Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Regióny

Warholovo múzeum v Medzilaborciach má 25 rokov, príde aj D. Wahrol

V roku 1928 sa narodil americký maliar, filmový tvorca, autor a dôležitá osobnosť v hnutí pop art Andy Warhol. Umelec bol rusínskeho pôvodu. Warhol sa narodil ako Andrew Warhola v Pittsburghu v Pensylvánii, USA, prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny Miková v Rakúsko-Uhorsku (dnes severovýchodné Slovensko). Foto: TASR/AP

V minulom roku navštívilo v zahraničí prezentované projekty z dielne múzea viac ako dva milióny ľudí.

Medzilaborce 24. augusta (TASR) – Medzilaborce navštívi pri príležitosti 25. výročia založenia Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) synovec známeho umelca Donald Warhola. Dnes vystúpi na tlačovej konferencii, široká verejnosť ho bude môcť vidieť vo štvrtok (25.8.) počas slávnostného programu, ktorý sa začne o 10.00 h.

MMUAW vzniklo na počesť umelca popartu v septembri 1991. V stálej expozícii o pôvode Andyho Warhola sú prezentované jeho podobizne z detstva, jediný exemplár platne s nahrávkou spevu jeho matky Júlie, ale aj košieľka, v ktorej ho krstili a iné.

Andy Warhol sa narodil 6. augusta 1928 v Pittsburghu. Bol najmladším synom rodičov Andreja a Júlie Varcholovcov, ktorí emigrovali z obce Miková v okrese Stropkov. Preslávil sa maľbami slávnych amerických produktov, napr. plechoviek Campbellovej polievky. Portréty slávnych ľudí, ako Marilyn Monroe či Elvis Presley, z jeho dielne pozná celý svet. Okrem toho vytvoril niekoľko desiatok filmov.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) obohatilo 26 diel Andyho Warhola, ktoré inaugurovali 11. decembra 2015. Zapožičané výtvarné diela od súkromných osôb a galérií by mali byť vystavené minimálne 5 rokov. Na snímke nové diela sú uprostred nainštalované na paneloch do kríža. Medzilaborce 5. januára 2016.
Foto: TASR – Milan Kapusta


V minulom roku navštívilo v zahraničí prezentované projekty z dielne múzea viac ako dva milióny ľudí. Do Medzilaboreckého múzea prišlo vlani približne 15.000 ľudí z celého sveta. Jeho zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj.




D. WARHOLA: Oceňujem, že múzeum A. Warhola sa nachádza v Medzilaborciach


Donald Warhola oceňuje fakt, že Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) sa nachádza v kraji, odkiaľ pochádzajú rodičia známeho umelca. Povedal to dnes v Medzilaborciach pri príležitosti 25. výročia jeho založenia. Z tejto skutočnosti môžu podľa slov synovca Andyho Warhola čerpať nielen umelci zo Slovenska. Majú zároveň možnosť sa vo svojej tvorbe posúvať ďalej. "Vnímame a vážime si prácu, ktorú múzeum vykonáva, pozorne ju sledujeme a tešíme sa z jej výsledkov," dodal Donald Warhola. Andyho je podľa neho dosť na to, aby vznikli pobočky tohto múzea aj v ďalších častiach Slovenska.

Známy umelec podľa jeho synovca v dobrom rozvinul rusínske danosti, ktoré dostal od svojich rodičov. Sám vie po rusínsky iba zopár slov. "Dôvodom, prečo nás rodičia neučili rusínsky jazyk, je asi ten, že sa nechceli zbaviť výhody, keď medzi sebou komunikovali o niečom, čo sme my nemali vedieť," dodal s úsmevom. Z rusínskej kultúry, ktorá je podľa Donalda Warholu veľmi zaujímavá, má rád viacero vecí. "Dávam si ju do súvisu s tým, ako som poznal mojich starých rodičov," vysvetlil. K najobľúbenejším patrí jedlo a špecifický humor, ktorý poznal aj u svojho strýka. "Pri mojej prvej návšteve Slovenska v roku 1992 ma prekvapilo, keď som vstúpil do kostola a počul som liturgický jazyk, ktorý bol identický s tým, ktorý som počúval v chráme v USA. Cítil som sa, ako keby som bol doma," dodal.

Na snímke Donald Warhola, synovec Andyho Warhola, viceprezident Andy Warhol foundation for the visual art v New Yorku so synom Andym pri soche známeho umelca, ktorá sa nachádza v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach 24. augusta 2016.
Foto: TASR - Michaela Zdražilová


Donald Warhola je v súčasnosti viceprezidentom Andy Warhol foundation for the visual art v New Yorku. Tento post prevzal po svojom otcovi Johnovi. "Som hrdý na to, že môžem propagovať odkaz Andyho Warhola ako člen rodiny," uviedol s tým, že stále vníma Andyho ako svojho nadriadeného.

Jeden zo zakladateľov múzea v Medzilaborciach Michal Bycko verejnosť ešte pred smrťou Andyho Warhola upozorňoval, že tento umelec existuje a má korene na Slovensku. "Ale v tom čase som nenašiel pochopenie od galeristov a kunsthistorikov," vysvetlil. Vo vtedajšom Československu totiž nebol oficiálne akademicky uznaný. Prišla ale revolúcia a zanietení ľudia začali hľadať priestory, ktoré by boli pre múzeum vhodné. "John Warhola prijal, že to bude v Medzilaborciach," dodal. História sa teda začala písať v budove kultúrneho domu, ktorý sa práve dokončoval.

Podľa Bycka bol kedysi pojem Warhol neznámy, dnes je to značka, ktorú musíme chrániť. Medzilaborecké múzeum je historicky prvé svojho druhu na svete a stále jediné v Európe.

Prezident: Podporíme Indiu ako nového stáleho člena Bezpečnostnej rady

India je podľa prezidenta inšpiráciou pre Slovensko v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti spomenul modernizáciu a digitalizáciu.

,aktualizované 

- Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sú na pracovnej ceste v Číne. Rokovať tam majú o obchodnej a ekonomickej spolupráci so zástupcami čínskych firiem.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovali v úvode stredajšieho rokovania v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Prezident SR Peter Pellegrini privítal prezidentku Indickej republiky Draupadí Murmúovú. Absolvujú spoločný rozhovor a vymenia si memorandá o spolupráci.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.