Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Slovensko

BERÉNYI: Diplomaticky povedané, voľby dopadli zvláštne. Teda šokujúco

József Berényi v TABLET.TV Foto: TABLET.TV

Tradičné strany stratili voličov. A netradičné strany, ako napríklad OĽaNO, ale aj SaS a Boris Kollár, získali viac ako sa predpokladalo. V TABLET.TV to povedal expredseda SMK József Berényi.

Bratislava 15. marca (Teraz.sk) - Tradičné strany, Smer-SD, Most – Híd, aj KDH v týchto voľbách stratili voličov. A netradičné strany, ako napríklad OĽaNO, ale aj SaS, nehovoriac už o Borisovi Kollárovi, získali oveľa viac ako sa predpokladalo. „Diplomatický jazyk hovorí, že výsledky volieb sú zvláštne. Zvláštne u diplomatov znamená šokujúce,“ povedal v TABLET.TV expredseda Strany maďarskej komunity (SMK) József Berényi.

„Súhlasím s komentátorom, ktorý napísal, že súčasná debata na sociálnych sieťach zmení politickú kultúru. Ako keby niektorí voliči pozerali na politiku ako na reality šou Vyvolených, otázka hlasu hovorí o tom, kto bude vyvolený a kto sa dostane do vily,“ poznamenal Berényi. „Pre niektorých voličov je to viac o šou ako o hodnotách a skutočných myšlienkach, aspoň o tom hovoria výsledky,“ dodal.

Jeho strana dosiahla v týchto voľbách približne rovnaké výsledky ako pred štyrmi rokmi. Na postup do parlamentu to nestačilo a Berényi sa preto vzdal predsedníckeho postu. Až do júnového kongresu povedie SMK László Szigeti.
„Výsledok (SMK, pozn. Teraz.sk) nebol prekvapujúci, ale nebol to ani dobrý výsledok. Stranu som viedol do parlamentných volieb po druhý krát,“ povedal. „V roku 2012 sme získali 4,3 percenta, teraz sme získali 4,04 a stratili sme približne 3000 hlasov. Nepodarilo sa naše hlasy navýšiť, dokonca sme stratili. Preto som si myslel, že je súčasťou politickej kultúry, aby som vyvodil konzekvencie a odstúpil a nechal to na iného človeka,“ konštatoval Berényi.



„Zároveň si myslím, že viac ako 100.000 hlasov, čo sme dostali, je dostatočný počet na to, aby strana pokračovala, aby sme nezanikli. Sme aj finančne do určitej miery zabezpečení, lebo dostaneme od štátu peniaze na základe zákona,“ pripomenul, že strany so ziskom viac ako tri percentá majú nárok na finančnú podporu štátu.

Z dlhodobého hľadiska má SMK podľa neho problém v tom, že je silná v niektorých regiónoch, ale nevie sa dostať do parlamentu. „Máme veľmi stabilnú voličskú základňu, ale na postup to nestačí,“ poznamenal Berényi. „Máme veľmi silné regionálne štruktúry, preto sme silní v komunálnych a regionálnych voľbách. V parlamentných voľbách je to ťažšie aj preto, že nie sme v celoštátnych médiách. Nedostaneme sa do veľkých diskusií, s výnimkou predvolebných. A naša konkurencia na južnom Slovensku, Most – Híd, má na svojom čele človeka, ktorý je v politike 25 rokov a nemusí zápasiť s tým, aby ho ľudia poznali,“ pripomenul.



Nový predseda SMK by podľa neho mal byť človek, ktorý má predstavu o budúcnosti SMK, je trpezlivý a má empatiu. „Najťažšia úloha nebol zápas s konkurenciou či tým, že sme boli mimo parlamentu, ale udržať stranu pokope. Zároveň prebehla v strane generačná výmena,“ tvrdí Berényi.

Dlhodobým riešením problému by podľa neho mohla byť spolupráca medzi SMK a Mostom – Híd. Tú však komplikujú historické konflikty, keďže Most vznikol na základe odchodu časti členov z SMK, osobné animozity, aj súčasné rozhodnutie Mosta – Híd rokovať o koalícii aj so Slovenskou národnou stranou.

„Maďari sa na južnom Slovensku veľmi ťažko rozhodujú medzi Mostom – Híd a SMK. Máme síce svojich skalných, ale to nestačilo na to, aby sme sa dostali do parlamentu. Tí, ktorí opustili ich, väčšinou neprišli k nám, nevolili alebo možno volili iné strany. Ak by sme išli spoločne, ako sme sa o to usilovali, získali by sme určite okolo desiatich percent,“ tvrdí expredseda SMK.

Za veľký problém považuje Berényi vstup Ľudovej strany – Naše Slovensko Mariana Kotlebu do Národnej rady SR. „Ľudia, ktorí sa dostali do parlamentu, vystupujú v súlade s tým, ako sa vystupovali nacisti a fašisti v medzivojnovom období. To zmení celú politiku. Aj ostatné strany sa posúvajú, napríklad SNS, čo bola doteraz nacionalisticky vnímaná strana, sa posúva viac do stredu,“ povedal. „Výsledkom je aj to, že s nimi teraz vedú koaličné rozhovory. Keby sa Kotleba nedostal do parlamentu, aj SNS má iné postavenie, ako teraz,“ dodal Berényi.

Pre SMK je prípadná spoločná koalícia Mosta – Híd a SNS podľa neho vážny problém. „Je to pre nás hodnotová otázka,“ povedal Berényi. „Nechcem avizovať niečo dopredu, čo nemôžem ovplyvniť v takej miere ako doteraz, lebo už nie som predsedom. Je to otázka na nového predsedu a predsedníctvo, ktoré vzíde z kongresu 11. júna. Ale myslím si, že táto kombinácia, že išli s SNS, veľmi skomplikuje našu spoluprácu,“ odhadol.

SMK však podľa neho bude čakať aj na to, ako Most – Híd v koaličných rokovaniach uspeje a či dokáže vybojovať niečo pozitívne pre región južného Slovenska a pre maďarskú a ostatné menšiny.

„Najdôležitejšie je, aby SMK ostala jednotná, aby sme sa ďalej nedelili. A najväčšia výzva je, ako spojiť sily. Keď vznikne vláda, treba definovať naše priority a možnosti. Osobne som hrdý, že dnes už aj slovenské strany SMK vnímajú inak, ako možno pred šiestimi – siedmimi rokmi. Sme štandardnou stranou, s ktorou sú ochotné rokovať. Treba si počkať na výsledky regionálnych volieb a potom uvidíme, ako ďalej,“ uzavrel Berényi.

Štáty EÚ sa dohodli, že od 15. apríla uvalia clá na vybrané tovary USA

Návrh EK zaviesť odvetné opatrenia vznikol v reakcii na marcové rozhodnutie administratívy USA uvaliť clá na dovoz ocele a hliníka z EÚ.

- V stredu zverejnil svoju správu vyšetrovací výbor francúzskeho parlamentu pre násilie vo filmovom, audiovizuálnom, divadelnom, módnom a reklamnom priemysle.

- Členské štáty EÚ v stredu hlasovali za návrh Európskej komisie (EK) na zavedenie obchodných protiopatrení voči Spojeným štátom a zhodli sa na tom, že clo na tovary z USA sa začne vyberať od 15. apríla.

- Blok nemeckých kresťanskodemokratických strán CDU/CSU sa so sociálnymi demokratmi (SPD) dohodol na vytvorení vládnej koalície, potvrdil v stredu na tlačovej konferencii budúci kancelár Friedrich Merz.

- Koaličná SNS na aktuálnej alebo nasledujúcej schôdzi Národnej rady (NR) SR navrhne čiastočné zrušenie dane z finančných transakcií, a to pre živnostníkov a firmy s obratom do 100.000 eur.

- Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sú na pracovnej ceste v Číne. Rokovať tam majú o obchodnej a ekonomickej spolupráci so zástupcami čínskych firiem.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovali v úvode stredajšieho rokovania v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Prezident SR Peter Pellegrini privítal prezidentku Indickej republiky Draupadí Murmúovú. Absolvujú spoločný rozhovor a vymenia si memorandá o spolupráci.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).