Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Regióny

Aktivisti proti ťažbe uránu organizujú výzvu na úpravu dohody CETA

Tlačová konferencia na tému Ťažba uránu ožíva v Košiciach 8. januára 2018. Na snímke zľava právnik Jozef Šuchta, poslanec NR SR Zsolt Simon (Most-Híd), poslanec Košického samosprávneho kraja a Mestského zastupiteľstva Košice Jaroslav Polaček a aktivista Ladislav Rovinský. Foto: TASR - František Iván

Zároveň žiadajú aj zrušenie memoranda o porozumení a spolupráci z roku 2012 medzi rezortom hospodárstva a kanadskou spoločnosťou European Uranium Resources.

Košice 8. januára (TASR) – Skupina aktivistov a poslancov Košického samosprávneho kraja (KSK) spúšťa výzvu poslancom Národnej rady SR, aby Komplexná hospodárska a obchodná dohoda (CETA) s Kanadou obsahovala vyslovený zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov okrem prípadu jej schválenia v miestnych referendách v dotknutých obciach. Zároveň má dohoda obsahovať aj zákaz používania technológie kyanidového lúhovania pri úprave nerastov. Obe ustanovenia vyplývajú z platnej slovenskej legislatívy.

Organizačný výbor výzvy, ktorý tvoria ochranár a krajský poslanec Ladislav Rovinský, právnik Jozef Šuchta a krajský a košický mestský poslanec Jaroslav Polaček, chce pod výzvu vyzbierať čo najviac podpisov. V spolupráci s poslancom NR SR Zsoltom Simonom (nezaradený) pritom argumentujú tým, že dohoda CETA obsahuje odvolávku na desať rokov neplatný geologický zákon, čo podľa nich môže byť zneužité a pre Slovensko a jeho obyvateľov priniesť veľké škody. 

"Zmluva CETA pre SR znamená, že to, čo v nej bude zapísané, v zmysle Ústavy SR má prednosť pred právnymi predpismi SR. Pre mňa je nepochopiteľné, že keď niečo už desať rokov platí na Slovenku, prečo to nie je premietnuté do medzinárodnej zmluvy," povedal Simon na pondelkovej tlačovej konferencii v Košiciach. Vyhlásil pritom, že nominanti Smeru-SD a premiéra Roberta Fica v tejto veci konajú v rozpore so záujmami občanov SR a platných právnych predpisov. Podpisy pod výzvu sa budú podľa neho zbierať dovtedy, kým sa dohoda nedostane v parlamente do druhého a tretieho čítania. "To je ten posledný moment, kedy je to treba odovzdať," povedal Simon.



Organizátori výzvy chcú okrem KSK a košických samospráv osloviť a požiadať o spoluprácu aj predstaviteľov ďalších regiónov a obcí, ktorých by sa mohla týkať či už ťažba uránu, alebo úprava kyanidovou technológiou nerastov. "Budeme hovoriť aj s Banskobystrickým samosprávnym krajom, Trenčianskym krajom, s dotknutými mestami a obcami, či je to Spišská Nová Ves, obce Slovenského raja, stredného Považia či Podpoľania," povedal Šuchta.



Aktivisti žiadajú aj zrušenie memoranda o porozumení a spolupráci z roku 2012 medzi Ministerstvom hospodárstva (MH) SR a kanadskou spoločnosťou European Uranium Resources (EUU), ktorá stála za firmou Ludovika Energy a plánovala ťažbu uránu v oblasti Jahodná pri Košiciach. "V tejto dohode CETA je povedané, že ak by bol súdny spor, tak tribunál, ktorý bude rozhodovať, bude brať do úvahy, či ten investor mal od členského štátu oprávnené očakávania, či mal spracovaný nejaký dokument, ktorý ho oprávňoval na to, aby mohol tú investíciu urobiť. Preto je veľmi dôležité, aby bolo toto memorandum zrušené," konštatoval Šuchta.



Na utorkovom (9.1.) zasadnutí Zastupiteľstva KSK budú poslanci hlasovať o návrhu, aby poverili predsedu KSK Rastislava Trnku zaslať výzvu ministrovi hospodárstva SR na odstúpenie od tohto memoranda. Návrh predkladá samotný Trnka.

Rezort hospodárstva už v minulosti odmietol, že by dohoda CETA spôsobila zhoršenie pozície štátu pri zákaze ťažby rádioaktívnych látok.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.