Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. február 2025Meniny má Eleonóra
< sekcia Slovensko

Do aktivít pre Naše Mesto sa dobrovoľne zapojí viac ako 8000 ľudí

Bratislavskí dobrovoľníci v rámci celoslovenského podujatia Naše Mesto, archívne foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Pri skrášľovaní verejných priestranstiev, obnove kultúrnych pamiatok i pomoci pre znevýhodnené komunity budú pomáhať v 20 slovenských mestách.

Bratislava 12. júna (TASR) - Do deviateho ročníka podujatia firemného dobrovoľníctva Naše Mesto sa počas piatka a soboty (12. -13. 6.) zapojí viac ako 8000 dobrovoľníkov. Pri skrášľovaní verejných priestranstiev, obnove kultúrnych pamiatok i pomoci pre znevýhodnené komunity budú pomáhať v 20 slovenských mestách.



Ako informovala Petra Nagyová, PR manažérka Nadácie Pontis, ktorá dobrovoľnícke podujatie koordinuje, účastníci sa môžu tento rok zapojiť do takmer 500 dobrovoľníckych aktivít. "Budú odstraňovať nelegálne skládky, čistiť parky, opravovať detské ihriská i hradné zrúcaniny, ale budú sa venovať tiež seniorom a ľuďom odkázaným na pomoc druhých," uviedla Nagyová.

V tomto roku pomôžu dobrovoľníci aj utečencom. "Pomôžu im skrášliť záchytný tábor v Rohovciach," spresnila.

Už dnes sa dobrovoľníci pustia v Bratislave do sťahovania útulku sv. Lujzy či upratovania sociálneho domu Lepší svet. V Košiciach budú maľovať priestory charitatívneho domu sv. Alžbety, v Žiline pomôžu s úpravou areálu ZŠ Brodno. V Seredi vyzbierajú dobrovoľníci odpadky na cyklotrase, v Spišskej Novej Vsi budú sadiť živý plot v zoologickej záhrade.

Zoznam dobrovoľníckych aktivít možno nájsť na stránke www.nasemesto.sk

Organizátormi podujatia Naše Mesto sú Nadácia Pontis a skupina firiem Engage. Od jeho prvého ročníka v roku 2007 sa doň zapojilo vyše 100 firiem a viac ako 26.800 dobrovoľníkov, ktorí odpracovali 103.519 hodín.

Fico na konferencii CPAC: Európa dnes potrebuje rozmanitosť názorov

Fico zároveň zdôraznil, že teší na spoluprácu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

- Európa dnes potrebuje rozmanitosť názorov, pretože politika jediného správneho názoru ju ničí a tí, ktorí idú proti prúdu sú odsúvaní na okraj a trestaní, uviedol vo Washingtone slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Slovenské futbalové reprezentantky vstúpili víťazne do 1. skupiny C-divízie Ligy národov. Slovenky v Trnave potvrdili úlohu favoritiek a zdolali Faerské ostrovy 3:0.

- Argentínska metropola Buenos Aires vysvietila na počesť svojho rodáka pápeža Františka svoj Obelisk, ktorý je symbolom mesta.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok vyhlásil, že Európa je odhodlaná chrániť suverenitu Ukrajiny.

- V priestore medzi veľvyslanectvom USA a pamätníkom holokaustu v berlínskej štvrti Mitte zatiaľ neznámy páchateľ alebo páchatelia vážne zranili nožom jednu osobu.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok počas pracovnej cesty v USA vzdal úctu Michalovi Strenkovi, rodákovi z rusínskej obce Jarabina, ktorý v marci 1945 vztýčil počas bojov na kopci Suribači na japonskom ostrove Iwo Džima americkú vlajku.

- Siedme výročie vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si v piatok pripomenuli aj Slováci žijúci v zahraničí.

- Zdravotný stav pápeža Františka sa síce zlepšil a nenachádza sa v ohrození života, stále však nie je mimo nebezpečenstva.

- V západnej Etiópii vypukla epidémia cholery, pre ktorú tento mesiac zahynulo doposiaľ 15 osôb a ďalších viac ako 200 ľudí sa nakazilo, uviedol v piatok regionálny zdravotnícky úrad.

- V niektorých okresoch Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja treba počas sobotňajšej (22. 2.) noci počítať s nízkymi teplotami. Klesnúť môžu až na mínus 15 stupňov Celzia.

- Slovenská atlétka Viktória Forsterová získala na halových M-SR v Ostrave double. Po štvrtkovom triumfe na 60 m zvíťazila v piatok aj na 60 m prek. časom 8,12. Pripísala si v tejto disciplíne štvrtý triumf za sebou.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že nepovažuje za nevyhnutné, aby sa jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj zúčastnil na rokovaniach o ukončení takmer tri roky trvajúcej vojny Ruska na Ukrajine.

- Na diaľnici D1 v smere do Bratislavy došlo v piatok podvečer k dopravnej nehode auta, ktoré narazilo do zvodidiel. Na mieste sú ľahko zranení.

- Nemecká vláda v piatok opätovne zdôraznila svoju podporu pre Ukrajinu v ozbrojenom konflikte s Ruskom.

- Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Mike Waltz v piatok vyhlásil, že Kyjev dohodu o nerastných surovinách na Ukrajine podpíše v najbližšej dobe.

- Vo viacerých mestách Slovenska sa v piatok večer konajú zhromaždenia pri príležitosti siedmeho výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

- Nemecká polícia v piatok uviedla, že zadržala 18-ročného muža z Čečenska pre podozrenie z plánovania politicky motivovaného útoku v hlavnom meste Berlín.

- Pri zrážke autobusu s nákladným autom v brazílskom štáte Sao Paulo na juhovýchode krajiny zahynulo 12 univerzitných študentov a ďalších najmenej 21 utrpelo zranenia, informovali v piatok brazílske úrady.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR vyhlásilo stredajšie (19. 2.) výberové konanie na riaditeľa Slovenskej národnej galérie (SNG) za neplatné. Dôvodom je zistený konflikt záujmov jedného z členov výberovej komisie. Vyhlási nové výberové konanie.

- Domáca lyžiarka Federica Brignoneová triumfovala v piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára v talianskom Sestriere.