Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. január 2025Meniny má Radovan
< sekcia Regióny

Sudca: Výpoveď, ktorú dalo NLC svojej pracovníčke, je neplatná

Ilustračné foto Foto: TASR

Súd zároveň považuje výpoveď danú Národným lesníckym centrom docentke Petrášovej ako diskriminačnú.

Zvolen 17. marca (TASR) - Sudca Okresného súdu vo Zvolene dnes vyriekol rozsudok v dlhoročnom spore medzi Národným lesníckym centrom (NLC) vo Zvolene a jeho bývalou pracovníčkou Vierou Petrášovou. Výpoveď, ktorú dostala od centra ešte v marci 2009, je podľa jeho výroku neplatná.

Súd zároveň považuje výpoveď danú NLC docentke Petrášovej ako diskriminačnú. Voči rozsudku je možné sa odvolať do 15 dní od jeho doručenia. Zástupcovia NLC na vynesení rozsudku neboli prítomní.

Petrášová po vynesení rozsudku neskrývala radosť. Toto rozhodnutie súdu vníma ako zadosťučinenie, po takmer osem rokov vlečúcom sa spore. Zároveň ale vyjadrila obavy, že ak sa lesnícke centrum odvolá, celý spor môže trvať opäť ďalších niekoľko rokov.

Docentka Petrášová dostala výpoveď pre nadbytočnosť po tom, ako odmietla pristúpiť na zmenu pracovnej zmluvy. S tým bolo spojené zníženie mzdy a obmedzenia vo vzťahu k jej právu samostatne vedecky pracovať a predkladať a koordinovať projekty. Návrh na zmenu pracovnej zmluvy jej zamestnávateľ dal po tom, ako odmietol predložiť Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) jej dva projekty. Pritom iný projekt jej kolegu vedenie NLC do PPA posunulo. Nepredložením projektov docentky Petrášovej prišlo NLC približne o štyri milióny vtedajších slovenských korún.

Petrášová, ktorá je v odborných lesníckych kruhoch považovaná za špičkovú odborníčku, sa potom, ako dostala od NLC výpoveď, obrátila na súd. Ten rozhodol v jej prospech, čo sa týka neplatnosti výpovede. Nezaoberal sa však jej tvrdením, že hlavným dôvodom výpovede bola jej diskriminácia na pracovisku. Otázkou diskriminácie, ako dôvodu výpovede, sa nezaoberal ani odvolací Krajský súd v Banskej Bystrici. Až Najvyšší súd SR v roku 2015 konštatoval, že ak žalobkyňa ako dôvod neplatnosti výpovede uvádza diskrimináciu, mali sa tým oba súdy zaoberať. Pojednávanie sa preto opäť dostalo na začiatok.

Ako dnes, po vynesení rozsudku pre TASR uviedla právna zástupkyňa žalobkyne Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť, jej klientke nejde len o majetkovú ujmu, ktorú výpoveďou utrpela, ale aj o ujmu nemajetkovú. "Budeme žiadať o náhradu mzdy v celom rozsahu až doteraz," povedala. Petrášová si zároveň bude v inom konaní uplatňovať nárok za nemajetkovú ujmu. Debrecéniová hovorí o sume, ktorá dohromady môže dosiahnuť 100.000 eur.

Ako TASR povedal generálny riaditeľ NLC Ľuboš Halvoň, dnešné rozhodnutie súdu rešpektujú. Ďalší postup zvolí centrum až po tom, ako sa oboznámi z celým rozsudkom. Ako však pripomenul, NLC využije všetky právne kroky na svoju obranu.

Petrášová už jeden diskriminačný spor s NLC ako zamestnávateľom vyhrala. Bolo to v roku 2003. Vtedy jej súdy dali za pravdu, že centrum jej neoprávnene zobralo víťazný štátny výskumný projekt a dalo ho mužovi s nižšou kvalifikáciou, ktorý tému výskumnej úlohy nikdy neriešil.