Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. február 2025Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Regióny

Bratislava sa po vyše 200 rokoch opäť ubránila napoleonským vojskám

Výročie obliehania Bratislavy Napoleonom. Foto: TASR/Pavel Neubauer

V sade účinkovalo 400 až 450 vojakov a dobového osadenstva, ktorí prišli aj z Česka, Poľska, Maďarska, Talianska či Francúzska.

Bratislava 22. júna (TASR) - Sad Janka Kráľa v Bratislave dnes na približne hodinu zahalil dym z pušiek a navôkol bolo počuť jeden ohlušujúci výstrel za druhým. Hlavné mesto totiž po vyše 200 rokoch opäť obliehali napoleonské vojská. Tak ako v roku 1809 sa však aj dnes Bratislava pred cisárom ubránila.

Scenár bitky o Bratislavu organizátori postavili na momente, kedy maršal Davout dostal pokyn od Napoleona, aby obsadil predmostie a pokúsil sa dostať na druhý breh Dunaja. Pri Viedni sa to totiž Napoleonovi v bitke pri Asperne nepodarilo. "Dnešná scéna mala znázorňovať situáciu, kedy sa maršal prieskumom bojov snažil zistiť, koľko obrancov bráni predmostie Bratislavy," vysvetlil Peter Styk z Klubu vojenskej histórie Bratislava-Petržalka.

Tí, ktorých dnes neodradilo množstvo komárov, mohli vidieť typickú líniovú taktiku boja z tohto obdobia. "Ešte možno v rakúsko-pruskej vojne v roku 1866 proti sebe vojaci bojovali v radách, potom sa už začali zakopávať," priblížil Styk. Pre dnešného človeka sa možno zdá nelogické, že vojaci išli proti sebe bez akéhokoľvek krytia, pokračoval Peter Kováč, ktorý bojoval v druhom pešom pluku rakúsko-uhorskej armády. "Ale to bola doktrína. Chlap bol postavený čelom k nepriateľovi a išli voči sebe, až kým jedného z nich nezkosila guľka," opísal vtedajšie boje. Avšak, ani pušky vtedy neboli také presné, doplnil Styk.

Z 204. výročia obliehania Bratislavy Napoleonom, kde jeho vojská utrpeli prvú porážku. Túto historickú ukážku si mohli návštevníci pozrieť 22. júna 2013 v Sade Janka Kráľa v Bratislave.
Foto: TASR/Pavel Neubauer
V bitke o Bratislavu bolo nasadených zhruba 4000 Francúzov a okolo 5600 rakúskych vojakov. "Pri Slavkove však bojovalo takmer 200.000 vojakov, toto teda bola len epizódna bitka," zdôraznil Styk. Napriek tomu zasiahla do histórie Bratislavy a dodnes sú po nej stopy. Bratislavčania napríklad môžu v sade vidieť valy, ktoré sú originálnymi valmi opevnenia rakúskej armády, vybudovanými pred 204 rokmi. "Gule, zachované v jednotlivých domoch, ktoré boli zbúrané ostreľovaním Francúzov, sú tiež dodnes viditeľné. To, že sa zachovali, však má súvis aj s tým, že takto zbúraný dom mal daňové úľavy. Aby to majitelia preukázali, gule zamurovávali," dodal Styk.

Podľa jednej z organizátoriek Jany Vachovej dnes v sade účinkovalo 400 až 450 vojakov a dobového osadenstva, ktorí prišli aj z Česka, Poľska, Maďarska, Talianska či Francúzska. Predstavenie vraj nenacvičovali. V priebehu dňa mali velitelia len porady, kde sa dohodli, ako budú postupovať. "Ovládajú totiž spôsob boja. Ľudia, ktorí sem dnes prišli, nepredvádzajú iba uniformy, ale touto históriou aj sami žijú," priblížila.

Každý rok na podujatie v priebehu celého dňa podľa organizátorky zavítajú tisícky ľudí. "Každé pripomínanie si vlastnej histórie má pre dnešných ľudí zmysel. Pestujeme si hrdosť, ktorú máme ako Slováci a Bratislavčania. Navyše, mnohí dnes nevedia, že Bratislavu niekedy obliehal Napoleon a že bitku prehral. Aj preto im chceme historické skutočnosti takto ozrejmiť," dodala Vachová.



Bratislavčanov dnes ešte čaká delostrelecké bombardovanie Bratislavy, ktoré bude prebiehať na Tyršovom nábreží medzi 21.30 a 22.00 h. Napoleonsky ohňostroj vtedy urobil škody za milión zlatých, popolom padlo viac než 143 domov a zomreli stovky ľudí.

Fico: Medzinárodný trestný súd je na smiech

Premiér reaguje na informáciu, že víťaz nemeckých parlamentných volieb Friedrich Merz chce pozvať do Nemecka izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

- Päť osôb obvinených v korupčnej kauze pražskej nemocnice v Motole zostáva zadržaných, pričom pre štyroch z nich podala európska poverená žalobkyňa Úradu európskeho verejného žalobcu (EPPO) návrh na vzatie do väzby.

- Politicky motivované súdne rozhodnutia a politické rozhodnutia ignorovať ich sú prejavom rozkladu systému medzinárodného práva. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Avizovaný vznik Žandárskeho zboru ešte viac zvýši bezpečnosť v krajine. Vyhlásil to minister vnútra a líder Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok. Zdôraznil, že je nevyhnutné reagovať na nelegálnu migráciu, terorizmus či rastúcu agresivitu u obyvateľstva.

- Rada Odborového zväzu školstva považuje prípadné zvýšenie tarifných platov všetkých zamestnancov školstva za akceptovateľný kompromis. Kritizuje však návrh nadtarifného odmeňovania.

- Neznáma choroba na severozápade Konžskej demokratickej republiky (KDR) zabila počas posledných piatich týždňov už viac ako 50 ľudí.

- Štart nórskeho futbalistu Erlinga Haalanda v stredajšom zápase 27. kola Premier League na pôde Tottenhamu Hotspur zostáva otázny. Útočník Manchestru City vynechal pre problémy s kolenom uplynulé dva duely.

- Šesť novorodencov zomrelo za posledné dva týždne v Pásme Gazy v dôsledku silného mrazu, informoval v utorok miestny lekár Saíd Sálih.

- Na sklonku februára aj naďalej pretrváva výrazný a plošný nedostatok zrážok a s tým súvisiace podpriemerné zásoby vody viazanej v snehovej pokrývke, informuje SHMÚ.

- Kremeľ sa v utorok odmietol vyjadriť k voľne dostupným údajom, ktoré zverejnil ruský nezávislý spravodajský portál Mediazona a ruská BBC. Podľa nich zahynulo vo vojne na Ukrajine už vyše 95.000 ruských vojakov.

- Koaličná SNS vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby preveril okolnosti hlasovania na Valnom zhromaždení OSN, kde zástupca Slovenska hlasoval za uznesenie, ktoré navrhla Ukrajina.

- Súdna rada SR by mohla ako kolektívny orgán podávať disciplinárne návrhy na sudcov.

- V cele policajného zaistenia skončil 28-ročný muž, ktorý v pondelok po polnoci viedol vozidlo v Snine. Ako TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, policajná hliadka ho zastavila pre neprimerane pomalú jazdu.

- Žilinská posádka leteckých záchranárov zasahovala v utorok popoludní v obci Skalité (okres Čadca), kde sa prevrátil traktor.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár na pondelkovom zasadnutí Rady EÚ v Bruseli hovoril so svojím novým belgickým náprotivkom Maximom Prévotom o prípade slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý v Belgicku zomrel na následky spôsobených zranení.

- Slovenské národné múzeum (SNM) - Spišské múzeum v Levoči má v zbierkach dielo pochádzajúce z tvorby renesančného sochára Donatella.

- Francúzsky futbalista Karem Benzema považuje za top hráča všetkých čias Brazílčana Ronalda. Reagoval tak na vyjadrenia Portugalčana Cristiana Ronalda, ktorý označil za najlepšieho a najkomplexnejšieho hráča histórie sám seba.

- Ukrajinský parlament v utorok prijal uznesenie, ktorým potvrdil legitimitu prezidenta Volodymyra Zelenského po predchádzajúcom neúspešnom pokuse z pondelka.

- Polícia odmietla trestné oznámenie týkajúce sa poslanca Národnej rady SR Tomáša Szalaya (SaS), podľa ktorého mal spôsobiť všeobecné ohrozenie očkovaním proti COVID-19.

- Európske zamestnanecké rady by mohli pomôcť ku skvalitneniu a zlepšeniu pracovných podmienok aj pre slovenských zamestnancov pracujúcich v nadnárodných firmách.