Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Regióny

Slováci a Maďari podpísali dohodu. Týka sa chovu hovädzieho dobytka

Na snímke stádo maďarského stepného dobytka v PD Skarabeus Agro Veľké Raškovce v okrese Michalovce, kde podpísali dohodu Slovenska a Maďarska o spolupráci pri šľachtení a plemenitbe maďarského stepného dobytka 7. júna 2017. Foto: TASR/Roman Hanc

Ide o plemeno vedené ako národný poklad, tzv. hungarikum.

Veľké Raškovce 7. júna (TASR) – Dohoda o spolupráci pri šľachtení a plemenitbe Maďarského stepného dobytka položí základ pre jeho rozvoj na Slovensku. Vo Veľkých Raškovciach v Michalovskom okrese ju dnes podpísali slovenské a maďarské zväzy chovateľov.

V Maďarsku je toto plemeno vedené ako národný poklad, tzv. hungarikum. "Ako také má mimoriadne prísne pravidlá pri uznaní plemenitby mimo domova. Dohoda má zabezpečiť, aby aj chovatelia na Slovensku mohli pri dodržaní prísnych pravidiel odchovať plemenné zvieratá. Aby plemenná kniha vedená v Maďarsku uznala ich pôvod," uviedol na dnešnom brífingu štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriel Csicsai, ktorý dohodu inicioval.

Plemeno sa podľa jeho slov chová na Slovensku hlavne v južných častiach. Jeho využitie je, ako tvrdí, dlhodobo podceňované. "Vzhľadom na to, že Slovensko má dosť veľa tzv. nerozvinutých oblastí, kde, žiaľ, nie je nič možné robiť len poľnohospodárstvo, v týchto oblastiach, myslíme si, že by bolo možné nasadiť nenáročný dobytok," priblížil možnosti. Okrem iného by si ľudia, ako tvrdí Csicsai, vedeli produkovať materiál na obchodovanie.

Predseda predstavenstva Zväzu chovateľov mäsového dobytka na Slovensku Vladislav Paľurik pri tejto príležitosti uviedol, že Slovensko nemá výrazné plemeno mäsového typu. "My ako zväz evidujeme 14 mäsových plemien," doplnil s tým, že ide zväčša o dovezené zvieratá. "Naše národné plemená sú slovenský strakatý a slovenský pinzgauský dobytok," doplnil. Myslí si, že domáce obyvateľstvo je potrebné naučiť konzumovať hovädzie mäso, ponúknuť mu prijateľnú cenu, čím sa zväčší aj jeho odbyt.

Ku koncu minulého tisícročia toto plemeno skoro úplne vymizlo z pôvodných južných častí Slovenska. Pozitíva vidieť v zdravotnom stave, dlhovekosti 20 a viac rokov, reprodukcii - každý rok jedno tela i nenáročnosti, vďaka čomu sa chová celoročne pod holým nebom. Dokáže zužitkovať aj nekvalitný porast, vyhovuje aj menej skúseným, prípadne začínajúcim chovateľom. V súčasnosti sa na Slovensku realizuje niekoľko projektov na záchranu a revitalizáciu pôvodnej biodiverzity, kde hlavnú úlohu zohráva práve tento stepný dobytok.






mzd von

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.