Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 9. marec 2025Meniny má Františka
< sekcia Regióny

Po Prešove budú behať aj deti s menami Roko a Chimena

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Najčastejšími menami novorodencov boli u dievčat Mária, Anna, Kristína, Sofia, Ema či Natália.

Prešov 13. januára (TASR) – V minulom roku sa v Prešove narodilo 2619 detí, z toho bol počet chlapcov o 15 vyšší (1317) ako počet dievčat (1302). V porovnaní s rokom 2014 nedošlo v týchto údajoch k výraznej zmene. V roku 2014 bolo narodených 2554 detí a počet chlapcov (1346) bol o 138 vyšší ako počet dievčat (1208). Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová.

Najčastejšími menami novorodencov boli u dievčat Mária, Anna, Kristína, Sofia, Ema či Natália a v prípade chlapcov Dávid, Peter, Tomáš, Samuel, Martin, Adam. Do matričnej knihy boli v minulom roku zapísané aj netradičné mená ako Tia, Tilly, Feriha, Merien, Chimena, Dila a z mužských Roko, Bryan, Džastin, Koray, Dajnis.

Údaje v prípade sobášov za rok 2015 boli porovnateľné s číslami z predošlého roka. V Prešove sa rozhodlo vstúpiť do manželského zväzku 582 párov, čo bolo o 42 viac, ako vlani. Pred oltárom si povedalo svoje áno 419 párov, civilných sobášov bolo 163. S cudzincom uzavrelo manželstvo 31 novomanželov, svojho životného partnera si priviedli z Bulharska, Českej republiky, Filipín, Veľkej Británie, Srbska, Talianska, Rakúska, Talianska, Nemecka, Fínska, Írska, Francúzska, Dánska, USA, Ruska, Bosna a Hercegovina a Rumunska. V 14 prípadoch sa sobáše konali mimo sobášnej miestnosti.

Na matrike evidujú aj úmrtia občanov. V uplynulom roku zomrelo 1496 Prešovčanov, z toho 760 mužov a 736 žien. Je to mierny nárast oproti predošlému roku.

Premiér si nemyslí, že v súčasnosti hrozí pád vlády

Fico zároveň predpokladal, že problémy pri štruktúre poslaneckých klubov, ako mala napríklad SNS, prídu.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) si nemyslí, že v súčasnosti hrozí pád vlády. Nevylúčil však možnosť predčasných parlamentných volieb.

- Námorné jednotky Iránu, Ruska a Číny sa tento týždeň zapoja do vojenského cvičenia pri pobreží Iránu v snahe posilniť spoluprácu, informovali v nedeľu iránske médiá.

- Od štvrtka zomrelo pri bojoch medzi sýrskymi vládnymi jednotkami a prívržencami bývalého prezidenta Bašára Asada už viac ako tisíc ľudí, tvrdí britská ľudskoprávna organizácia.

- Policajti zasahovali pri dopravnej nehode na diaľnici D2 medzi Lozornom a Malackami. Došlo pri nej k prevráteniu auta, ktoré skončilo mimo vozovky.

- Pápež František prežil pokojnú noc v nemocnici a dobre reaguje na liečbu zápalu pľúc, uviedol v nedeľu Vatikán.

- Silné dažde a následné záplavy v argentínskom prístavnom meste Bahía Blanca, vzdialenom asi 635 kilometrov juhozápadne od Buenos Aires, si vyžiadali 13 obetí a prinútili stovky ľudí opustiť svoje domovy, informovali v sobotu miestne úrady.

- Britský kráľ Karol III. vyzval na jednotu a budovanie mostov počas neistých časov, v ktorých sa svet v súčasnosti podľa neho nachádza.

- Turecká polícia zadržala približne 200 demonštrantov zúčastňujúcich sa na pochode Feminist Night March (Feministický nočný pochod) za práva žien v Istanbule, informovali organizátori protestu.

- Silné dažde v meste Pasto na juhozápade Kolumbie spôsobili zosuv pôdy, pre ktorý zahynul najmenej jeden človek, informovali v sobotu tamojšie úrady.

- Najviac ocenení na 32. ročníku odovzdávania cien Český lev získala dobová dráma Vlny režiséra Jiřího Mádla.

- Úplný výpadok elektrickej energie postihol provinciu Lázikíja na pobreží Stredozemného mora na západe Sýrie v dôsledku útokov zvyškov ozbrojencov lojálnych zvrhnutému sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, uviedla v sobotu sýrska štátna tlačová agentúra SANA.

- Pápež František, ktorý bol hospitalizovaný pre zápal pľúc, dobre eaguje na liečbu a pomaly a postupne sa jeho stav zlepšuje, uviedol v sobotu Vatikán.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pred utorkovým stretnutím jeho tímu vyjednávačov so zástupcami Spojených štátov opatne optimistický. Témou stretnutia je ukončenie vojny na Ukrajine.

- Južný Sudán sa po nedávnych konfliktoch na severovýchode krajiny nachádza v "znepokojujúcom úpadku" a hrozí narušenie niekoľkoročného pokroku na ceste k mieru, varovala v sobotu komisia Organizácie spojených národov pre ľudské práva v Južnom Sudáne.

- Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v sobotu ostro kritizoval postup, ktorý opísal ako šikanátorské taktiky. Urobil tak deň po tom, ako prezident USA Donald Trump pohrozil vojenským zásahom proti Iránu.

- Ruský prezident Vladimir Putin "nemá záujem o mier," uviedla v sobotu šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová. Reagovala tak na nočné útoky ruských síl na Ukrajine, pri ktorých zahynulo najmenej 14 ľudí. TASR informuje na základe správ agentúry AFP.

- Nemecký kresťanskodemokratický blok CDU/CSU Friedricha Merza a sociálni demokrati (SPD) súčasného kancelára Olafa Scholza v sobotu oznámili, že "v princípe dosiahli dohodu" o vytvorení vlády. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr DPA a AFP.

- Oproti budove poľského parlamentu vo Varšave v piatok slávnostne otvorili prvé interrupčné centrum v krajine. Od sobotňajšieho sviatku Dňa žien doň budú môcť ženy prísť potratiť pomocou tabletiek samostatne alebo v spoločnosti iných žien.

- Život 18-ročného muža si vyžiadala dopravná nehoda, ktorá sa v obci Radzovce v okrese Lučenec. Mladík, ktorý nebol držiteľom vodičského oprávnenia, sa s vozidlom po náraze do oplotenia rodinného domu prevrátil na bok.