Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. január 2025Meniny má Alfonz
< sekcia Regióny

Bývalí politickí väzni navštívili miesta, kde kedysi pracovali

Na snímke Jaroslav Žilák, bývalý politický väzeň, ktorý v handlovskej bani takmer prišiel o život. Foto: TASR/Pavel Neubauer

V Handlove existoval v 50. rokoch trestanecký tábor a väzni pracovali v tamojšej bani.

Handlová 24. mája (TASR) – Bývalí politickí väzni navštívili počas tohto víkendu miesta v Handlovej, kde v 50. rokoch existoval trestanecký tábor a väzni pracovali v tamojšej bani.

„Konfederácia politických väzňov Slovenska sa snaží o zachovanie pamiatky obetí komunistického režimu, a to na všetkých miestach ich utrpenia. Nielen v tých najznámejších väzniciach, ale aj na takzvaných vysunutých pracoviskách väzníc, pracovných táborov, aké bolo tu v Handlovej, kde bol trestanecký tábor pre politických väzňov, ktorí pracovali v bani. A chceme, aby toto miesto nezostalo zabudnuté, ale aby sme oboznámili verejnosť s tým, čo sa tu dialo, keďže svedkov stále ubúda,“ uviedol podpredseda konfederácie Peter Sandtner.

Účastníci stretnutia boli najskôr na svätej omši za politických väzňov v Kostole sv. Kataríny, ktorú celebroval ako hlavný celebrant františkán Tadeáš Mikuláš Kráľ. Pripomenul, že v tomto chráme slúžili omše aj väznení kňazi. „Zo známych osobností, ktorých v Handlovej väznili, boli napríklad Karol Körper, Viktor Trstenský, Ambróz Jurčovič, Rafael Gregor Lexman a ďalší. Celkovo mal tábor, ktorý bol vysunutým pracoviskom leopoldovskej väznice, približne 300 väzňov,“ informoval Sandtner.

Na snímke bývalý politický väzeň Jaroslav Žilák (vpravo), ktorý si odpykával trest v handlovskej bani. Vľavo jeho manželka Elena.
Foto: TASR/Pavol Remiaš


Po omši sa všetci účastníci presunuli do Domu stretávania Karpatskonemeckého spolku v Handlovej, kde spomínali, alebo čítali spomienky bývalých väzňov, ktorí nemohli prísť, alebo už zomreli. Okrem iných vystúpil aj Milan Kašiar, syn politického väzňa Vendelína Kašiara, ktorý v roku 1950 v podzemí ako 27-ročný tragicky zahynul. „Otec bol väznený, pretože bol účastníkom vzbury na obranu kňaza v Zliechove. Keď v bani zahynul, mal som iba tri roky,“ povedal jeho syn Milan.

V Handlovej takmer prišiel o život vtedajší politický väzeň, dnes 78-ročný Jaroslav Žilák z Trnavy. „Pracovali sme asi štyri - päť kilometrov v handlovskej bani pri razení chodieb, ktoré mali slúžiť na prípravu nových dobývacích polí. Vyvážali sme vo vozíkoch kamene, ručne sme ich tlačili, bola to ťažká práca. Už sme sa vtedy aj s kolegom spoluväzňom vracali. Nikdy na jeho meno nezabudnem, bol to Čech Oldo Váňa. Ten vtedy zaostal a ja som ho ešte volal, nech sa ponáhľa. On ma však chytil za plece a stiahol dozadu. Vtom sa na vozík, aj tam kde som mal byť ja, zrútil strop, veľká skala, ale Oldo si to všimol a zareagoval. Inak by bolo po mne. Teraz našťastie môžem povedať po banícky Zdar Boh,“ rozpovedal svoj zážitok z handlovskej bane Žilák. Ešte dodal, že ho ako syna živnostníka, ktorý si na malý obchod zarobil prácou v Amerike, odsúdili na tri roky väzenia. Otec dostal päť rokov a zhabali mu všetok majetok. Pretože bol Jaroslav rebel, v handlovskej bani pracoval iba rok a potom ho vraj ako turistu posielali z jednej väznice do druhej. Až nakoniec si zvyšok trestu odpykal v jáchymovských baniach na uránovú rudu. Napriek tomu je rád, že vyskúšal, ako je to pracovať v bani. Má totiž aj dobré spomienky, na štajgrov a civilných baníkov, ktorí chápali, že politickí väzni dostali trest nespravodlivo.



Na záver pobytu si účastníci spomienky prezreli novootvorené Múzeum uhoľného baníctva a uctili si pamiatku obetí banských nešťastí na handlovskom cintoríne.

Na snímke Hildegarda Radovská, členka handlovského Karpatskonemeckého spolku, ukazuje účastníkom stretnutia obraz bane, ktorý namaľoval neznámy maliar z radov politických väzňov.
Foto: TASR/Pavol Remiaš

Fico predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR, je otvorený diskusii

V rámci zmien sa tiež navrhuje, že SR bude uznávať len pohlavie muža a ženy. Zmena pohlavia by bola možná len zo závažných dôvodov. Po novom by zároveň mohli adoptovať dieťa len manželia.

- Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok vyjadril znepokojenie nad rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zastaviť takmer všetku pomoc zahraničným subjektom. Spojené štáty boli pritom najväčším darcom takejto pomoci na svete.

- Berlínsku Brandenburskú bránu v pondelok rozsvietili na počesť ľudí, ktorí zahynuli v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Udialo sa tak pri príležitosti 80. výročia jeho oslobodenia. TASR o tom píše podľa agentúry DPA.

- Klub zámorskej hokejovej NHL New Jersey Devils sa bude musieť v nasledujúcom stretnutí proti Philadelphii Flyers zaobísť bez kapitána Nica Hischiera.

- India oznámila dohodu o opätovnom zavedení priameho leteckého spojenia s Čínou po takmer piatich rokoch.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udelil Poľsku dodatočný súhlas na exhumáciu desaťtisícov obetí tzv. volynského masakru, uviedol predseda dolnej komory poľského parlamentu (Sejmu) Szymon Holownia.

- Pri príležitosti osemdesiateho výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau sa v Poľsku zhromaždili svetoví lídri z viac ako 60 krajín vrátane slovenského prezidenta Petra Pellegriniho.

- Hráčmi uplynulého týždňa v zámorskej hokejovej NHL sa stali útočníci David Pastrňák z Bostonu, Mason McTavish z Anaheimu a center Utahu Barrett Hayton.

- Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odmietol, že by zasahoval do vnútorných záležitostí Slovenska. Reagoval tak na slová premiéra SR Roberta Fica.

- Šesť nemeckých reprezentantov v dráhovej cyklistike utrpelo zranenia po tom, ako do nich počas sústredenia na španielskej Mallorke vrazilo auto.

- Na rímskom letisku Fiumicino sa slávnostne otvoril najväčší fotovoltický park na európskom letisku a jeden z najväčších na svete.

- Ceny ropy v podvečer klesli o vyše 2 %. Prispeli k tomu rizikový sentiment na širších trhoch aj kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré otriasli investormi.

- Minister zahraničných vecí Blanár privítal vyhlásenie šéfky európskej diplomacie Kallasovej, na základe ktorého Európska komisia podporila SR a Maďarsko v otázke ochrany kritickej energetickej infraštruktúry vrátane potrubí prechádzajúcich cez Ukrajinu na SR.

- Opozičné KDH zatiaľ o svojom návrhu zmeny Ústavy SR politicky nerokovalo so žiadnou politickou stranou. Chce však získať čo najväčšiu podporu, a preto bude rokovať so všetkými subjektmi v parlamente.

- Viac ako stovka zamestnancov Slovenskej národnej galérie (SNG) podáva výpovede. Odchod z inštitúcie je reakciou na kroky dočasného generálneho riaditeľa SNG Jaroslava Niňaja, jeho predchodcov a nečinnosť ministerstva kultúry.

- Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zdôraznil trvalú zodpovednosť Nemecka za holokaust. Zároveň odmietol akékoľvek zľahčovanie zločinov spáchaných nacistickým Nemeckom.

- Sýrske militantné skupiny zabili najmenej 39 ľudí podľa všetkého z pomsty voči bývalému režimu prezidenta Bašára Asada. Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

- Objem plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu (PZP) klesol na približne 56 %. Ale jeho odčerpávanie sa počas aktuálneho teplého obdobia spomalilo.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelok predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR. Zakotviť sa v nej má napríklad uznanie len pohlaví muž a žena či zmena pohlavia len zo závažných dôvodov.

- Osem izraelských rukojemníkov, ktorých mali prepustiť počas prvej fázy dohody o prímerí medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, je mŕtvych. Oznámil to hovorca izraelskej vlády David Mencer.

- Európska komisia (EK) navrhla balík núdzovej pomoci vo výške 30 miliónov eur na podporu Moldavska a regiónu Podnestersko pri riešení závažnej energetickej krízy.