Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Slovensko

Južná Kórea zastavila predaj 80 modelov z produkcie VW

Volkswagen Slovakia Foto: TASR/Martin Baumann

Dôvodom je emisný škandál, ktorý otriasol celým svetom a poškodil reputáciu automobilky. Volkswagen označil rozhodnutie juhokórejských úradov za veľmi prísne.

Soul 2. augusta (TASR) - Južná Kórea zastavila predaj 80 modelov z produkcie nemeckého automobilového koncernu Volkswagen (VW). Dôvodom je emisný škandál, ktorý otriasol celým svetom a poškodil reputáciu automobilky. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Vláda v Južnej Kórei zrušila certifikáty na 80 modelových variácií značiek VW, Audi a Bentley a udelila Volkswagenu pokutu 17,8 miliardy wonov (14,4 milióna eur) za falšovanie emisných testov aj testov hlučnosti.

VW, ktorý je najväčším výrobcom áut v Európe, pritom pred vypuknutím škandálu v predchádzajúcich piatich rokoch dokázal viac ako strojnásobiť tržby v Južnej Kórei.

Volkswagen označil rozhodnutie juhokórejských úradov za veľmi prísne a uviedol, že zváži právne kroky.

Ministerstvo životného prostredia v Soule odobralo certifikát 83.000 modelom VW, Audi a Bentley. No zatiaľ čo pre značku VW je Južná Kórea relatívne malým trhom, pre luxusné modely Audi a Bentley predstavuje táto krajina jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov.

Hrozba pre VW

VW hrozí, že mu potrvá celé mesiace, kým znova získa certifikáty a vráti svoje modely do autosalónov. Udelenie certifikátu zvyčajne trvá tri mesiace, ale v prípade VW budú úrady oveľa prísnejšie.

Samotný koncern VW koncom júla oznámil, že zastaví predaj väčšiny svojich modelov v Južnej Kórei.

Volkswagenom vlani otriasol emisný škandál, tzv. dieselgate, najväčší v histórii firmy. Americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) totiž vlani v septembri obvinila VW, že do takmer 600.000 dieselových vozidiel v USA nainštaloval softvér, ktorý počas testov umožňoval zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka. VW neskôr priznal, že vo svete jazdí približne 11 miliónov áut s takýmto softvérom.

Juhokórejská prokuratúra obvinila VW z falšovania emisných testov a predložila ministerstvu životného prostredia zoznam modelov, ktorých sa to týka. A ministerstvo po dokončení previerky odobralo certifikáty väčšine modelov z produkcie VW, čo znamená zákaz ich predaja v krajine.

Fico a Plenkovič hovorili o plyne, ocenili posilnenie spolupráce

Fico a Plenkovič sa počas rozhovorov zhodli na viacerých otázkach vrátane potreby posilňovať vzájomný obchod a spolupráce v oblasti nelegálnej migrácie.

- Bývalý vodný slalomár Alexander Slafkovský odstúpil z funkcie predsedu Komisie športu sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. Na poste pôsobil od 8. marca.

- Vysoko rizikové zápasy talianskej Serie A sa v ďalšej sezóne nebudú hrávať vo večerných termínoch. V stredu to oznámilo tamojšie ministerstvo vnútra, ktoré tak reagovalo na víkendové násilnosti futbalových fanúšikov počas rímskeho derby.

- Polícia zadržala obvineného Daniela B., ktorý čelí podozreniam zo spáchania viacerých trestných činov extrémizmu. Pre TASR to potvrdil hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff.

- Ruský prezident Vladimir Putin bude vo štvrtok s katarským emirom Tamímom bin Hamadom Ál Sáním rokovať o situácii na Ukrajine a na Blízkom východe, uviedol Kremeľ.

- Množstvo podnikateľov v súčasnosti poukazuje na to, ako musia odvádzať tisícky eur mesačne na transakčnú daň, ktoré potom nemôžu ísť na mzdy zamestnancov. Zdôraznilo to v stredu na tlačovej konferencii Progresívne Slovensko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli novelu rokovacieho poriadku parlamentu z dielne opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Polícia evidovala v súvislosti s utorkovým (15. 4.) futbalovým zápasom medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava desať incidentov, ktoré zadokumentovala ako priestupky.

- Medziročný rast inflácie v eurozóne sa v marci 2025 mierne spomalil na 2,2 % z 2,3 % vo februári.

- Opozičná strana SaS žiada koalíciu, aby z rokovania v Národnej rade SR stiahla novelu zákona o neziskových organizáciách alebo ju pri hlasovaní nepodporila.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plánuje predstaviť nový program poskytovania peňazí nelegálnym imigrantom výmenou za ich dobrovoľný odchod zo Spojených štátov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie diskusiou o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR z dielne opozičného hnutia Slovensko.

- Futbalisti Manchestru United chcú natiahnuť sériu bez prehry v tejto sezóne Európskej ligy (EL) už na dvanásť zápasov.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v stredu ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Chorvátska, kde sa stretne s najvyššími predstaviteľmi krajiny, informuje spravodajca TASR.

- Hasiči zasahovali v stredu ráno pri požiari elektrickej kolobežky v pivničných priestoroch bytového domu na Ulici Československej armády v Košiciach.

- Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) opäť pripravuje budovanie protipovodňových opatrení na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina. TASR o tom informoval hovorca SVP Marián Bocák.

- Hokejisti Minnesoty a St. Louis získali záverečné 2 miestenky do play off v Západnej konferencii NHL. Oba tímy o tom rozhodli vo svojom záverečnom zápase v základnej časti v sezóne, Wild zvíťazili v noci na stredu nad Aneheimom 3:2 po predĺžení a Blues nad Utahom 6:1.

- Peruánsky súd v utorok poslal exprezidenta Ollantu Humalu i jeho manželku Nadine Herediovú na 15 rokov do väzenia. Obaja boli obvinení z prijímania nezákonných finančných prostriedkov na úspešnú volebnú kampaň v roku 2011 od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht.

- Rozpočtový úrad Bieleho domu navrhol zrušiť financovanie mierových misií OSN s odvolaním sa na neúspechy operácií v Mali, Libanone a Konžskej demokratickej republike. Vyplýva to z interných dokumentov, ktoré má k dispozícií agentúra Reuters.

- V ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok pokračovali rokovania, ktorých cieľom je doladiť návrh prelomovej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim.

- Irán musí v rámci prípadnej novej jadrovej dohody úplne zastaviť obohacovanie uránu, uviedol v utorok osobitný vyslanec amerického prezidenta pre Blízky východ Steve Witkoff.