Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Slovensko

Bugár: Predseda SMK v maďarskom denníku vylúčil spoluprácu s Mostom

Béla Bugár hosťom v relácii POLITIKA Tu a Teraz. Foto: Teraz.TV

V diskusnej relácii Béla Bugár rozprával aj o vzniku pravicovej koalície pre komunálne voľby v Bratislave.



Bratislava 19. augusta (TASR) – Zástupcovia Mostu–Híd dostali pred tohoročnými komunálnymi voľbami odporúčanie nevstupovať v krajských a okresných mestách do koalícií so Smerom-SD a SNS. Tam, kde je to z hľadiska potenciálu koalície výhodné, môžu nadviazať koaličnú spoluprácu so Stranou maďarskej komunity (SMK). Predseda SMK József Berényi však podľa lídra Mostu–Híd Bélu Bugára pre denník Új Szó vyhlásil, že si spoluprácu s Mostom–Híd vie predstaviť až od roku 2015. „Je to ich zodpovednosť. My sa snažíme všade, kde sa to dá, rokovať o koalíciách, ktoré môžu byť úspešné,“ povedal v diskusnej relácii na portáli Teraz.sk predseda Mostu–Híd Béla Bugár.

Napríklad v Rimavskej Sobote sa strana Most–Híd uchádza o podporu svojho kandidáta na primátora, riaditeľa školy s vyučovacím jazykom maďarským, Štefana Orosza a privítala by aj SMK. Tá však uvažuje aj o osobe súčasného primátora Jozefa Šimka, ktorý v minulosti kandidoval na post predsedu VÚC s podporou SNS a HZD. „SMK sa musí rozhodnúť. Ak podporia súčasného primátora, zároveň povedia, že súhlasia so všetkým, čo na ňom kritizujú občania,“ vyhlásil Bugár.

V komunálnych voľbách podľa neho existuje málo veľkých celoštátnych spoločných tém, v každom regióne je špecifická agenda, ktorú musia komunálni politici riešiť. Napriek tomu však medzi Mostom–Híd a SMK vidí rozdiely v prístupe k riešeniu problémov.

„Rozdiely sú v takých dôležitých veciach, ako je to s kým viete realizovať svoj program. Hovoríme o tom, že na Slovensku, v jednotlivých dedinách môžeme byť vo väčšine, ale v skutočnosti sa potrebujeme dohodnúť aj so zástupcami väčšinového národa. Či v parlamente, v niektorých mestách, alebo vyšších územných celkoch,“ konštatuje Bugár na margo prístupu Mostu–Híd. „Hovoríme o tom, že ak niečo vymyslíme, napríklad aj ohľadne menšinových práv, musíme presvedčiť aj predstaviteľov slovenských strán, aby sme od nich dostali podporu. V tomto je rozdiel. Neodkazujeme ani z Maďarska, ani neviem odkiaľ, že toto chceme. To nemá význam,“ dodal.

Rozdiel v prístupe vidí aj pri takých témach, ako sú otázky samosprávy, alebo kauza Hedvigy Žákovej Malinovej. Europoslanec SMK Pál Csáky pre Teraz.sk 27. júla uviedol, že by súhlasil s územnou autonómiou na južnom Slovensku. Kauzu Hedvigy Žákovej Malinovej je Csáky pripravený v prípade potreby otvoriť v petičnom výbore europarlamentu.

„Problém pána Csákyho je v tom, že rozpráva, rozpráva, rozpráva a nekoná. Pred rokom, možno pred trinástimi mesiacmi, na jednom stretnutí v Gombaseku povedali, že položia na stôl ich návrh na územnú autonómiu. Problém je v tom, keď niekto v kuse len hovorí o hocijakej autonómii, ale nepoloží na stôl, čo má pod týmto pojmom na mysli, ako by to fungovalo, vyvoláva to určité obavy,“ konštatuje Bugár. „Je to historicky dané. Hocikedy v histórii Slováci chceli autonómiu, mali na mysli samostatný štát,“ vysvetlil.

Most-Híd by v tejto situácii skôr privítal posilnenie niektorých samosprávnych funkcií. „My hovoríme o tom, že chceme posilniť samosprávy v oblasti školstva a kultúry,“ povedal Bugár. „Robíme na Občianskej vízii 2016. Prvá časť je práve o tom, ako si predstavujeme život menšín na Slovensku, aj maďarskej menšiny. Je to osemnásťstránkový materiál, kde nájdete všetko. Každý, kto si to prečíta, vie, čo od nás môže očakávať a nemusí sa báť, že vymyslíme niečo, čo bude na škodu,“ dodal Bugár.

„Čo sa týka Hedvigy Žákovej Malinovej, hovoriť, že to chcem otvoriť na medzinárodnej úrovni... Problém je v niečom inom. Ak sa tu dokončí proces a Hedviga Žáková Malinová nebude spokojná, sama s tým pôjde na medzinárodnú úroveň. To nemusí otvoriť ani pán Csáky, ani Bugár,“ reagoval predseda Mostu–Híd na slová europoslanca SMK.

„Prečo sa to asi ťahá sedem rokov? Lebo nevedia, čo s tým. Vtedy do toho politicky zasiahol premiér a podpredseda vlády, minister vnútra a teraz nevedia, ako sa z toho dostať,“ dodal. Bugár zároveň odmietol, že by sa v prípade Hedvigy Žákovej Malinovej v minulosti politicky angažovala aj SMK, ktorú vtedy viedol. Vtedajší poslanec SMK Gábor Gál podľa Bugára len z dôvodu časovej tiesne a na jeho požiadanie podporil Hedvigu Malinovú ako jej prvý advokát. „V tom momente, ako sa našiel nepolitický advokát, pán Gál z toho vycúval,“ zdôraznil Bugár.

V dnešnej diskusii na portáli Teraz.sk Bugár rozprával aj o vzniku pravicovej koalície pre komunálne voľby v Bratislave, spolupráci so Sieťou Radoslava Procházku a svojom názore na politiku Igora Matoviča, ako aj o postoji Mostu–Híd k pripravovanému ústavnému zákonu o druhom dôchodkovom pilieri.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS rokovať až v utorok 15. apríla.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok varovala Čínu pred eskaláciou obchodného konfliktu, ktorý vyvolali rozsiahle americké clá.