Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Slovensko

DULEBA: Asociačná dohoda medzi EÚ a Ukrajinou je splnená na 15 percent

Na archívnej snímke riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba. Foto: TASR - Jakub Kotian

Celkovo sa očakáva, že v rámci plnenia asociačnej dohody Ukrajina do roku 2025 v priebehu desiatich rokov aproximuje zhruba 370 základných zákonov, ktoré táto dohoda od nej vyžaduje.

Bratislava 21. novembra (TASR) - Proces implementácie asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou prebieha a je splnený na 15 percent. Uviedol to v utorok riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba.

"Celkovo sa očakáva, že v rámci plnenia asociačnej dohody Ukrajina do roku 2025 v priebehu desiatich rokov aproximuje zhruba 370 základných zákonov, ktoré táto dohoda od nej vyžaduje," povedal analytik. Dodal, že ide iba o základné zákony a na každý jeden z týchto zákonov nadväzuje ďalšia sekundárna legislatíva. "Hovoríme tu vlastne o niekoľkých tisícoch kľúčových zákonov", ktoré Ukrajina bude musieť prijať, pokiaľ chce splniť stanovený cieľ do roku 2025.

V týchto zákonoch sú zahrnuté všetky kapitoly, ktoré obsahuje asociačná dohoda. Kopírujú štruktúru jednak jednotného trhu EÚ, čiže sektorové politiky, a takisto aj spoločné politiky EÚ.

Priemerné prechodné obdobie v rámci každej sektorovej politiky je stanovené na desať rokov, v rámci ktorých majú obe strany priestor na regulácie. Najdlhšie prechodné obdobie sa podľa Dulebu týka obchodnej časti dohody, a síce obchodu s osobnými autami, kde sa počíta až s 15-ročným prechodným obdobím.

Ako zhodnotil Duleba s odvolaním sa na pondelkové vyjadrenie ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, zhruba 15 percent legislatívy je urobených a asociačná dohoda je splnená na 15 percent. Proces implementácie beží, ale práce je ešte veľmi veľa, dodal.

"Ukrajinská strana prišla pred niekoľkými mesiacmi s návrhom na takzvanú prehĺbenú asociáciu," upozornil Duleba na novú iniciatívu zo strany Ukrajiny.

Táto iniciatíva zahŕňa ako prvú snahu začať rokovania o schengenskej asociačnej dohode. Ukrajina po získaní bezvízového styku s EÚ teraz navrhuje, aby sa začali rokovania o pridružení Ukrajiny k Schengenu, vysvetlil analytik. Podobnú dohodu majú "napríklad Švajčiarsko, Nórsko, Island, Lichtenštajnsko. Nie sú členmi EÚ, ale sú členmi schengenskej dohody".

Pre občanov Ukrajiny a ukrajinskú vládu je teraz po odstránení vízovej povinnosti veľmi atraktívny aj spoločný telekomunikačný priestor s Úniou. "Ukrajina by chcela pristúpiť k programu digitálna Európa, vrátane telekomunikačných služieb a zrušenia roamingu, aby boli možné telefonické hovory medzi Ukrajinou a krajinami EÚ tak, ako to máme teraz v rámci EÚ bez roamingu," pokračoval Duleba.

Ukrajina má tiež záujem o vstup do tzv. procesu komitológie. Ide o prvú pracovnú úroveň expertných skupín na začiatku každého legislatívneho procesu v rámci Európskej únie.

Európska komisia pri spúšťaní procesu legislatívy zvoláva pracovné skupiny. Za minulý rok to bolo podľa Dulebu zhruba 197 výborov zameraných na konkrétne politiky. V týchto skupinách sú zastúpené členské krajiny Európskej únie plus krajiny so zvláštnymi dohodami s Úniou - Nórsko, Island, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko a v niektorých otázkach aj Turecko. "A experti sa ako pozorovatelia môžu vyjadrovať k navrhovaným zmenám legislatívy na tejto prvej úrovni," pokračoval. "Ukrajinci chcú mať podobne ako Nóri, Islanďania, Lichtenštajnčania, Švajčiari a Turci prístup k týmto pracovným výborom," dodal.

"Ide o ďalší z kľúčových návrhov, ktorý by šiel nad rámec toho, čo je v asociačnej dohode", čo je podľa názoru analytika vec, o ktorej treba rokovať a v ktorej vidí "zaujímavý potenciál na posilnenie integračného procesu Ukrajiny".

Šatan má plán: Ak sa Ramsay nevylieči, Országh prevezme Slovákov

Országh povedie národný tím v rámci prvej fázy záverečného bloku prípravy na MS tento týždeň vo Švajčiarsku.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že USA vedú priame rokovania s Iránom o jeho nukleárnom programe.

- Jemenskí povstalci húsíovia tvrdia, že zaútočili na vojenský objekt v Izraeli a napadli dva americké torpédoborce v Červenom mori.

- Európska komisia (EK) navrhuje zaviesť odvetné clá na niektoré tovary z USA vo výške 25 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

- Grónsky parlament Inatsisartut sa zišiel na ustanovujúcej schôdzi v novom zložení po marcových voľbách a vyslovil dôveru novej vláde premiéra Jensa-Frederika Nielsena.

- Šéfovia šiestich agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom.

- Hraničným priechodom Bílá-Bumbálka – Makov nebude od utorka možné prevážať zvieratá, živočíšne produkty a krmivá, otvorený však zostane pre vozidlá, ktoré prepravujú akýkoľvek iný tovar.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Pápež František daruje Ukrajine štyri sanitky, ktoré budú nasadené na frontových líniách. Informoval o tom Vatikán.

- Nemecký cyklista Maximilian Schachmann sa stal víťazom prvej etapy pretekov Okolo Baskicka.

- Rusko oznámilo, že jeho jednotky postúpili na východe Ukrajiny v blízkosti Luhanskej oblasti, kde ohrozujú posledné územia pod kontrolou ukrajinských vojsk.

- Americký prezident Donald Trump pohrozil Číne zvýšením ciel o ďalších 50 %, ak Peking nezruší odvetné clá.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky (SLAK) sa dočasne uzatvára 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom.

- Kanada podala v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť na vysoké clá na dovoz áut do USA.

- Clá na dovoz do USA spôsobia veľkú ranu nemeckej ekonomike, oddialia jej oživenie a možno po prvý raz v novodobej histórii budú mať z následok pokračovanie recesie už k tretí rok po sebe, varovali analytici.

- Koaličná SNS odmieta útoky zo strany podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara a ministra financií Ladislava Kamenického (obaja Smer-SD). Tí v súvislosti s návrhom šéfa SNS Andreja Danka o zrušení transakčnej dane hovoria, že sa spája s opozíciou, najmä PS.

- Európania ukázali jednotu v reakcii na nové clá amerického prezidenta Donalda Trumpa. V Luxemburgu po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci - segment obchod to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vníma potenciálne zavedenie možnosti pre dôchodkové správcovské spoločnosti využiť majetok z druhého piliera na investovanie do infraštruktúry Slovenska pozitívne.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo používať tzv. taktiku zdržiavania a súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol americký prezident Donald Trump.

- Drobnochovatelia, ktorých zvieratá museli byť zlikvidované pre nákazu slintačky a krívačky (SLAK), by mali dostať odškodnenie tento týždeň.

- Vyšetrovatelia v ruskom meste Krasnojarsk odhalili a rozbili gang kupliarov, ktorý pôsobil na území Krasnojarského kraja a Novosibirskej oblasti a nútil k poskytovaniu sexuálnych služieb viac ako 20 žien.