Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia

Štúrova cesta od osudného výstrelu do posledného výdychu trvala 21 dní

Ľudovít Štúr na Vtedy.sk Foto: TASR

Vďační Modrania sa mu zo všetkých síl pokúšali pomôcť. Za celý ten čas vždy pri ňom niekto bol.

Bratislava 13. januára (TASR) - Smrť je úžasný majestát. Najviac preto, lebo je nezvratná. A preto zostáva trvalo uchovaná v pamäti potomkov alebo tých, čo boli jej svedkami. O smrti Ľudovíta Štúra máme presné informácie. Z generácie na generáciu sa uchovávajú v našej pamäti a sú v nej trvalo prítomné.

Najvýznamnejší štúrovský prozaik a študent i osobný priateľ Ľudovíta Štúra Janko Kalinčiak bol pri jeho smrteľnom lôžku a zanechal nám toto svedectvo: „Keď sa nám už videlo, že rana sa hojí, nastúpilo prudké zhoršenie, sprevádzané zimnicou a blúznením. 'Je koniec', povedal doktor Gajary. To sa odohralo 12. januára okolo obeda. Pani Rozina poslala chlapcov po mňa, podrektora gymnázia Jána Jaromíra Maiera a po pána farára Daniela Minicha. My traja, lekár Gajary, pán Emres a Rozina s deťmi sme pri zomierajúcom Štúrovi presedeli do neskorého večera, keď vydýchol naposledy. Celé popoludnie a večer bol v bezvedomí, iba tesne pred posledným výdychom sa mu triasli viečka a pootvoril pery, akoby nám chcel niečo povedať. Naklonil som ucho k jeho ústam. Nič som nepočul. Zomrel ticho, pokojne, ukolísaný milosrdným bezvedomím. Dotĺklo utrápené srdce veľkého Slováka a Slovana, skončila sa životná púť nášho Ľudovíta. Rozina otvorila okno, my sme sa zahĺbili do modlitieb a zotrvali sme v nich do svitania.“

Štúrova cesta od osudného výstrelu do posledného výdychu trvala 21 dní. Vďační Modrania sa mu zo všetkých síl pokúšali pomôcť. Za celý ten čas vždy pri ňom niekto bol. Striedali sa pri ňom najmä Štúrov oddaný priateľ Daniel Lačný a jeho blízki známi - Jozef Kuchta, Ondrej Lauda a Michal Hýl.

Daniel Lačný bol v Modre „pravou rukou“ Ľudovíta Štúra. Chodieval s ním na poľovačky, keď bolo treba, robil mu furmana a vypomáhal pri remeselných prácach. Sprevádzal ho aj počas poslednej návštevy kniežaťa Michala III. Obrenoviča v Ivanke pri Dunaji a trpezlivo naň čakal v miestnom hostinci. Profesiou bol debnársky majster. Niekoľko rokov študoval na modranskom gymnáziu, no štúdium zo sociálnych dôvodov nedokončil. No ako píše literárny historik Jozef Hvišč v knihe Kam zrak nedosiahne, „vyznačoval sa prirodzenou inteligenciou a rozhľadom v národných a kultúrnych veciach.“ Tieto skutočnosti spôsobili, že ako laický svedok bol aj pri pitve tela Ľudovíta Štúra. Zanechal nám o tom nasledujúce svedectvo: „Od pŕs počnúc na celom drieku Štúr mal pekné, čisté mäso. Ale keď pitvali ranené miesto na nohe, mäso bolo čierne a kosť horného stehna od jablka nadol rozštiepená.“

Jozef Miloslav Hurban neskôr v spomienkach napísal: „V najkrajšej sile muža mladého dokonal svoj beh v meste, ktoré si jeho obrazotvornosť dávno označila za čierne. Čiernymi boli tie dni jeho veľkých bolestí, ktoré zniesol následkom smrteľnej rany, lebo ani vybrať ju nedôverovali, ani k amputácii prikročiť sa neodvážili lekári.“

Pravdepodobne na základe tejto spomienky si Jaroslav Rezník st. v knihe Túry do literatúry myslí, že „je možné, že Ľ. Štúr žiadosťou, aby mu lekár natiahol poranenú nohu, urýchlil svoj skon o niekoľko dní. No smrť si tým nezapríčinil. V tej chvíli a v tej dobe bola už neodvratná. Vtedajšia medicína mu pomôcť nevedela.“ Je to, žiaľ, pravda, pretože z pohľadu dnešnej medicíny a za predpokladu rýchleho zákroku, Štúrovo zranenie bolo viac-menej banálne.

No a nám, už dosť vzdialeným potomkom, nezostáva nič len v tichu svojho svedomia pokúsiť sa odpovedať na otázku: „Ako je možné, čo za kliatba visí nad nami, keď sme troch najväčších mužov národa - Štúra, Štefánika a Dubčeka nedokázali uchrániť pred ich tragickými koncami?

Rezort práce predloží zákon o investovaní majetku z 2. piliera

Chceme umožniť, aby sa peniaze z druhého piliera investovali aj na území Slovenska, momentálne je hodnota majetku v druhom pilieri približne okolo 17 miliárd eur, uviedol Tomáš.

,aktualizované 

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží na vládu zákon, ktorým chce umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z 2. piliera do infraštrukturálnych projektov.

- Prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR sa v nedeľu (6.4.) v noci vyhrážali umiestnením bomby v byte. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka takéto prejavy neznášanlivosti dôrazne odmieta.

- Francúzska polícia zmarila prípravy teroristického útoku, ktorý sa mal odohrať podľa scenára podobného teroristickým atentátom z 13. novembra 2015. V súvislosti s týmto prípadom polícia zadržala dvoch mužov.

- Zbierka Deň narcisov určená na pomoc pacientom s rakovinou sa bude v uliciach Slovenska konať vo štvrtok 10. apríla. Prispieť inou formou sa dá už od pondelka.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) uplynulý týždeň zasahovali pri požiaroch 231-krát, najviac v Košickom kraji (58). Celkovo vykonali 754 zásahov.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.

- Hokejisti Montrealu zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade Nashvillu 2:1 a posilnili si pozíciu v boji o play off.

- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou vyjadrili v nedeľu hlboké znepokojenie nad nedávnymi rozsiahlymi vojenskými cvičeniami Číny v blízkosti Taiwanu, ktoré označili za provokáciu.

- Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh.

- Približne desať projektilov bolo v nedeľu večer okolo 21.00 h miestneho času (20.00 h SELČ) vypálených z palestínskeho Pásma Gazy na územie Izraela. Väčšinu z nich sa podarilo zlikvidovať, oznámila izraelská armáda.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu večer poveril málo známeho profesora medicíny Djura Macuta zostavením vlády, ktorú by mal do 18. apríla potvrdiť aj parlament.

- Vo veku 29 rokov zomrela v nedeľu na rakovinu česká speváčka a herečka Anna Slováčková, dcéra speváčky a herečky Dagmar Patrasovej a saxofonistu Felixa Slováčka. Informoval o tom server denníka Blesk, ktorému to potvrdil samotný Slováček, ako aj portál denikn.cz.

- Zvolenskí hokejisti prehrali tretí semifinálový zápas play off Tipos extraligy. Doma nestačili na Košice po výsledku 1:4.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu odsúdil pokračujúce ruské útoky na Ukrajinu, ktoré podľa neho svedčia o nedostatočnom medzinárodnom tlaku na Moskvu.

- Na približne 93 veľkých farmách v blízkosti ohnísk nákazy slintačky a krívačky sa od budúceho týždňa vykonajú vstupné kontroly zamerané na dodržiavanie aktuálne platných nariadení.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v nedeľu svoj 895. gól v základnej časti zámorskej NHL a prekonal tým historický rekord.

- Aktuálne nie je evidované podozrenie na rozšírenie slintačky do ďalších ohnísk. Po nedeľnom zasadnutí Ústredného krízového štábu o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Za prioritu považuje zabrániť prípadnému rozšíreniu nákazy.

- Rakúsky CBRN dekontaminačný modul ukončil v nedeľu činnosť pri slintačke a krívačke na území SR. Pôsobil tu od 26. marca. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR na svojom webe.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa, platiť budú od nedele 22.00 h do pondelka (7. 4.) 8.00 h.

- Hasiči v Severnom Írsku likvidujú následky rozsiahleho požiaru, ktorý v noci na nedeľu zachvátil lesné porasty v juhovýchodnej časti tejto zeme Spojeného kráľovstva, zatiaľ čo narastajú obavy z nezvyčajne teplého a suchého počasia.