Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. máj 2025Meniny má Žigmund
< sekcia Regióny

Miesta Rákociho slávy lákajú na návštevu i poznávanie histórie

Návštevníci na hrade, ilustračné foto. Foto: TASR/T.Doboš

Hrady, zámky a múzeá na území Ukrajiny, Slovenska a Maďarska prepojila nevšedná poznávacia trasa.

Košice 25. apríla (TASR) - Hrady, zámky a múzeá na území Ukrajiny, Slovenska a Maďarska prepojila nevšedná poznávacia trasa. Nesie meno po významnom sedmohradskom kniežati Františkovi II. Rákocim, ktorý bol vodcom posledného a najväčšieho protihabsburského povstania. Otvorený boj proti Viedni viedol v rokoch 1703 až 1711.

Rákoci, známy tiež ako knieža Svätej ríše rímskej, zapojil do posledného z radu protihabsburských odbojov ľudí z rôznych kútov krajiny a zo všetkých spoločenských vrstiev. Pridal sa k nemu aj neskorší zbojník Juraj Jánošík. Po úspešných ťaženiach ovládol Rákoci na niekoľko rokov Sedmohradsko a celé územie dnešného Slovenska. V bitke pri Trenčíne v roku 1708 však utrpel zdrvujúcu porážku od cisárskych vojsk, čo neskôr viedlo k potlačeniu povstania.

So životom urodzeného šľachtica je spätých viacero pamiatok na územiach Ukrajiny, Maďarska a Slovenska. Neobyčajný poznávací výlet po stopách Rákociho slávy možno začať napríklad v meste Košice. V areáli tunajšej Katovej bašty stojí kópia domu z tureckého Rodošta, kde prežilo knieža posledné roky svojho života ako exulant. Rákociho pamätný dom prešiel nedávno rozsiahlou renováciou. Financovalo ju Východoslovenské múzeum z prostriedkov cezhraničného projektu, do ktorého sa zapojilo s viacerými partnermi z Ukrajiny a Maďarska.

Vynovená košická expozícia prezentuje množstvo obrazov, dobových zbraní, artefaktov zo života kniežaťa, ale aj predmetov, ktoré sám zhotovil. "Múzeum ponúka pohľad na Rákociho ako významnú postavu uhorských dejín, no predstavuje ho zároveň aj ako manuálne zručného človeka. V posledných rokoch svojho exilu sa totiž venoval tesárčine a tokárskemu remeslu," približuje Slavomír Szabó, autor bedekru o Rákociho pamiatkach na Slovensku.

Košice mali v časoch posledného stavovského povstania pre knieža a jemu oddaných vojakov - kurucov, strategický význam. Stála tu jedna z najväčších delolejární v krajine, mlyny na pušný prach a dielne na výrobu rôzneho vojenského materiálu. Rákoci na Košice údajne v exile spomínal ako na "posledné verné mesto". Metropola východného Slovenska je aj miestom jeho posledného odpočinku. Pozostatky šľachtica, jeho matky Heleny Zrínskej a Rákociho druhov sú od roku 1906 uložené v krypte Dómu sv. Alžbety, kde boli prevezené z územia dnešného Turecka.

Obec Borša môže byť po Košiciach ďalšou zastávkou pri putovaní za Rákocim. Práve v tamojšom kaštieli sa v roku 1676 narodil. Vnútorné expozície približujú osobnosť šľachtica, jeho slávny rod ako aj históriu uvedenej pamiatky. Areál prišiel nedávno počas požiaru o mohutnú vŕbu. Povráva sa, že ju pred vyše 300 rokmi zasadil ako malé dieťa samotný Rákoci. Miestom spomienok na knieža je aj neďaleký Sarospatak, ktorý môže byť ďalšou zastávkou po Borši. Dominantou maďarského mestečka je miestny hrad, v ktorom sa nachádza múzeum rodu Rákociovcov. "V areáli pribudla nedávno kovolejárska dielňa, prezentujúca, ako sa v minulosti vyrábali delá - najťažšia bojová technika kuruckých vojsk," pripomína Szabó.

V mestečku Činadijevo stojí nížinný hrad, ktorý vlastnili Rákociho predkovia v 17. storočí. To sme už ale na Zakarpatskej Ukrajine, kam nás takisto zavedie putovanie po stopách kniežaťa. Stredoveká stavba už stratila svoj pôvodný lesk, no zaujímavá je systémom tajných chodieb, múzeom a čulým kultúrnym životom. Kastelán Oleg Šiškin približuje turistom miestne dejiny, ale aj príbeh lásky, ktorý prežila za múrmi hradu Helena Zrínska s kniežaťom Imrichom Tökölim, neskorším otčimom Františka II. Rákociho. Aj on pozdvihol zbraň proti cisárskemu dvoru vo Viedni. Na čele povstania bojujúceho proti obmedzovaniu stavovských privilégií, násilnej protireformácii či presadzovaniu habsburského absolutizmu, stál v rokoch 1678 až 1687.

S menom H. Zrínskej sa spája aj ďalšie hradné sídlo z neďalekého Mukačeva. Tri roky ho hrdinsky bránila pred cisárskymi vojskami. Ako jediná žena v dejinách získala listinu adname, ktorú jej udelil turecký sultán za jej odvahu, hrdinstvo a česť. Mukačevský hrad známy aj pod označením Palanok patrí k najznámejším a najzachovalejším pamiatkam Zakarpatia. Spomína sa už v dokumentoch z 11. storočia. Jeho priestory a vnútorné expozície prešli nedávno rekonštrukciou, ktorú financoval rovnaký cezhraničný projekt ako košické "Rodošto". Mukačevské sídlo nadobudlo svoju súčasnú podobu práve za vlády Rákociovcov. Má tri nádvoria, z ktorých každé bolo schopné sa samostatne brániť obliehaniu. Cisárskym vojskám sa ho podarilo dobyť v roku 1688 údajne až po tom, čo H. Zrínsku zradil jej vlastný tajomník. Svedkom hrdinstva vtedajšej obrankyne hradu bol aj jej malý syn František II. Rákoci.

Okrem uvedených základných pilierov tematickej cesty Miesta Rákociho slávy sa vo všetkých troch krajinách nachádzajú aj ďalšie pamiatky historickej éry kurucov. „Na Slovensku je to napríklad hrad a kaplnka sv. Kunhuty vo Veľkom Šariši, hrad a kostol sv. Žofie v Zborove či Rákociho palác v Prešove,“ približuje Szabó.

Vráťme sa ešte na Ukrajinu. Počas niekoľkodňového výletu mapujúceho Miesta Rákociho slávy, si mnohí turisti nenechajú ujsť návštevu Užhorodu pri hraniciach so Slovenskom. Ukrajinské mesto láka na nákupy, obľúbené je ale aj pre tamojšie sakrálne pamiatky, múzeá či miestnu kuchyňu. Tatársky biftek, karpatské kukuričné 'fondue' či Rákociho léveš - kyslá polievka, pripravovaná údajne podľa svadobného menu kniežaťa, sú špecialitami jednej z tamojších reštaurácií. Známa je vďaka svojej kuchyni, no i zábavnému areálu plnému recesie a všakovakých bizarností. "Je to reštaurácia, kde sa dá okrem iného aj najesť," hovorí s úsmevom o prevádzke 'Deci u notára' jej majiteľ Pavol Čučka. Posledným prírastkom reštaurácie je Rákociho jedálenská sála.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Apríl je za nami, čo čakať od mája?

Podľa analýzy SHMÚ výrazné až extrémne sucho zasahuje spolu približne 18 % územia, pričom najhoršia situácia je na Považí, Malých Karpatoch, Hornej Nitre, Orave a Turci.

- Ukrajinské ozbrojené sily zajali viacerých občanov Toga, ktorí bojovali na Ukrajine na strane ruskej armády. Uviedli to v piatok úrady tejto malej západoafrickej krajiny, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

- Americký šprintér Fred Kerley sa odhlásil z víkendového mítingu Grand Slam Track v Miami. Polícia zatkla 29-ročného športovca v súvislosti s obvineniami z ublíženia na zdraví.

- Do skupiny ľudí v centre mesta Stuttgart na juhozápade Nemecka narazilo v piatok auto, zranenia utrpeli najmenej traja ľudia. Vodiča na mieste zadržali.

- Futbalisti Tatrana Prešov oslavujú postup do najvyššej slovenskej súťaže, kde sa predstavia prvý raz od roku 2018. Účasť v budúcom ročníku Niké ligy majú definitívne istú po zápase 24. kola MONACObet ligy v Šamoríne, v ktorom zvíťazili 2:1.

- Juraj Slafkovský neposilní Slovensko na blížiacich sa hokejových MS vo Švédsku a Dánsku. Informoval o tom novinár kanadského portálu Sportsnet Eric Engels.

- Iránske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že sankcie na obchodných partnerov Teheránu zo strany Spojených štátov neovplyvnia politiku Iránu.

- Pobrežie južného Čile a Argentíny zasiahlo v piatok zemetrasenie s magnitúdou 7,4, oznámila americká geologická služba USGS. Úrady v Čile vydali varovanie pred cunami a vyzvali obyvateľov najjužnejšieho čilského regiónu Magallanes na evakuáciu.

- Mesto Brezno plánuje vybudovať v priebehu tohto roka takmer tri desiatky parkovacích miest. Technické služby (TS) Brezno pokračujú s výstavbou odstavných plôch pre motorové vozidlá na Ulici Fraňa Kráľa a v časti mesta Mazorníkovo.

- Slávnostná prehliadka spojená s požehnaním novostavby štadióna v Prešove - Futbal Tatran Arény (FTA) sa uskutočnila v piatok na poludnie, deň pred jeho oficiálnym otvorením (3. 5.). Požehnanie vykonali zástupcovia rímskokatolíckej, evanjelickej a gréckokatolíckej cirkvi.

- Slovenský triatlonista Richard Varga sa rozhodol vo veku 36 rokov ukončiť svoju profesionálnu kariéru. Jeho posledným podujatím, na ktorom bude reprezentant Slovenska štartovať, bude 18. mája podujatie série Challenge v Šamoríne.

- Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu odcestuje do Talianska. Vzdá tam úctu historickému odkazu generála Milana Rastislava Štefánika. V meste Terst sa stretne s najvyššími predstaviteľmi mesta. Následne v Turíne otvorí Honorárny konzulát SR.

- Belgický futbalista Kevin De Bruyne by sa mohol po skončení sezóny presunúť do zámorskej MLS. Podľa ESPN začal 33-ročný stredopoliar rokovania s tamojším klubom Chicago Fire.

- Polícia eviduje za prvé 3 mesiace tohto roka 47 podvodov na senioroch s celkovou škodou 572.000 eur. Vlani zaznamenali dokopy 125 telefonických podvodov, pričom podvodníkom sa podarilo od seniorov celkovo vylákať vyše 1,5 milióna eur.

- Plošný odstrel 350 medveďov na Slovensku môže vážne ohroziť stabilitu a životaschopnosť medvedej populácie. Varuje pred tým dvadsaťsedem odborníkov z deviatich európskych krajín vo výzve adresovanej ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi (nominant SNS).

- Vatikánski hasiči už na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým kardináli po voľbe prostredníctvom bieleho alebo čierneho dymu svetu oznámia, či zvolili alebo nezvolili nového pápeža.

- V Ružomberku na ceste I/18 sa zrazilo osobné vozidlo s kamiónom, pričom došlo k zraneniu jedného človeka. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Nórsky futbalista Erling Haaland by sa mohol vrátiť do súťažného kolotoča už v nasledujúcich zápasoch. Oznámil to tréner Manchestru City Pep Guardiola.

- V piatok večer od 20.00 h sa až do nedeľného (4. 5.) večera uzavrie úsek diaľnice D1 v smere do Bratislavy od križovatky Senec po Zlaté piesky. Obchádzková trasa bude vedená po ceste I/61 od križovatky Senec smer Bratislava.

- Hokejisti Toronta postúpili do semifinále Východnej konferencie NHL. Maple Leafs zvíťazili v noci na piatok v šiestom štvrťfinálovom dueli na ľade Ottawy 4:2 a rovnakým pomerom vyhrali aj celú sériu 1. kola play off.

- Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny. Zranenia utrpelo najmenej 14 ľudí, uviedol gubernátor Záporožskej oblasti Ivan Fedorov.