Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Slovensko

Béla Bugár: Obmedzenie výrokovej imunity je gordický uzol

Na archívnej snímke predseda Most-Híd Béla Bugár. Foto: TASR - Jakub Kotian

Mali by sme byť opatrnejší, lebo ak zoberieme výrokovú imunitu úplne, stačí, ak tu niekto spomenie nejaký podnik či podnikateľa a okamžite bude niesť trestnoprávnu zodpovednosť, tvrdí Bugár.

Bratislava 9. apríla (TASR) - Problematika obmedzenia výrokovej imunity poslancov tak, aby v pléne Národnej rady SR nemohli beztrestne zaznievať xenofóbne či rasistické výroky, je gordický uzol. Pre TASR to povedal líder koaličného Mosta-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár.

O potrebe obmedzenia indemnity už viackrát hovoril šéf Mandátového a imunitného výboru NR SR Richard Raši (Smer-SD), ktorý riešil nenávistné výroky poslancov ĽSNS. Keďže platí výroková imunita, maximálnou sankciou voči nim je pokuta 1000 eur.

"Mali by sme byť opatrnejší, lebo ak zoberieme výrokovú imunitu úplne, stačí, ak tu niekto spomenie nejaký podnik či podnikateľa a okamžite bude niesť trestnoprávnu zodpovednosť. Preto rozmýšľame, že áno, nebolo by to zlé, ale musíme si byť istí, či neurobíme ešte horšie," povedal Bugár.

Podľa jeho slov je totiž na stole otázka, či sa dá výroková imunita obmedziť. "Nevidel som nikde v Európe, žeby bola obmedzená spôsobom, že sa niektorých vecí týka a iných nie. Toto musíme preskúmať. Každý hovorí, že ak, tak treba zobrať celú indemnitu. Je to gordický uzol," uzavrel s tým, že o problematike sa už radil aj s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd).

Jej hovorca Peter Bubla pre TASR potvrdil, že niektorí poslanci so Žitňanskou na túto tému komunikujú. "Osobne to považuje za právne aj politicky ťažkú otázku, ktorá má isté ratio, ale prináša aj viaceré riziká. To politické rozhodnutie musí zrejme padnúť v prvom rade medzi poslancami v parlamente. V každom prípade, keď to bude aktuálne, ministerstvo spravodlivosti je, samozrejme, pripravené prispieť aj do právneho riešenia," povedal Bubla.

Raši nedávno povedal, že kotlebovci zneužívajú výrokovú imunitu poslancov na šírenie svojich xenofóbnych názorov. Je preto podľa jeho slov na mieste zamyslieť sa nad jej obmedzením.

Poslancov ĽSNS zároveň vyzval, aby imunitu nezneužívali a svoje xenofóbne reči hovorili aj mimo parlamentu, kde za ne môžu byť stíhaní. V parlamente im hrozí maximálne pokuta 1000 eur. "Ak ste si istí o svojej pravde v týchto výrokoch, nezneužívajte parlament. Vyjdite von, povedzte to tam a potom nech rozhodne súd. Tu ste majstri sveta a vonku si dávate pozor, aby ste nepovedali niečo, za čo vás môžu potrestať," odkázal kotlebovcom Raši.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.