil,“ tvrdí Sulík.



Na otázku, prečo sa opozičné strany nesnažia zjednotiť na podpore spoločného prezidentského kandidáta Sulík odpovedal, že to nie je potrebné, keďže voľba prezidenta je dvojkolová. „Je to presne tým, že je dvojkolový systém. Nie je tu bezpodmienečný tlak, že musí prísť k dohode na jednom kandidátovi. Keďže ide o väčšinovú voľbu, mala by aj dvojkolová ostať. Ale to znamená, že sa nemusíme hneď dohodnúť,“ povedal.


Komunálne voľby


V diskusii komentoval aj netradičnú dohodu OĽaNO a SaS na jednej strane a KDH na druhej, podľa ktorej všetky tri strany podporia toho kandidáta z dvojice Ján Mrva/Caroline Líšková, ktorý lepšie uspeje v prieskume voličských preferencií agentúry Focus.

„My sme v komunálnych voľbách podporili kandidáta OĽaNO Jána Mrvu preto, že OĽaNO podporilo nášho kandidáta na župana Juraja Drobu pred rokom. Je to politická dohoda, ktorú dodržujeme,“ poznamenal Sulík. KDH postavilo do volieb Caroline Líškovú, potom sa však Alojz Hlina s Igorom Matovičom dohodli na spoločnej podpore silnejšieho kandidáta, rozhodnúť o mene má prieskum.

„Je to trochu z núdze cnosť. Dohodli sa na tom Igor Matovič a Alojz Hlina, aby tento problém nejako vyriešili. Ja kandidatúru Caroline Líškovej, čo je, mimochodom, mimoriadne sympatická mladá dáma, považujem za predčasnú. Každopádne je veľmi dobre, že pochopili, že musíme spojiť sily, ak chceme v Bratislave ako pravicová koalícia vyhrať,“ reaguje Sulík.

„V iných mestách sme sa vždy pridali k tomu najvhodnejšiemu kandidátovi, vystupujeme v koalíciách. Je to preto, že komunálne voľby sú jednokolové a tam je dohoda omnoho dôležitejšia,“ dodáva s tým, že SaS zo zásady nevstupuje do koalícií so Smerom-SD, SNS a ĽS NS.

„Tieto tri strany sú pre nás neprijateľné a ostane to tak aj v parlamentných voľbách,“ vyhlásil Sulík.


Kauza únos


Na margo kauzy vyšetrovania únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha, ktorý mohol byť zo schengenského priestoru vyvezený v slovenskom vládnom špeciáli, Sulík povedal, že on osobne sa prikláňa k názoru, že vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák „všetko veľmi dobre vedel“. „Čo to je za ministra, ak o tom nevedel? Čo je to tam, holubník? Požičať lietadlo, ktoré letí mimo schengenského priestoru, to nie je ako požičať bicykel a ísť do najbližšej krčmy,“ tvrdí Sulík.

„Celé je to hnusná špinavá historka a robí nám obrovskú hanbu najmä v Nemecku. Som zvedavý, aké budú výsluchy tých niekoľkých desiatok ľudí. Počkáme si, ako to celé dopadne,“ povedal predseda SaS s tým, že sa ako europoslanec snaží aj on osobne získať informácie od nemeckých orgánov.


Výber ústavných sudcov


Na margo pripravovanej ústavnej zmeny pravidiel voľby kandidátov na ústavných sudcov Sulík povedal, že prichádza príliš krátko pred samotnými jesennými voľbami, v ktorých sa bude vyberať až deväť z celkovo trinástich ústavných sudcov. „Je to prikrátko. Tie zmeny mali už dávno platiť,“ vyhlásil. Stretnutie s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most - Híd) na túto tému však považuje za konštruktívne. „Treba počkať, čo konkrétne dajú na stôl,“ poznamenal Sulík.

Zvýšenie kvóra potrebného na zvolenie kandidáta z jednoduchej väčšiny na kvalifikovanú, teda namiesto polovice prítomných poslancov na viac ako polovicu zo všetkých 150 zákonodarcov, však Sulík považuje za kozmetickú zmenu. „Teoreticky, ak by bolo v sále prítomných 76 poslancov, stačila by zvolenie kandidáta nadpolovičná väčšina z nich. Ale to je len teória. Prax je taká, že ak ide o dôležitú zmenu, sú tam poslanci vládnej koalície nastúpení do nohy,“ povedal.

„Podľa mňa by bola najlepšia zmena taká, že by sa sudcovia volili po troch a tak, aby mal každý poslanec jeden jediný hlas. Dnes, keď volia troch sudcov, má každý poslanec de facto tri hlasy a koalícia si vždy zvolí všetkých troch svojich. Ak by sa volili po troch a každý poslanec by mal iba jeden hlas, bolo by zaručené, že v každom kole zvolí opozícia aspoň jedného svojho,“ navrhol Sulík. Ak by mali prvé tri trojice rôzne dlhé funkčné obdobia, teda šesť, deväť a dvanásť rokov, dosiahlo by sa podľa neho aj to, že by Ústavný súd bol od začiatku riadne obsadený, neskôr by ho však dopĺňal vždy iný parlament s obmeneným zložením poslancov.

„Keď tie zmeny budú také, že opozícia získa aspoň teoretickú šancu v prípade, že sa zjednotí, presadiť svojho kandidáta, potom by sme určite takýchto kandidátov navrhli. Inak nebudeme nahadzovať loptičky, aby ich niekto iný v kuse zostreľoval,“ odpovedal Sulík na otázku, či bude nejakých kandidátov na sudcov nominovať aj SaS.

Sloboda a solidarita medializovala aj založenie vlastnej mládežníckej organizácie „Mladí SaSkári“. „Už sme tam, v SaS, starí fotri. Ja už mám cez päťdesiat, Galko má cez päťdesiat, iba naše dámy nestarnú. Povedali sme si, že ak chceme osloviť mladých ľudí ich témami a ich jazykom, je dôležité mať mládežnícku organizáciu a tú teraz budeme s plnou vážnosťou budovať,“ uzavrel Sulík.

Prezident: Situácia na Slovensku je vážna

Tvrdí, že ak by situáciu nepovažoval za vážnu, tak by bezpečnostnú radu nezvolával.

,aktualizované 

- Platy pedagogických aj nepedagogických zamestnancov by sa mohli od septembra tohto roka navýšiť o sedem percent. Finálnu podobu zvýšenia miezd však musí potvrdiť Ministerstvo financií SR a dohoda v rámci vládnej koalície.

- Pri reťazovej nehode Lučenci sa zranili tri osoby. Nehodu mala spôsobiť 74-ročná vodička, ktorá sa pravdepodobne plne nevenovala vedeniu vozidla. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici.

- Národná rada (NR) SR je v prípade potreby prijatia legislatívy alebo uznesenia v súvislosti s bezpečnostnou situáciou na Slovensku pripravená zasadnúť. Po štvrtkovom rokovaní Bezpečnostnej rady SR to vyhlásil podpredseda NR SR poverený jej vedením Peter Žiga (Hlas-SD).

- Vláda SR nebude robiť žiadne kroky týkajúce sa ústavného práva zhromažďovať sa a organizovať protesty. Deklaroval to premiér Robert Fico (Smer-SD) po rokovaní štvrtkovej Bezpečnostnej rady SR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Samuela Migaľa z Hlasu-SD žiadajú podľa prezidenta Petra Pellegriniho silné mocenské postavenie. Ziskom pozícií podmieňujú lojalitu vláde. Pellegrini to považuje za neprijateľné.

- Vyšetrovacia komisia Poslaneckej snemovne českého parlamentu nezistila pochybenia v postupe zložiek Integrovaného záchranného systému (IZS) pri streľbe na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK), ktoré by ovplyvnili skutkový dej udalosti.

- Vláda dostala úlohu od Bezpečnostnej rady SR, aby na nasledujúce rokovanie pripravila návrh opatrení k stabilizácii situácie na Slovensku v súvislosti so správou Slovenskej informačnej služby. Informoval o tom prezident Peter Pellegrini.

- Bieloruská tenistka Arina Sobolenková je prvou finalistkou ženskej dvojhry na grandslamovom Australian Open. Najvyššie nasadená dvojnásobná obhajkyňa titulu zdolala v semifinále turnajovú jedenástku Španielku Paulu Badosovú 6:4, 6:2.

- Situácia na Slovensku je vážna. Vykazuje známky cieleného organizovania eskalácie napätia s cieľom stupňovať prejavy nesúhlasu a ísť až za hranicu pokojných mierumilovných protestov. Po rokovaní Bezpečnostnej rady SR o tom informoval prezident SR.

- Hasiči zasahovali pri požiari automobilu v Malackách, ktorý začal horieť počas jazdy. Majiteľovi vozidla vznikla materiálna škoda vyčíslená na 2400 eur. Pri udalosti sa nikto nezranil.

- Pre dopravnú nehodu je neprejazdný pravý jazdný pruh na D2 v smere z Malaciek do Bratislavy. V 45. kilometri tam vodič osobného auta z doposiaľ nezistených príčin narazil do návesu nákladného vozidla, ktorý stál v kolóne vozidiel.

- Poľský prezident Andrzej Duda povedal, že Ukrajina a jej spojenci by mali Putina prinútiť prosiť o mierovú dohodu. Vojna na Ukrajine je podľa neho globálny konflikt, ktorý si vyžaduje globálne riešenia.

- Študent obvinený v prípade minulotýždňovej tragédie na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi podal sťažnosť proti jeho väzobnému stíhaniu, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

- Viaceré školy v Maďarsku vo štvrtok ráno evakuovali pre bombovú hrozbu. Hrozba sa týka najmenej dvadsiatich škôl v Budapešti aj mimo nej. Premiér Viktor Orbán avizoval, že posilnia bezpečnosť škôl.

- Juhokórejský Úrad pre vyšetrovanie korupcie vysokopostavených predstaviteľov (CIO) vo štvrtok odporučil prokuratúre obžalovať prezidenta Jun Sok-jola zo zločinov vzbury a zneužitia právomocí.

- Úrad geodézie, kartografie a katastra SR (ÚGKK) spustil internetovú stránku kataster.vugk.sk, na ktorej sú zverejnené údaje katastra nehnuteľností. TASR o tom informoval ÚGKK.

- Pri ruskom raketovom útoku na juhoukrajinské mesto Záporožie vo štvrtok zahynul jeden človek a 16 ďalších utrpelo zranenia, uviedol oblastný gubernátor Ivan Fedorov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Saudská Arábia chce v nasledujúcich štyroch rokoch investovať v Spojených štátoch 600 miliárd dolárov. Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán to podľa médií povedal v telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, informuje agentúra AP.

- Hokejisti New Jersey Devils zvíťazili v nočnom zápase zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 5:1 a ukončili štvorzápasovú sériu prehier. Slovenský útočník Tomáš Tatar odohral 10:27 minút a do štatistík si pripísal jednu strelu na bránku.

- Severne od Los Angeles v Kalifornii vypukol v stredu nový rýchlo sa šíriaci lesný požiar, ktorý prinútil desaťtisíce ľudí opustiť svoje domovy neďaleko oblasti, ktorá už tretí týždeň bojuje s dvoma ničivými požiarmi. Evakuáciu nariadili úrady už vyše 31.000 ľuďom.