Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Bugár: Bol som rozhodnutý ísť do vlády, ale musel som sa obetovať

Na snímke predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár. Foto: TASR/Jakub Kotian

Dostali sme len 6,5 percenta. Vznikla nezvyčajná koalícia a najviac energie som musel venovať strane, v ktorej bolo treba pozdvihnúť náladu. Keby som bol minister, kedy by som to robil? pýta sa Bugár.

Bratislava 18. decembra (TASR) - Líder koaličného Mosta-Híd Béla Bugár bol pred marcovými parlamentnými voľbami rozhodnutý byť osobne po prvý raz členom vlády, ale nižší volebný výsledok jeho strany spôsobil, že sa tak nestalo. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.

"Dostali sme len 6,5 percenta. Vznikla nezvyčajná koalícia a najviac energie som musel venovať strane, v ktorej bolo treba pozdvihnúť náladu. Keby som bol minister, kedy by som to robil? Musel som sa takto 'obetovať'," povedal Bugár.

Vládu so Smerom-SD a SNS vníma ako jedinú možnú stabilnú alternatívu. "Môžme mať rôzne predsavzatia, názory či ciele, ale vo voľbách má každý len jediný hlas a voliči rozdelili percentá tak, že mohla vzniknúť len táto vláda. Reálna alternatíva boli len predčasné voľby, ale ak by sa uskutočnili, výsledok by bol ten istý," myslí si Bugár.

V súvislosti so stabilitou koalície a rečiach o predčasných voľbách Bugár zdôraznil, že to, čo zažíva na koaličných rokovaniach a potom v NR SR, keď sa dohody lídrov napĺňajú, "to sme nemali v žiadnej predchádzajúcej vláde".



Okrem iného spomenul koalíciu Ivety Radičovej, kde sa podľa jeho slov lídri na niečom dohodli a na druhý deň to už neplatilo. "Táto koalícia je teda stabilná. Ak bola vytvorená zo vzájomne bližších stredopravých strán, boli väčšie napätia ako teraz. Môžu vzniknúť trenice, ale každá dohoda z Programového vyhlásenia vlády sa zrealizuje," uistil Bugár s dôvetkom, že keby niektorý z koaličných partnerov povedal, že nebude plniť koaličnú dohodu, to by bolo zlé.

Ani Bugár sa v relácii nevyhol otázke, ako vníma kauzy Smeru-SD, najmä prípad Bašternák. Tu zdôraznil, že je to kauza predchádzajúcej vlády, v ktorej Most-Híd nebol. "Opoziční politici si myslia, že môžu byť aj vyšetrovateľmi, aj prokurátormi, aj sudcami. Ale to, že niekto porušil zákon, musí povedať súd. Ak je obava občanov, že niektoré veci môžu byť zametené pod koberec, mojou povinnosťou je konať tak, aby sa to nestalo," deklaroval Bugár a spomenul napríklad návrh, aby policajného prezidenta viac nemenoval minister vnútra. "Nestačí len kritizovať, ale treba aj navrhovať," povedal.

V súvislosti s opozičným ústavným návrhom na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara, ktorý sa dostal do druhého čítania, Bugár zopakoval, že Most-Híd vždy hlasoval za, a tak to bude aj teraz. "Potrebujeme však, aby sa právnická obec zjednotila. Najlepšie by bolo, keby dal Ústavný súd SR výklad, že áno, parlament môže zrušiť amnestie. Vtedy s tým nebudú mať problém ani kolegovia zo SNS a Smeru-SD," uzavrel.