Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

Britský premiér vystúpil na konferencii GLOBSEC

Premiér SR Robert Fico prijal 19. júna 2015 v Bratislave premiéra Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Davida Camerona, ktorý pricestoval na Slovensko v rámci svojho turné po krajinách Európskej únie. Na snímke premiér Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska David Cameron. Foto: TASR

Podľa Cameronových slov sa Británia nikdy nečinne neprizerala, keď bola ohrozená bezpečnosť Európy.

Bratislava 19. júna (TASR) - Žijeme v časoch, keď Európa čelí obrovským výzvam, ktorými sú terorizmus podporovaný Islamským štátom, Ruskom podporovaná agresia na Ukrajine, keď sa Rusko pokúša prekresliť hranice Európy, ako aj kombinácia zlyhávajúcich štátov a kriminálnych gangov v severnej Afrike, ktorá vyháňa tisíce ľudí zo svojich domovov, povedal na úvod svojho vystúpenia na konferencii GLOBSEC v Bratislave britský premiér David Cameron.

V ďalšej časti svojho prejavu spomenul Cameron úlohu Británie, ktorá spolu s ďalšími európskymi krajinami zaisťuje bezpečnosť vzdušného priestoru pobaltských krajín, zabezpečuje výcvik pre ukrajinských vojakov a ktorej vzdušné sily podnikajú druhý najväčší počet leteckých útokov na pozície Islamského štátu (IS) v Iraku.



Podľa Cameronových slov sa Británia nikdy nečinne neprizerala, keď bola ohrozená bezpečnosť Európy.

"Tohto roku si pripomíname 70. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, v ktorej Británia zohrala kľúčovú úlohu. Vlani sme si pripomenuli 25 rokov od chvíle, keď spadla železná opona a na našom kontinente zavládla sloboda," povedal na konferencii GLOBSEC britský premiér.

Podľa Camerona stála Británia po skončení druhej svetovej vojny vždy na strane slobody, a inak tomu nie je ani v súčasnosti, pričom výzvy, ktorým svet čelí, nie sú malé, avšak vyrovnať sa s nimi pomôžu Európe tradičné hodnoty, ktorými sú demokracia, sloboda slova, sloboda podnikania, rovnosť príležitostí či dodržiavanie ľudských práv.



"Tyrania, fašizmus a nenávisť ťahali vždy za kratší koniec, keď museli čeliť nášmu odhodlaniu brániť naše hodnoty a náš spôsob života" uviedol na GLOBSEC-u britský premiér. Zároveň však varoval pred ľuďmi, ktorí tvrdia, že v súčasnosti je všetko inak, že napríklad v prípade Ruska je dôležité porozumenie, nie odsúdenie, takže svet by mal s Ruskom spolupracovať a nie naň uvaľovať sankcie.

V boji s problémami súčasného sveta vyzdvihol Cameron ekonomickú silu a prosperitu, pričom podotkol že bez prosperity niet bezpečnosti.

V ďalšej časti svojho vystúpenia sa britský premiér venoval hrozbe, ktorú pre svet predstavuje IS. Na jeho nebezpečenstvo poukázal Cameron na dvoch príkladoch z Británie. Prvým je prípad 17-ročného chlapca, ktorý spáchal samovražedný útok v Iraku, druhým sú tri sestry, ktoré v Británii opustili svojich manželov a s deviatimi malými deťmi pravdepodobne vycestovali do Sýrie.

Britský premiér ďalej uviedol, že tí, ktorí veria, že demokracia je zlá, že ženy sú menejcenné a náboženské doktríny sú nadradené právnemu štátu, zdieľajú ideológiu islamského extrémizmu.

"Sú ľudia, ktorí zastávajú niektoré z týchto názorov, aj keď nejdú až tak ďaleko, aby otvorene obhajovali násilie, ale niektoré z týchto predsudkov zdieľajú, čím dodávajú váhu rétorike islamistov a ostatným moslimom hovoria 'ste súčasťou toho všetkého,'" povedal na GLOBSEC-u Cameron a dodal, že takéto postoje pomáhajú v mladých ľuďoch premeniť tlejúce predsudky na vražedné odhodlanie, pričom za hlavnú príčinu všetkých kríz súčasného sveta - od Ukrajiny po Blízky východ - označil zlyhávajúce vlády, ktoré nedokážu vo svojich krajinách zabezpečiť stabilitu.