Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. január 2025
< sekcia Slovensko

CHOVAN: SNS chce riešiť problémy vidieka. Bez Maďarov sa to nedá

V. Chovan v TABLET.TV Foto: TABLET.TV

Hoci český a slovenský agrosektor boli ešte pred siedmimi – ôsmimi rokmi na tom podobne, dnes sú Česi dlhodobo v zisku a Slovensko v strate. V TABLET.TV to povedal podpredseda SNS Vladimír Chovan.

Bratislava 14. októbra (Teraz.sk) – Na programovej konferencii SNS venovanej rozvoju vidieka vystúpil aj zástupca SMK. V diskusii na TABLET.TV to potvrdil podpredseda SNS Vladimír Chovan.

„Ak chceme riešiť problémy vidieka a poľnohospodársku produkciu, bez južného Slovenska a našich spoluobčanov maďarskej národnosti to nejde. Riešime problémy v rámci celého Slovenska a budeme to riešiť so všetkými, s každým sa dá rokovať,“ vyhlásil.

Slovenská národná strana má podľa neho problém len v prípade rozhovorov s „marketingovými stranami“, ktoré majú v skutočnosti len niekoľko členov. „Tam nevieme, s kým by sme mali rokovať. My máme štruktúry po okresoch, po krajoch, máme starostov, poslancov. Neviem, čo by sme riešili so skupinkou dvoch – troch ľudí,“ vyhlásil Chovan.



Dnešný podpredseda SNS v minulosti pôsobil rok na poste ministra pôdohospodárstva ako nestranícky nominant ĽS-HZDS.

„Ja som sa už neplánoval politicky angažovať, pracoval som v samosprávnych organizáciách. Pán Danko ma oslovil tým, že podľa neho je téma vidieka, potravinárstva, výživy, lesníctva, vodohospodárstva jednou z troch – štyroch prioritných tém SNS,“ povedal.

„Je to výzva, lebo keď máte podporu v strane, dá sa veľa vecí realizovať. Ja som si na vlastnej koži skúsil, aké to je, keď som pôsobil na ministerstve ako nestraník,“ dodal.

Napokon sa rozhodol vstúpiť do SNS. „Vstúpil som do veľmi dynamickej, povedal by som, mladej strany. Klesla na 1800 členov, dnes už máme takmer 5500. Ostali nám štruktúry, aj odborné časti. Na druhej strane, mnohí ľudia sa vracajú, ale najmä prichádzajú noví,“ poznamenal. Cieľom strany je posilniť štát, ktorý je podľa Chovana v zlom stave.

„Vyrovnaný rozpočet ešte nemala ani jedna slovenská vláda. Každá jedna vláda zbavovala Slovensko majetku a ešte ho aj zadlžovala,“ vyhlásil.

Negatívnym príkladom podľa neho môže byť agrosektor, ktorý je podľa neho v Českej republike ziskový, na Slovensku stratový. „Ten rozdiel by tu nemusel byť, keby sme k pôdohospodárstvu pristupovali rovnako. Česi idú svojou cestou a tá ich doviedla k tomu, že v roku 2014 mali v agrosektore historicky najväčší zisk, ktorý presiahol 23 mld. českých korún,“ povedal. „V čase, keď Česi zvýšili zisk o tridsať percent, my sme našu stratu ešte zvýšili. Ukázali sme, že v priemernom roku nie sme schopní v agrosektore produkovať zisk,“ tvrdí Chovan.

„Pred nejakými siedmimi – ôsmimi rokmi sme pritom boli na približne rovnakej východiskovej základni. Keď prišla kríza, utrpeli obidva agrosektory. Česi si nastavili pravidlá, povedali, ako chcú použiť európske zdroje zo spoločnej pôdohospodárskej politiky, k tomu pridali národné zdroje a postupne, krok po kroku zlepšovali podmienky,“ vysvetľuje. „Slovensko išlo inou cestou. Zobrali sme európske zdroje, všetky národné sme odstrihli, pokiaľ sa len dalo. Zrušili sme poľnohospodárom daňovo zvýhodnenú naftu, ponechali sme im dane za pôdu, teda zdanili sme základný výrobný prostriedok. Táto vláda už dostala štátnu pomoc takmer na nulu. Ale európske peniaze sú nastavené tak, že si vyžadujú kofinancovanie,“ dodáva.

Sektor podľa neho v takýchto podmienkach stráca vieru v budúcnosť a je veľmi opatrný. To však spôsobuje, že sa málo investuje do rozvojových projektov. „V Čechách dlhodobo funguje podporný mechanizmus, ktorý sme tu niekedy mali aj my. Dokázali sme ho úplne zdevastovať. Je to podporný mechanizmus na bonifikáciu úrokov z úverov na investície,“ hovorí podpredseda SNS.

„Je jednoduchý a z ekonomickej stránky geniálny. Nerobí to, že by dával priamo podporu na investíciu 30 – 40 percent, ktorá môže byť neekonomická. Česi povedali, že budú bonifikovať úroky z úverov, aby to mal poľnohospodár čo najlacnejšie. Ale aby bol nútený investične to zamerať tak, aby bol schopný úver splácať,“ dodáva.

„Tým, že dali podporu len na bonifikáciu úrokov, boli schopní obslúžiť podstatne väčší objem peňazí. Zapojili sa do toho aktívne aj banky, ktoré si hľadali zdravé podnikateľské zámery. Tak to tam beží desať – dvanásť rokov, vznikajú tam nové farmy, ktoré sú vysoko produktívne. My stále ešte rekonštruujeme staré štyridsať - päťdesiatročné maštale,“ tvrdí Chovan.

Slovenská národná strana podľa neho plánuje, v prípade, že sa dostane do parlamentu, presadzovať zrušenie dane z pôdy ako dane z výrobného prostriedku. „Budeme presadzovať, aby sa sprístupnila pracovná sila. Aby sme mohli rozvíjať segmenty ovocie a zelenina. Zrušili sme systém práce na dohodu, jednoducho sme to odpísali, hoci tam sa dali hľadať cesty pre sezónnosť,“ pokračuje podpredseda SNS.

„Určite zmeníme celý systém dotačnej politiky,“ tvrdí Chovan. Pri dotáciách podľa neho nejde len o celkový objem prostriedkov, ale aj to, koľko z neho ostane poľnohospodárovi. Väčšina poľnohospodárov totiž podľa neho podniká na prenajatej pôde. „Dnes si každý druhý nájomca pôdy myslí, že dotácia sa rovná zisku a ten by mal ísť na nájom. Preto poľnohospodári prestávajú pestovať a znižujú živočíšnu výrobu,“ dodáva.

SNS chce podľa neho zlepšiť propagáciu slovenských potravín. „Dvadsaťpäť rokov vypadávali slovenskí producenti a slovenskí potravinári z obchodných systémov. Dnes je treba sa pozrieť na to, aby sa do obchodných systémov dostávali a to za rovnakých podmienok, ako zahraniční producenti,“ konštatuje.

Chovan kritizuje aj rozhodnutie vlády znížiť DPH len na úzky okruh základných potravín. „Ak by sa zníženie DPH na základné potraviny urobilo ako celok, bol by to jeden rozumný krok. Ale nie toto, čo sa deje. Toto nie je systémový krok,“ tvrdí. „Aký zmysel má znížiť DPH len na jeden druh chleba? A keď už sa robil výber, mali sa vyberať potraviny, ktoré sú zdravé, ovocie, zeleniny, strukoviny, mliečne výrobky,“ vyhlásil Chovan.