80. výročie oslobodenia
Všetky správy
Festival odštartuje v piatok 28. júla Poetický večer nováčikov v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici.
Mária Rapošová zmapovala všetky v súčasnosti dostupné pomníky a pamätníky na túto osobnosť našej národnej histórie.
Spisovateľ, básnik, redaktor Svetozár Hurban Vajanský bol výraznou postavou slovenskej kultúry, národného a politického života druhej polovice 19. storočia.
Osobnosti S. H. Vajanského sa venuje v hutnej monografii Eva Fordinálová. Autorke sa podarilo odkliať osobnosť významného spisovateľa, politika a publicistu.
Vajanského tvorba, prozaická i poetická, rovnako aj korešpondencia s osobnosťami, zaujala mnohých vydavateľov.
V polemike nad dielom barda slovenskej literatúru S. H. Vajanského sa stretli dve osobnosti, mladý esejista A. Matuška a literárny vedec Ivan Kusý.
Dvorným fotografom Hurbanovcov v Martine bol maliar, dramatik, režisér a fotograf Pavol Socháň, rodák z Liptovského Mikuláša.
Prvou umelou perokresbou jeho tváre je portrét od českého maliara, vyhľadávaného portrétistu Jana Vilímka.
Štefan Moyses získal silné národné povedomie už ako študent bohosloveckého seminára v Trnave a niesol si ho po celý život. Neskôr pozorne sledoval úsilie mladých štúrovcov na lýceu v Bratislave.
Cenu za literárnu kritiku a históriu si prevzala jediná laureátka Eva Fordinálová. Je to za príspevky Odklínanie Vajanského a Vajanského Kotlín.
Prvý monografický pokus o hodnotenie života a diela otca a syna Hurbanovcov sa objavuje po smrti S. H. Vajanského z pera Alberta Pražáka a má názov Hurbanovia vo väzeniach.
Vzácna nástenka je v depozite Matice slovenskej a možno raz bude sprístupnená v expozícii Slovenského národného literárneho múzea v prvej budove Matice slovenskej.
Smrť S. H. Vajanského hlboko zasiahla národne uvedomelú slovenskú inteligenciu. Svoje pocity vyjadrili básnik P. O. Hviezdoslav i prozaik Janko Jesenský.
Prvé náznaky, že odchádza popredná osobnosť slovenskej kultúry "baťko" Vajanský, prišli v roku 1915.
S.H. Vajanský vždy vnímal Slovákov ako rovnoprávneho partnera všetkých európskych národov a považoval to za prvý predpoklad jeho dôstojnosti.
Počas prvej svetovej vojny bol S. Vajanský na uhorských tzv. proskribčných listinách - zoznamoch podozrivých slovenských národných činiteľov.
Baťko S.H. Vajanský v jednom z úvodníkov Národných novín apeloval na zintenzívnenie vzdelávacieho procesu na Slovensku, aby bolo viac vzdelaných ľudí.
Pred prvou svetovou vojnou bol Vajanský veľmi činný v národnom živote, navštívil aj Rusko. Nevedel, že z Rakúsko-Uhorska a Ruska budú nepriatelia na bojovom poli.
Na diskusii odznelo, že u Vajanského je obdivuhodný a nasledovania hodný určite jeho zápal za dobrú vec. Či za národ alebo národno-obranný zápas.
Záujmy a činnosť S. H. Vajanského oplyvnilo jeho vzdelávanie na nemeckých školách, perfektné ovládanie niekoľkých jazykov, cesty po Európe i Rusku a intenzívny záujem o literatúru a umenie vôbec.
Vajanský svojím dielom zapájal slovenskú duchovnú kultúru do európskeho myšlienkového prúdu.
Audienciu u cára vybavil pre S.H. Vajanského talentovaný a jazykovo zdatný Slovák s výborným postavením v Rusku - Vladimír Krivoš.
Poézia Ivana Krasku bola podľa S.H. Vajanského hravá, plná obrazov a zvukov.
Svetozár Hurban Vajanský vstúpil do siedmej dekády svojho života stále plný síl a veľmi úspešne.
Rok 1907 priniesol poprednej osobnosti slovenského národného života S.H. Vajanskému oslavu životného jubilea aj potrebu vyjadriť postoj k masakre pokojne protestujúcich občanov v Černovej.
Keď sa začal proces s Andrejom Hlinkom, Svetozár Hurban Vajanský napísal do Národných novín protestný článok pod názvom Ružomberský kriminálny proces proti Andrejovi Hlinkovi a jeho spoločníkom.
V roku 1905 zomrela matka S.H. Vajanského a kapitán slovenských dobrovoľníkov z rokov povstania v Uhorsku Ján Francisci, ktorého Vajanský veľmi obdivoval.
Svetozár Hurban Vajanský bol výraznou postavou slovenskej kultúry, národného a politického života druhej polovice 19. storočia.
Začiatkom augusta 1904 predsedal valnému zhromaždeniu ženského spolku Živena a predniesol tam správu o činnosti spolku.
Na Treťom kongrese slovanských novinárov v Dubrovníku si Vajanský totiž postrehol sociálny a intelektuálny pohyb na Balkáne a vo viacerých publicistických poznámkach naznačil, že zmena sa začne tam.
Román v troch častiach, Kotlín, Vajanský dokončil 23. augusta 1901. Román vyvolal búrku priaznivých i negatívnych a vo viacerých prípadoch aj bezočivých ohlasov.
Prázdninové dvojčíslo polemizuje s výrokom Rakúšana, ktorý tvrdí, že národy združené v EÚ by nemali trvať na vlastnej kultúre, a to v mene zachovania pokoja, lebo národ a národné kultúry sú len konštrukty.
S.H. Vajanský si veľmi vážil práce prvých žien v slovenskej literárnej obci a osobností - B. Slančíkovej-Timravy, Ľ. Podjavorinskej a E. Maróthy-Šoltésovej.
Mladí spisovatelia mali výhrady voči konzervatívnej politickej orientácii martinského centra na čele so S. H. Vajanským.
Začiatkom roku 1897 sa Vajanský dožil päťdesiatky. K jubileu dostal stovky pozdravných telegramov, listov i pohľadníc zo Slovenska i zo zahraničia.
Svedčia o tom kultúrne, spoločenské, intelektuálne i politické kontakty Svetozára Hurbana Vajanského s osobnosťami Ruska i Česka.
Do sveta sa možno dostať len cez národné, čiže jedinečné, neopakovateľné. Tento fakt je príznačný aj pre Vajanského literárnu tvorbu.
Krátko pred Vianocami, 17. a 18. decembra bol odsúdený na jeden rok väzenia, 300 zlatých pokuty a na zaplatenie súdnych trov vo výške 257 zlatých a 50 grajciarov.
Zbierka Verše, podobne ako Vajanského debut Tatry a more, mala veľký ohlas.
Celá Vajanského rodina prišla do meste pri príležitosti dvoch významných kultúrnych udalostí.
Chovatelia dobytka, ktorých ovplyvnila nákaza slintačky a krívačky, budú podľa slov ministra odškodnení z európskych a národných zdrojov.
- Niekdajší nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v rozhovore pre brémske noviny Weser-Kurier navrhol ponúknuť Kanade možnosť čiastočného členstva v Európskej únii (EÚ).
- Strana SaS do budúcnosti odmietla povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD a Republikou. Rozhodli o tom delegáti 21. kongresu strany.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval veľvyslanectvo Spojených štátov v Kyjeve pre podľa neho neadekvátne vyjadrenie ohľadom piatkových útokov Ruska v meste Kryvyj Rih, pri ktorom zahynulo 18 ľudí.
- Slovenské športové lezkyne Martina Buršíková a Lea Slobodová uspeli v kvalifikácii Európskeho pohára v olympijskej disciplíne bouldering v Ríme, kde postúpili do nedeľňajšieho semifinále.
- Z dôvodu geodetických meraní uzatvoria v nedeľu 6. apríla na hodinu most v Hlohovci. Chodci, cyklisti a záchranné zložky budú mať prejazd povolený.
- Španielska polícia oznámila, že rozbila gang napojený na motorkársky klub Hells Angels (HAMC), ktorý z Južnej Ameriky pašoval do Európy kokaín cez prístav vo Valencii. Pri akcii zaistila približne tonu tejto drogy.
- V Nemecku sa čoraz viac liekov nakupuje cez internet. Online lekárne dosiahli za prvé tri mesiace tohto roka obrat 423,1 milióna eur, čo bolo o 7,8 % viac ako v rovnakom období minulého roka.
- Senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye vyhlásil, že "urobili všetko, čo bolo možné“ pre návrat Mali, Burkiny Faso a Nigeru do Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS).
- Na Slovensku sa uskutoční historicky prvé začlenenie rytierov a dám do Rádu Božieho hrobu. Slávnosť sa začne v trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa predpoludním aj za účasti veľmajstra rádu, kardinála Fernanda Filoniho.
- Slovenská národná strana (SNS) navrhne na koaličnej rade zrušenie transakčnej dane. Ak neuspeje, bude trvať na jej úpravách. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.
- V Iliavčianskej doline pri tenisových kurtoch bol spozorovaný medveď. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.
- Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) uvedie dnes na svojej scéne v bratislavských Rusovciach premiéru dvoch tanečných diel na hudbu Igora Stravinského.
- Opozičná strana SaS bude v sobotu na svojom kongrese v Bratislave voliť členov do republikovej rady, rozhodcovskej komisie a revíznej komisie. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.
- Väčšina nemeckej verejnosti podporuje zákaz predaja oxidu dusného maloletým. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v sobotu zverejnila zdravotná poisťovňa.
- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v noci na sobotu svoj 893. a 894. gól v základnej časti zámorskej NHL a vyrovnal historický rekord Waynea Gretzkého.
- Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou hnutia Igora Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.
- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.
- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).
- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.
- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.
Priame prenosy z Národnej rady
zobraziť viac