Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

DANKO:Prijatie rezolúcie o genocíde na Blízkom východe je správny krok

Andrej Danko Foto: TASR/Martin Baumann

Na území Iraku a Sýrie, obsadenom militantmi z takzvaného Islamského štátu, prebieha masové vraždenie a likvidácia kresťanov, jezídov a iných náboženských a etnických menšín.

Bratislava 26. júla (TASR) – Slovensko chce počas svojho predsedníctva v Rade EÚ vykonávať úlohu úprimného sprostredkovateľa aj smerom k súčasnému neprijateľnému dianiu na Blízkom východe. Prijatie rezolúcie o uznaní genocídy je správnym krokom, ktorý môže prispieť k účinnejšej medzinárodnej spravodlivosti a pomoci prenasledovaným ľuďom. Počas rokovania s osobitným vyslancom pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ Jánom Figeľom to uviedol predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko.

Cieľom Figeľovej návštevy bolo tlmočenie žiadosti o prijatie Deklarácie o genocíde na Blízkom východe zo strany slovenského parlamentu počas predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Dankovi odovzdal osobný list a dokumenty, ktoré sa týkajú súčasného vývoja z pohľadu Európskej únie.

Prijatie deklarácie by tak znamenalo aj výzvu NR SR voči medzinárodnému spoločenstvu na zodpovedné konanie a intenzívne úsilie v záujme ľudskosti a v duchu medzinárodného práva. Predseda parlamentu toto stanovisko o genocíde na Blízkom východe v plnom rozsahu podporil.

"Cielené a systematické likvidovanie náboženských menšín na územiach obsadených tzv. Islamským štátom sa realizuje priamo pred očami svetovej verejnosti. Dôkazy sú jasné. Preto treba konať rázne a bezodkladne," uviedol Figeľ.

Začiatkom roka aj Parlamentné zhromaždenie Rady Európy pomenovalo vývoj na Blízkom východe ako genocídu. Prijalo rezolúciu, ktorá žiada OSN o konkrétne kroky. Uznanie genocídy znamená taktiež priamu povinnosť štátov konať tak, aby bola zastavená, aby bola obetiam prenasledovania poskytnutá nevyhnutná a účinná pomoc a aby boli páchatelia genocídy súdne stíhaní.

Na území Iraku a Sýrie, obsadenom militantmi z takzvaného Islamského štátu, prebieha masové vraždenie a likvidácia kresťanov, jezídov a iných náboženských a etnických menšín. V roku 2003 žilo na území dnešného Iraku viac ako 1,4 milióna kresťanov, dnes ich je tu menej ako 260.000. Podľa mnohých odborníkov toto prenasledovanie spĺňa kvalifikáciu zločinu zločinov - genocídy.

TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.