Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 6. apríl 2025Meniny má Irena
< sekcia Slovensko

Bugár by prijal uzavretie Benešových dekrétov, Blaha by to neotváral

Edvard Beneš /na nedatovanej snímke z 30. rokov/ Foto: TASR/reprofoto

Blaha sa nazdáva, že otvorením témy Benešových dekrétov by sa otvorila Pandorina skrinka.

Bratislava 6. mája (TASR) - Koniec 2. svetovej vojny, ktorý si v týchto dňoch pripomíname, priniesol aj tzv. Benešove dekréty. Namierené boli voči tým, ktorí spolupracovali s fašistami. Trestali na základe kolektívnej viny. Šéf strany Most-Híd Béla Bugár práve to vníma ako problém aj voči maďarskej menšine. Hoci by bol rád, keby sa slovenský a maďarský parlament s Benešovými dekrétmi vysporiadal, nevidí to nateraz reálne. Ľuboš Blaha zo Smeru-SD by otázku Benešových dekrétov neotváral. Verí, že téma už nikoho reálne nezaujíma, a bol by rád, keby "sme to už hodili za hlavu".

Bugár by chcel, aby došlo k morálnemu odškodneniu ľudí, ktorí boli potrestaní na základe kolektívnej viny, hoci nikdy s fašistami nekolaborovali. "Ak chce niekto toto smutné obdobie uzavrieť, existuje jediná možnosť, morálne odškodnenie. Bez neho táto záležitosť uzavretá nebude. Oba parlamenty, slovenský aj maďarský, by mali povedať, že ak sme vám v histórii urobili zle, prepáčte. Poďme spolu budovať lepší región," povedal pre TASR Bugár, ktorý by privítal odmietnutie kolektívnej viny. Dodal, že na vyriešení tohto problému sa musia dohodnúť obe krajiny. "Nemôže to byť jednostranné," poznamenal.

Blaha sa nazdáva, že otvorením témy Benešových dekrétov by sa otvorila Pandorina skrinka. "A ako domino efekt by sa dalo spochybniť celé povojnové usporiadanie v Európe. Odmietam takýto revizionizmus," vyhlásil pre TASR Blaha. Pripomína, že povojnové usporiadanie bolo reakciou na hrôzy 2. svetovej vojny a na to nemožno zabúdať.

"Neotvárajme tieto ťažké historické témy a radšej si vážme to, že dnes je Európa zjednotená a že medzi Slovenskom a Maďarskom sú dobré susedské vzťahy, ktoré musíme rozvíjať," vyzýva Blaha a tvrdí, že má Maďarov rád a chce myslieť na našu spoločnú budúcnosť. "Ten, kto neustále otvára historické krivdy, vlastne iba hovorí, že chce, aby bolo medzi Slovákmi a Maďarmi neustále napätie. Nechajme Benešove dekréty na pokoji. To je to najlepšie, čo môžeme urobiť pre naše deti - pre to, aby žili v mieri a v dobrých susedských vzťahoch," zdôraznil Blaha.

Peter Osuský zo SaS pripomína, že Benešove dekréty treba vníma v historickom kontexte rokov 1938-1945. "No zároveň treba chápať, že časy 'kolektívnej viny' sú už desaťročia v civilizovanom svete minulosťou," upozornil. V súvislosti s otázkou zrušenia dekrétov poznamenal, že podobne ako trianonská, saint-germainská či povojnová parížska zmluva nebudú ani Benešove dekréty nikdy "mierovou cestou" zrušené.

"Tak, ako nebude zmluvne zrušený vestfálsky mier z r. 1648. Možno ich po storočiach odnesie čas alebo vojny, ktoré odniesli napríklad brest-litovskú zmluvu či viedenskú arbitráž," uviedol pre TASR Osuský. Podľa neho sa nedá tvrdiť, že dekréty nemajú v súčasnosti relevantnosť. "Ich dôsledky určujú osudy ľudí a ich vlastníctva dodnes. Aj Koenigsberg, Kantovo rodisko, je Kaliningradom a Danzig Gdanskom či Breslau je Vroclav. A ich pôvodní obyvatelia, ktorých predkovia tam žili stáročia, zložili kosti ďaleko od domova," povedal Osuský.

Dekréty podpisované Edvardom Benešom boli výrazom mimoriadnych vojnových a povojnových pomerov. Riešili najmä otázku prevzatia moci na oslobodených územiach, ako aj postavenie nemeckého a maďarského obyvateľstva na československom území a potrestanie spolupráce s nepriateľom v čase vojny. Na základe Benešových dekrétov úrady vyvlastnili a vyhnali po roku 1945 z Čiech a Moravy približne tri milióny občanov nemeckej národnosti obviňovaných zo zodpovednosti za rozbitie Československa hitlerovským Nemeckom.

DERDÁKOVÁ: Kliešť môže po človeku liezť niekoľko hodín, kým sa prisaje

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s vedkyňou z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave Markétou Derdákovou.

- Spoločnosť Honda v spolupráci s americkými spoločnosťami otestuje na obežnej dráhe Zeme technológiu výroby obnoviteľnej energie. V prípade úspešného testu ju plánuje nasadiť aj na povrchu Mesiaca.

- Prvý nový cestný priechod východne od londýnskeho mosta Tower Bridge za uplynulých 33 rokov otvoria v pondelok v britskom hlavnom meste. Silvertownský tunel spojí štvrť Silvertown s Greenwichským polostrovom a povedie popod rieku Temža.

- Washington zruší všetky víza držiteľom juhosudánskeho pasu a znemožní nové príchody z tejto krajiny do Spojených štátov, vyhlásil americký minister zahraničia Marco Rubio.

- Ak sa daň z finančných transakcií stane témou diskusie na koaličnej rade, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nezávislý) je pripravený podporiť jej zrušenie alebo výraznú úpravu. Uviedol to v televízii Joj 24.

- Predseda zahraničného výboru poľského Sejmu a poradca premiéra Donalda Tuska pre Ukrajinu povedal, že americké uznanie územných ziskov Ruska na Ukrajine by bolo "historickou chybou".

- Trstínska kalvária sa stala národnou kultúrnou pamiatkou. Do registra nehnuteľných kultúrnych pamiatok Ústredného zoznamu pamiatkového fondu ju zapísali ako súbor 26 pamiatkových objektov.

- Výsledky súťaže ShopRoku, ktorá oceňuje najkvalitnejšie, najpopulárnejšie a najinovatívnejšie e-shopy za rok 2024, sú už známe.

- Európa je kontinent plný histórie, kultúry a fascinujúcich zaujímavostí. Preukážte, ako dobre poznáte jednotlivé štáty a ich špecifiká!

- Holandský pretekár Max Verstappen na Red Bulle vyhral VC Japonska seriálu formuly 1. Na okruhu Suzuka triumfoval pred jazdcami McLarenu - Britom Landom Norrisom (+1,423) a Austrálčanom Oscarom Piastrim (+2,126).

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že svet by nemal zostať ticho po piatkovom ruskom raketovom útoku na jeho rodné mesto Kryvyj Rih, ktorý si vyžiadal 18 obetí na životoch vrátane deviatich detí.

- Kým sa kliešť pricicia na človeka, môže to trvať aj niekoľko hodín. Pohybuje sa po oblečení človeka alebo po jeho tele a hľadá miesta, kde je najjemnejšia koža, povedala v relácii TASR TV Zdravie vedkyňa Markéta Derdáková.

- Palestínske militantné hnutie Hamas zverejnilo video s dvoma izraelskými rukojemníkmi, ktorí na záberoch hovoria do kamery a opisujú, ako prežili údajný izraelský útok.

- Hokejisti New Jersey Devils zvíťazili v zápase NHL nad New Yorkom Rangers 4:0.

- Portugalský futbalový tréner Jose Mourinho dostal trojzápasový trest a pokutu za nešportové správanie vo štvrťfinále tureckého pohára, v ktorom jeho Fenerbahce prehralo s istanbulským rivalom Galatasarayom 1:2.

- Hokejisti tímu DOXXbet Vlci Žilina zvíťazili v druhom semifinálovom zápase play off Tipos extraligy na ľade HK Nitra 4:2.

- Futbalisti Arsenalu remizovali v stretnutí 31. kola anglickej Premier League na pôde Evertonu 1:1.

- Amerických basketbalistov Carmela Anthonyho a Dwighta Howarda v tomto roku uvedú do Siene slávy.

- Historické centrum Banskej Štiavnice ožije počas dvoch aprílových víkendov remeslami. V dňoch 11. až 13. apríla a 19. až 20. apríla sa uskutoční na Námestí sv. Trojice Veľkonočný remeselný jarmok.

- Velitelia obranných štábov Francúzska a Spojeného kráľovstva navštívili Kyjev s cieľom rokovať ohľadom podpory ich krajín pre Ukrajinu v jej boji proti Rusku či ohľadom nasadenia mierových síl v krajine.

- Viac ako polovica detí do šiestich rokov užíva každý rok antibiotiká, v porovnaní s minulým rokom však spotreba antibiotík u detí klesla.