Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 31. marec 2025Meniny má Hugo
< sekcia Regióny

Košice majú erbovú listinu už 650 rokov, je to európsky unikát

Rytierske slávnosti v košickom mestskom parku na počesť výročia udelenia prvej erbovej listiny mestu Košice. Košice, 5. mája 2019. Foto: TASR/Roman Hanc

Unikátne prvenstvo východoslovenskej metropoly vysvetľuje historik dlhodobou priazňou, ktorú mestu prejavovali uhorskí králi z rodu Anjouovcov.

Košice 5. mája (TASR) - Mesto Košice si v týchto dňoch pripomína významné historické jubileum – 650 rokov od udelenia erbovej listiny. Výsadu na používanie erbu poskytol Košičanom uhorský kráľ Ľudovít I. Veľký 7. mája 1369. Košiciam sa dostalo tejto pocty ako prvému mestu v Európe.

"Tento dodnes zachovaný originál, opatrovaný v mestskom archíve, je vôbec najstaršou známou mestskou erbovou listinou v Európe. Išlo o priekopnícky čin, ktorý zjavne sprevádzala neistota a absencia skúseností v takých prípadoch, čo sa prejavilo v niekoľkých zvláštnostiach. Kráľ poskytol mestu iba štít so znamením, lebo zvyšné súčasti kompletného erbu, teda prilba, klenot a prikrývadlá, sa v tom čase ešte považovali za výsostne rytierske atribúty," priblížil historik Drahoslav Magdoško, ktorý pôsobí na Katedre histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (FF UPJŠ). Dodal, že košická listina obsiahla len slovný opis erbu – bez jeho vyobrazenia – a kráľ povolil jeho používanie na menších mestských pečatiach. V hlavnej veľkej pečati malo mesto Košice naďalej, a to až do začiatku 16. storočia, vyobrazenú patrónku mestskej farnosti, svätú Alžbetu.



Unikátne prvenstvo východoslovenskej metropoly vysvetľuje historik dlhodobou priazňou, ktorú mestu prejavovali uhorskí králi z rodu Anjouovcov. "Prvý z nich – kráľ Karol Róbert, ktorý vládol v rokoch 1301 až 1342, čelil po nástupe na trón odporu viacerých miestnych magnátov, ktorí po vymretí predchádzajúcej kráľovskej dynastie Arpádovcov ovládli väčšinu krajiny. Patrili k nim aj Omodejovci, ktorí sa dostali do konfliktu s Košicami. Mladý panovník podporil mesto, čo vyústilo do známej bitky pri Rozhanovciach v júni 1312, v ktorej kráľovské vojsko zvíťazilo, a to aj s pomocou košických mešťanov," pripomenul Magdoško. Išlo pritom o prvý jasný triumf tohto panovníka, po ktorých nasledovali ďalšie v iných častiach Uhorska, až sa mu napokon podarilo nastoliť ústrednú moc nad celou krajinou.

Karol Róbert a potom i jeho syn Ľudovít I. Veľký (1342 – 1382) adresovali Košiciam viaceré významné hospodárske a súdne výsady, podľa Magdoška v nich vyzdvihovali pomoc Košičanov v neľahkom počiatočnom období panovania prvého anjouovského kráľa. Počas 14. storočia zažili Košice mimoriadny rozmach a zaradili sa medzi najpoprednejšie uhorské mestá. Po nadobudnutí výsad podporujúcich obchod a autonómiu sa Košičania v roku 1369 obrátili na kráľa s prekvapujúcou a raritnou žiadosťou o udelenie erbu, ktorá sa týkala najmä prestíže mesta. Ľudovít I. Veľký im vyhovel a poskytol komunite košických mešťanov výsadu na používanie erbu, uvádza sa v tlačovej správe, ktorú TASR poskytol Marián Gladiš z FF UPJŠ.

Na snímke podujatie KOŠICE 1489 - Rytierske slávnosti v košickom mestskom parku na počesť výročia udelenia prvej erbovej listiny mestu Košice. Košice, 5. mája 2019.
Foto: TASR/Roman Hanc


Historik Drahoslav Magdoško objasnil, že erby vznikli počas 12. storočia v súvislosti s rozvojom rytierstva v západokresťanskom kultúrnom okruhu Európy. V 13. storočí začali využívať heraldické figúry vo svojich pečatiach ďalšie subjekty vrátane miest, ale dlho pretrvávalo presvedčenie, že kompletným erbom môžu disponovať len "bojujúci" urodzení jednotlivci.

"Každý si pritom mohol zvoliť erb samostatne, ale od prvej polovice 14. storočia sa čoraz viac považovalo za cennejšie, ak erb udelil panovník formou listiny. Takéto armálesy získavali šľachtici. Práve Košice predstavujú prvý poznateľný prípad, keď niektorý európsky monarcha prelomil dovtedajší úzus a listinne potvrdil právo na používanie štítu s erbovým znamením mestu ako právnemu subjektu," zdôraznil Magdoško. Na porovnanie dodal, že pri iných európskych mestách sú erbové listiny známe až od 15. storočia, keď sa postupne stierala spätosť heraldiky predovšetkým s rytierstvom.

"Sprievodnou košickou pozoruhodnosťou pritom je, že mesto získalo do konca stredoveku až tri ďalšie erbové listiny – v rokoch 1423, 1453 a 1502, už aj s miniatúrami erbu, ktorý bol zakaždým obohatený o ďalšie súčasti, až sa napokon stal kompletným po vzore rytierskych erbov," skonštatoval historik.

Pri príležitosti výročia udelenia erbu sa v súčasnosti konajú každoročné oslavy Dňa mesta Košice.

Premiér: Podporujeme pokračovanie rokovaní o clách s USA

Fico uviedol, že absolvoval telefonickú konzultáciu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

- Futbalisti Manchestru City sa budú musieť bližšie nešpecifikovaný čas zaobísť bez nórskeho kanoniera Erlinga Haalanda. Dôvodom je zranenie členka, ktoré utrpel v nedeľnom štvrťfinálovom dueli FA Cupu, v ktorom prispel gólom k triumfu nad Bournemouthom 2:1.

- Marine Le Penová v pondelok v rozhovore pre televíziu TF1 odsúdila „politické rozhodnutie“ súdu s údajným cieľom zabrániť jej kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027, v ktorých je podľa posledných prieskumov favoritkou.

- Drogovú sieť v Maďarsku nebude ľahké eliminovať, ale vláda bude v tomto úsilí vytrvalá. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v pondelok v obci Tarnazsadány v Hevešskej stolici predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

- Švédsko poskytne Ukrajine novú vojenskú pomoc vo výške 16 miliárd švédskych korún (1,48 miliardy eur). Oznámil to v pondelok švédsky minister obrany Pal Jonson. Ide o dosiaľ najväčší balík pomoci z tejto severskej krajiny od vypuknutia ruskej invázie.

- Vo viacerých okresoch Slovenska sa môže utorok (1. 4.) výraznejšie rozfúkať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Moldavské ministerstvo zahraničných vecí odovzdalo v pondelok ruskému veľvyslancovi Olegovi Ozerovovi diplomatickú nótu, v ktorej vyhlásilo troch zamestnancov ruského veľvyslanectva za nežiaduce osoby. Rusko v reakcii na to oznámilo, že dá „primeranú odpoveď“.

- Americký miliardár Elon Musk v pondelok odsúdil údajné „zneužitie súdneho systému“ vo Francúzsku, kde krajne pravicová politička Marine Le Penová dostala päťročný súdny zákaz politickej činnosti.

- Obsah Mimoriadnej správy verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním Policajného zboru (PZ) zahŕňa problémy, ktoré sa v policajnej praxi vyskytujú dlhodobo.

- V Česku zatiaľ nie je žiaden potvrdený prípad ani podozrenie na nákazu slintačkou a krívačkou. Vzhľadom na blízku vzdialenosť ohniska na Slovensku však ČR opäť sprísňuje preventívne opatrenia.

- Z protekcionizmu v medzinárodnom obchode nemá nikto prospech a Nemecko bude spoločne s partnermi pracovať na tom, aby táto chybná cesta nezničila možnosti rastu celého sveta, vyhlásil v pondelok úradujúci nemecký kancelár Olaf Scholz.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odsúdil vyjadrenia fínskeho prezidenta Alexandra Stubba. Ten v rozhovore označil Slovensko a Maďarsko za „trocha problematické“ krajiny vnútri EÚ.

- Troch zo štyroch amerických vojakov pôsobiacich v Litve, ktorí boli od minulého týždňa nezvestní, našli v pondelok mŕtvych. Pátranie po štvrtom nezvestnom pokračuje, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Predseda francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Jordan Bardella v pondelok kritizoval rozhodnutie súdu nad líderkou svojej strany Marinou Le Penovou ako nespravodlivý.

- Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) v pondelok prijme veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku Gautama Ranu. Hlavným cieľom tejto diplomatickej návštevy bude rokovanie o zavedení ciel na dovoz automobilov do USA.

- Nočný požiar osobného automobilu a fasády rodinného domu v Galante spôsobil škodu 180.000 eur. Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania. Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave o tom informovalo na sociálnej sieti.

- Prievidzskí policajti obvinili 36-ročného muža z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, ktorý spôsobil v Bojniciach dopravnú nehodu. TASR o tom v pondelok informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.

- Prešovský samosprávny kraj (PSK) a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v pondelok podpísali memorandum o spolupráci.

- Na farme v maďarskom Levéli, ktorá je druhým ohniskom nákazy ochorenia slintačky a krívačky (SLAK) u maďarských susedov, sa pohyboval slovenský veterinár. Upozornila na to v pondelok opozičná poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka volá pre situáciu so šírením slintačky a krívačky po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR. Na jej zvolanie vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Hovorí pritom o potrebe krízového plánu.

- Štyria nováčikovia figurujú v nominácii slovenskej hokejovej reprezentácie na úvodný dvojzápas v rámci záverečnej prípravy na MS 2025.