Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Slovensko

T. Druckerovi má v zdravotníctve radiť bývalý člen Zajacovho tímu

Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker. Foto: TASR - Martin Baumann

O novej posile sa uvažuje aj ako o prípadnom šéfovi Inštitútu zdravotnej politiky.

Bratislava 11. mája (TASR) - Novou posilou tímu ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) má byť od júla šéf Health Policy Institute (HPI) Tomáš Szalay. "Počítam s pánom Szalayom v rámci Inštitútu zdravotnej politiky," potvrdil dnes pre TASR Drucker. Inštitút je sekciou ministerstva, riešil napríklad výstavbu novej nemocnice v Bratislave či reformu primárnej starostlivosti.

O Szalayovi minister uvažuje aj ako o prípadnom šéfovi Inštitútu zdravotnej politiky. Jeho meno je v hre spolu s Martinom Smatanom, ktorý tam pôsobí ako projektový manažér. Súčasný riaditeľ Ivan Poprocký by tam mal naďalej ostať pôsobiť pri realizácii projektov.

Szalay bol okrem iného členom reformného tímu exministra Rudolfa Zajaca. Jeho reformu predstavitelia Smeru-SD, ktorý nominoval Druckera na post ministra, viackrát kritizovali. Rovnako Szalay viackrát kritizoval predchádzajúce vedenie rezortu nominantmi Smeru. S Druckerom sa už na ministerstve pracovne stretol, za vlády Ivety Radičovej pôsobili obaja ako poradcovia vtedajšieho ministra Ivana Uhliarika (KDH).

Drucker doteraz námietky k Szalayovmu angažovaniu v rezorte nezaznamenal. "Myslím si, že aj jeho názor a jeho skúsenosti môžu obohatiť tím. Mne vôbec neprekáža, že sú to možno trošku názory, ktoré nebudeme úplne všetky vedieť implementovať, ale mali by byť hybnou silou toho aby, sme riešili niektoré veci," povedal.

Má pocit, že na potrebe zmien v zdravotníctve existuje širokospektrálna zhoda. "Aj to, že sa rezort zdravotníctva nazval ako keby v krízovom riadení, vytvára priestor, aby sme počúvali rôzne typy názorov, aj také, s ktorými nemusíme prvoplánovo súhlasiť, ale pre obohatenie dobrého riešenia je to dôležité," poznamenal Drucker.



Dohodu s ministrom Szalay zatiaľ podpísanú nemá. "Dohodli sme sa, že sa asi dohodneme," reagoval pre TASR. Do rezortu by chcel priniesť hlavne poriadok v dátach. "Čokoľvek chcete robiť, musíte to merať, vyhodnocovať a na základe dôkazov prijímať rozhodnutia," poukázal. Názorové nezhody na základe doterajších Druckerových vyjadrení podľa svojich slov nezaznamenal. "Sme v pomerne veľkej zhode," doplnil.

Rady ako zvýšiť transparentnosť v zdravotníctve

Boj proti neefektívnosti a klientelizmu v zdravotníctve by podľa slovenských odborníkov dokázalo zlepšiť niekoľko opatrení. Treba zaviesť, zverejniť a vyhodnotiť kritériá pri prerozdeľovaní zmlúv poskytovateľom zo strany zdravotných poisťovní, cenovo porovnávať nákupy zdravotníckeho materiálu a liekov či vypracovať metodiky dobrého nákupu pre nemocnice. Vyplýva to z prieskumu 16 predstaviteľov štátneho, súkromného a neziskového sektora venujúcich sa reforme zdravotníctva na Slovensku, ktorý organizovala Transparency International Slovensko (TIS) v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) by mal ako prvé podľa nich prijať opatrenie na zavedenie, zverejnenie a vyhodnotenie kritérií pri prerozdeľovaní zmlúv poskytovateľom zo zdravotných poisťovní. Ku kľúčovým opatreniam patria podľa prieskumu i zverejnenie štandardných diagnostických a liečebných postupov pri práci zdravotníckeho personálu, podrobné a pravidelné zverejňovanie hospodárenia nemocníc či kvalitne zverejnené zmluvy s možnosťou vyhľadávať v nich konkrétne úhrady.

"Ministerstvo zdravotníctva pritom transparentnosť považuje za dôležitú. V programovom vyhlásení vlády v časti o zdravotníctve bolo spomínané až desaťkrát. Celá štvrtina zmienok o transparentnosti z celého programu sa vyskytuje práve v plánoch o zmenách v zdravotníctve," povedal riaditeľ TIS Gabriel Šípoš. Druckerovi ponúkol spoluprácu, napríklad pri zavádzaní protikorupčných opatrení v nemocniciach.

V prieskume sa napríklad vyjadrovali analytik pre zdravotníctvo Dušan Zachar z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy, projektový manažér Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva Martin Smatana, Milan Laurinc zo Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, zástupcovia Slovenskej lekárskej komory, Tomáš Szalay z Health Policy Institute (HPI) či predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský a generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Blanár: SR je pripravená diskutovať o zvýšení výdavkov na obranu

Na národnej úrovni bude podľa jeho slov okrem konsenzu politických strán potrebné nájsť zhodu aj na tom, do akých obranných spôsobilostí by malo Slovensko investovať.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).