Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Regióny

J. LEIKERT: Od kongresu nečakám nejakú múdrosť, cieľom je zamyslieť sa

Básnik, spisovateľ, autor literatúry faktu JOZEF LEIKERT. Foto: TASR

Podľa dekana sa treba zamyslieť, ako to bolo v roku 1936, ako to bolo o 80 rokov a čo môže byť o ďalších 80 rokov, ak vôbec sa niekto ešte stretne a bude chcieť hodnotiť čo bolo v roku 2016.

Trenčianske Teplice 23. septembra (TASR) – Kongres slovenských spisovateľov v Trenčianskych Tepliciach (22.– 23.9.) nevyrieši nič podstatné vo vzťahoch medzi jednotlivými novinárskymi obcami na Slovensku. Môže však povedať veľa podstatného a závisí od každého spisovateľa, čo si z neho zoberie, ako sa zamyslí a ako bude chcieť pomôcť, aby sa to posunulo trochu ďalej. Myslí si to básnik, spisovateľ literatúry faktu a dekan Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy Jozef Leikert.

"Netreba očakávať nejakú múdrosť. To nie je poslaním kongresu. Jeho poslaním je seriózne sa zamyslieť, ako to bolo v roku 1936, ako to bolo o 80 rokov a čo môže byť o ďalších 80 rokov, ak vôbec sa niekto ešte stretne a bude chcieť hodnotiť čo bolo v roku 2016," zdôraznil dekan.

Roztrieštená je podľa neho nielen literárna spoločnosť, roztrieštená je celá spoločnosť. "Nevážime si jeden druhého, nevážime si spisovateľov, nevážime si učiteľov, pedagógov, nevážime si kňazov, nevážime si samých seba. Kedysi sa hovorilo, že spisovateľ je svedomím národa. Škoda, že ním prestal byť," skonštatoval Leikert s tým, že sa nemožno pozerať na všetko len cez peniaze a cez to, čo tu je dnes nedobré.



Postavenie spisovateľov na Slovensku podľa neho dnes nie je dobré. Mali by mať aspoň to základné. "Spisovatelia vždy boli hladní a smädní. Ak je spisovateľ veľmi bohatý, tak pravdepodobne nevie veľmi tvoriť. Čím je chudobnejší, viac ubolenejší a utrápenejší, možno vtedy napíše takú pravdivejšiu literatúru. Ale samozrejme, ten spisovateľ by mal mať z čoho žiť. Nie ako terajší spisovatelia, ktorí nemajú skoro žiadne honoráre, robia to ako hobby po práci. A vyjadrovať sa k dôležitým veciam, ak nemáte zabezpečené aspoň základné podmienky, je síce podnetné, ale veľmi ťažké," doplnil.

Organizátormi Kongresu slovenských spisovateľov sú Spolok slovenských spisovateľov, SC PEN, Klub nezávislých spisovateľov, Klub literatúry faktu a ďalšie inštitúcie. Na dvojdňovom kongrese sa hovorí pri okrúhlych stoloch o národných literatúrach a spisovateľoch v európskom kontexte, o slovenských literárnych, umeleckých a kultúrno-spoločenských časopisoch.

Súčasťou kongresu sú bloky referátov na tému Spisovateľ a publicista v súčasnosti, čitateľ a literatúra, prednášky Spisovatelia verzus totalita, Malé národy vo veľkej literatúre, Nové výzvy v čase rozvratu tradičných európskych hodnôt, Limity slobody slova dnes, Postavenie slovenských spisovateľov v zahraničí a mnohé iné. Dvojdňový program ukončí záverečná diskusia a prijatie spoločného vyhlásenia.

Predseda Spolku slovenských spisovateľov Miroslav Bielik reční počas Kongresu Spolku slovenských spisovateľov, 22. septembra 2016 v Trenčianskych Tepliciach.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa
Napriek odstredivým silám a haštereniu v predchádzajúcom období našli na Kongrese slovenských spisovateľov (22.–23.9.) v Trenčianskych Tepliciach podstatné spisovateľské organizácie spoločnú reč. Tak ako spojil spisovateľov kongres v Trenčianskych Tepliciach v roku 1936, spojil ich aj na tomto kongrese, čo je veľmi silný signál do Európy. Po skončení kongresu to dnes pre TASR povedal predseda Spolku slovenských spisovateľov (SSS) Miroslav Bielik.

"Myslím si, že celkom logicky 80. výročie trenčianskoteplického kongresu vyústilo nielen k pripomenutiu si tohto výročia, ale aj k spoločnému prejavu. Keďže Slovensko je predsednícka krajina Rady Európskej únie, bolo našou povinnosťou, aby sme sa zamysleli nad postavením národných literatúr v európskom kontexte. Som preto rád, že svojou účasťou poctili kongres aj delegáti z 12 štátov Európy," skonštatoval Bielik.

Ako dodal, spisovateľov trápia aj vnútorné problémy financovania, podpory knižnej produkcie, vydavateľských a iných aktivít. "To sú otázky, ktoré v diskusiách zarezonovali a my sa snažíme ich dať do istých logických návrhov podporených faktami. Venovať pozornosť im sľúbil i predseda Národnej rady SR Andrej Danko a štátny tajomník ministerstva kultúry Ivan Sečík," zdôraznil šéf SSS.

Bielik vyzdvihol aj nadnárodný aspekt kongresu, ktorý môže byť prínosom pre slovenských autorov. "Som veľmi rád, že to mimoliterárne spoločenstvo sa rozširuje, že slovenská literatúra nadobúda ten priestor aj pre prezentáciu vo svete. Slovensko si to zaslúži. My máme skvelých autorov, mnohokrát nedocenených," zdôraznil Bielik s tým, že musíme presadzovať slovenských autorov vo svetovom priestore.

Prezident: Podporíme Indiu ako nového stáleho člena Bezpečnostnej rady

India je podľa prezidenta inšpiráciou pre Slovensko v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti spomenul modernizáciu a digitalizáciu.

,aktualizované 

- Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sú na pracovnej ceste v Číne. Rokovať tam majú o obchodnej a ekonomickej spolupráci so zástupcami čínskych firiem.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovali v úvode stredajšieho rokovania v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Prezident SR Peter Pellegrini privítal prezidentku Indickej republiky Draupadí Murmúovú. Absolvujú spoločný rozhovor a vymenia si memorandá o spolupráci.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.